Otevřené terasy s výhledem do okolí jsou v přízemí i v patře.

Otevřené terasy s výhledem do okolí jsou v přízemí i v patře. | foto: Tato Architects & Phorm A+D

Vysněný dům objevil na internetu. Architekt za ním přijel až z Japonska

  • 24
Mladý manažer z australského Brisbane snil o minimalistickém domě, který objevil na stránkách japonského studia Tato Architects. Architektovi Yo Shimadovi obratem napsal, aby mu podobný dům navrhl. Japonec souhlasil. Výsledkem je zajímavé obydlí s nekonečně dlouhým schodištěm.

Celý příběh schodišťového domu v australském Brisbane, na předměstí Hamilton, se začal odvíjet jednoho červnového odpoledne roku 2012. Mladý manažer při brouzdání internetem a hledáním inspirace narazil na tehdy čerstvou novostavbu na japonském ostrově Honšú. Ta měla celoprosklené přízemí a působila až extrémně subtilně. Přesně splňovala jeho představu o minimalistickém životním stylu a bydlení.

Křehkost vilky na mladého klienta zapůsobila a obratem napsal architektovi Yo Shimadovi ze studia Tato Architects, který stavbu projektoval, aby dům se stejnou atmosférou navrhl i pro něj.

Parcela v prudkém svahu byla sama o sobě velkou výzvou, navíc dalším požadavkem bylo zachování formy klasického domku, který k oblasti Queenslandu neodmyslitelně patří, včetně sklonu střechy a šedé neutrální barevnosti.

Yo Shimada ze studia Tato Architects ke spolupráci přizval australského kolegu, Paula Hotstona z kanceláře Phorm A+D a kreativní duo vytvořilo koncept domu, ve kterém se stírají hranice mezi exteriérem a interiérem a vzniká jednolitý prostor pro příjemný život.

Část nemovitosti tvoří tradiční dřevěný dům s verandou s krásným výhledem. Zbytek stavby na pilotech kopíruje terénní svah. Do domu se vchází po schodech z ulice, které vedou z garáže vzhůru.

Otevřené terasy s výhledem do okolí jsou v obou patrech domu, v přízemí i v patře. V přízemí se nachází ložnice majitele. Hlavní obytná zóna se společenským pokojem, kuchyní, ložnicí a hudebním salonkem je o patro výš.

Celková rozloha nemovitosti je 185 metrů čtverečních. Loni v létě dokončený dům v sobě unikátně spojuje dva zdánlivě vzdálené světy: asijskou rovnováhu japonské strohé architektury včetně krásných detailů, jako je například geometrické řešení křížové klenby hlavního obytného prostoru, a rozvernost a tradici australské zástavby, s jasně přiznaným anglosaským dědictvím.

Hned vedle prádelny jsou do stropu zavěšeny věšáky, které majitel využívá k okamžitému sušení vypraných košil.

Hlavní osou domu je kovové schodiště. Táhne se kolem koupelny, pracovny, nabízí se z něj velkorysé výhledy a ve finále s vtipnou nadsázkou ústí doslova pod pracovní deskou kuchyňské linky.  

Při realizaci byla na žebříčku priorit nejvýše postavena praktičnost s ohledem na běžný rutinní provoz. Interiér není vybaven žádnými designérskými výstřelky, dražším kouskem je reproduktor Bang & Olufsen od dánského designéra Oivinda Alexandera Slaatta.

Většinu dřevěného nábytku v domě nechali architekti vyrobit na míru podle vlastních návrhů. Jednou z nejpraktičtějších částí domu je malá venkovní prádelna se zabudovanou pračkou a umyvadlem na máchání prádla, kterou lze úhledně uzavřít. Hned vedle prádelny jsou do stropu zavěšeny věšáky, které majitel využívá k okamžitému sušení vypraných košil.

Dům loni ocenila porota australských Národních cen za architekturu jako ukázkový kousek, který demonstruje krásu mezinárodní interpretace místního kontextu a dodává esprit i edukaci celé čtvrti.

, pro iDNES.cz