Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“. | foto: Zdeněk Buchlák

Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

  • 40
Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit nábytkem ani přemírou dekorací. Proto požádala o pomoc Studio ti architekti.

„Snažili jsme se vyhovět přání majitelky a vnést do návrhu ́ženský princip ́, a to pomocí drobných detailů na nábytku a zařízení, které dávají celku něžnější výraz,“ vysvětluje Ing. arch. Anna Holešovská.

Byt má v současné době „tradiční dispozici“ neboli spojený obývací pokoj s kuchyňskou a jídelní částí. Pro tento prostor zvolili architekti bílou a petrolejovou barvu, kterou doplnili o dýhu dubu, černé akcenty a šedou barvu v podobě betonu.

Detaily vytvářejí celek

Výrazný a „žensky“ působící prvek představují ručně vyráběné italské obklady použité na kuchyňské zástěně. „Ty společně s nevšedním řešením úchytek v podobě seříznutých rohů vytvářejí potřebný detail,“ popisuje architektka Holešovská.

Zažité řešení pomocí pravých úhlů se rozhodli architekti narušit: vestavnou lednici umístili do rohu v trojúhelníkové sestavě. „Ta efektně využívá roh, přitom jej neuzavírá,“ vysvětluje Anna Holešovská.

Na stěny v kuchyňské části nechali architekti nanést praktickou stěrku v imitaci betonu. Chybět nemůže ani v současnosti nejoblíbenější tuzemská dřevina, dub. Právě z dubového masivu byla vyrobena deska jídelního stolu doplněná subtilní kovovou podnoží.

Židle a sestava skříněk v obývací části barevně navazují na obklady. Povrch dvířek u skříněk je profrézovaný, aby se narušila „sterilní“ a jednoduchá hmota sestavy. Sedací soupravu v šedém čalounění doplnily černé konferenční stolky, díky výrazně vzorovanému koberci působí tento celek jako příjemná a zároveň výrazná dominanta prostoru.

Motiv stěrky a frézovaní se objevuje i v chodbě, kde bílé frézované dveře skrývají pračku. Šatní skříň má čelní plochy vyrobené ze zrcadel s kovovými úchyty. „Za čelo postele jsme pro vyrovnání stěny použili dřevěný panel s palubkovým vzorem. Na něm jsou zavěšeny police,“ dodává architektka Holešovská. Jako úložný prostor zde slouží velké bílé skříně.

Na stěny v kuchyňské části nechali architekti nanést praktickou stěrku v imitaci betonu.

Autoři

Studio ti architekti,:

Jádro studia tvoří Ing. arch. Martin Machů a Ing. arch. Anna Holešovská. Ve své práci reflektují vlastní názor na architekturu a design. Zakládají si na komplexním přístupu od návrhu až po realizaci.

Sami o sobě říkají: "Jsme přirozeně sví, dostatečně zkušení, příjemně neformální a nebojíme se při práci ušpinit.”