Basilej, která má pouze 170 tisíc obyvatel, je jedním z největších měst ve Švýcarsku a leží nedaleko hranic s Německem a Francií. Nejčastěji se zde mluví švýcarskou němčinou, které ale cizinec nemá ze začátku šanci rozumět, poté německy a francouzsky.
Může se hoditClub Ocean - bydlení pro mladé a studenty s vysokými nároky. Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz. |
Život ve Švýcarsku, stejně tak jako na zdejších kolejích, je velmi specifický. “Stundenheim in der Mittlere Strasse 33“, na kterou jsem se hlásil, je považována za nejlepší v Basileji. Nabízí pouze 99 jednolůžkových pokojů a má velmi striktní pravidla a filozofii. Na koleji smí bydlet maximálně 50 % Švýcarů a zbytek míst musí být obsazen cizinci.
Mimo to jsou studenti vybírání i podle toho, co studují, aby složení mohlo být co možná nejpestřejší a docházelo zde tak, podle kolejní filozofie, ke kulturní výměně názorů. Kdo tu chce bydlet, musí kromě oficiální přihlášky napsat i esej na téma “Kolejní společenství a já“ o tom, co pro něj takové společenství znamená, co od něj očekává a co do něj může přinést.
Švýcarsko je jedna z nejdražších zemí na světě. Studenská kolej v Mittlere Strasse 33 je ale na zdejší poměry relativně levná. Za měsíc pobytu se zde za vše platí necelých 500 švýcarských franků, tedy přibližně 12 500 korun. Ze všech zahraničních kolejí, které jsem měl za své studium možnost navštívit, byla tahle vybavená naprosto nejlépe.
Studenti zde mají garáž pro kola, stejně jako podzemní garáž pro auta. Ve studovně “Limbus“ je fotbálkový stůl, šipky, bar a promítací plátno s projektorem na večerní filmy.
Vedle Limbusu máme provizorní pingpongovou místnost a hudební místnost pro zdejší muzikanty. Každý student má přidělenou část uzamykatelné kóje ve sklepě a kromě běžné ledničky v kuchyni i přihrádku v obrovském mrazáku. Samozřejmostí jsou pračky, žehlící prkno se žehličkou a sušárna.
Jednou z hlavních společenských místností koleje je obývák, kde se schází většina studentů při čtení novin, společenských hrách či jen tak pro zábavu. Z této místnosti se dá přímo vyjít na jeden ze dvou venkovních dvorků, kde je v letních měsících k dispozici plno míst k posezení a také se zde často griluje.
Nejčastějším místem pro setkávání studentů jsou však studentské kuchyně. Jsou plně vybavené a každý tu vždy najde to, co potřebuje. Podle nepsaných pravidel se snídá v 8 hodin, obědvá ve 12:30 a večeří kolem 18. hodiny.
Všechny studentské pokoje jsou téměř identické, mají kolem 14 metrů čtverečních a jsou základně vybavené (postel, stůl, skříň, umyvadlo). Sprchy a toalety mají studenti sdílené, většinou připadá jedna sprcha s toaletou na čtyři lidi.
Nejen život na koleji, ale celé Švýcarsko je obrovským dobrodružstvím a přál bych každému, aby měl stejně tak jako já tu možnost si to vyzkoušet.
Výzva studentůmBydlení na kolejích celého světa Vyfoťte svůj kolejní pokoj kdekoliv na světě, uveďte, na které koleji byly fotografie pořízeny, a popište, jak se vám na koleji bydlí, jak je pokoj zařízený, co jste na něm vylepšili, kolik má metrů čtverečních a po čem se vám bude stýskat. Zasílat můžete samozřejmě i studentské koleje v České republice. Text + fotografie zašlete na e-mail: bydleni@idnes.cz. |