Původně měli zájem o byt s dispozicí 3+kk. Při současných vysokých cenách na brněnském realitním trhu a omezené nabídce to nebyl vůbec snadný úkol. Po půl roce hledání objevili byt v původním stavu v bytovém domě ze šedesátých let.
Šlo o relativně malý byt 2+1 o rozloze 55 metrů čtverečních a v původním stavu. Vše další bylo perfektní: oslunění po celý den ze třech světových stran díky nárožní poloze a velmi výhodná dispozice, kdy skeletový nosný systém stavby umožňoval kompletní odstranění nenosných příček původního přežitého členění prostoru.
Z bytu 2+1 bylo možné vytvořit vysněné 3+kk s obývacím pokojem s jídelnou a kuchyní, ložnicí a dětským pokojem. Rozpočet mladého páru by to zvládl.
Radost architektům dělaly kvalitní původní dubové parkety, ikonická retro mýdlenka, která je součástí obkladu, nebo šachovnicová dlažba v zemitých tónech. Proto se rozhodli rekonstrukci bytu i interiéru pojmout v duchu druhé poloviny dvacátého století. Kvalitní materiály a tehdejší československé prvky i vzory byly samozřejmostí. Cílem bylo vytvořit současnou hravou kombinaci nového a starého.
Kompletní rekonstrukce bytu prospěla
Některé zachovalé prvky se majitelé rozhodli použít přímo v rámci návrhu, jinými se nechali inspirovat při volbě nových materiálů. Záležet si dali na každém detailu. Rekonstrukce byla kompletní.
Bylo potřeba odstranit staré omítky a nahradit je novými, vyzdít nové bytové jádro, vyměnit okna a zrenovovat parkety. Po proměně jsou na stěně za kuchyňskou pracovní deskou původní obklady RAKO – originály z šedesátých let v pastelově žluté, v koupelně zůstala dobová mýdlenka.
Architekti se nebáli barev. Pracovali s odstíny zelené, terakotové, bílé, krémové a pastelově žluté. V akcentech pak také s červenou či královskou modrou. Důraz kladli na kvalitní materiály: dub či borovici s přiznanou výraznou kresbou. Okenní parapety jsou z kdysi tradičního teraca. Harmonická kombinace vzorů a tvarů je jednou z hlavních charakteristik realizace.
Byt po rekonstrukci zaplnilo retro i industriál, z 1+1 se stalo 3+kk |
Většina nábytku je vyrobená na míru a navržená architekty. Některé kusy, jako je postel, komoda v obývacím pokoji nebo jídelní stůl, jsou autorskými výtvory majitele a architekta Michala Solára, který se ve volném čase zabývá také výrobou atypického nábytku.
Vybavení doplňují starožitné originály: dubové židle Ton Ironica, konferenční stolek z jilmového dřeva nebo třeba repasované křeslo Jitona. V podobném duchu kombinace moderních tvarů s retro prvky jsou zvoleny i opálová oválná svítidla s typickou sytě oranžovo-červenou stojací a stolní lampou nebo bílé kruhové vypínače a zásuvky.
Celý interiér doplňují obrazy architektky Blanky Solár a autorské doplňky od současných designových tvůrců, jako je Jiří Pelc, TYFORMY a další. Architekti vytvořili funkční, estetický a nápaditý prostor příjemný pro život.
bams officeArchitektonické studio z Brna, které se zaměřuje na neotřelá řešení, funguje od roku 2017. Zakladateli a hlavními tvůrci jsou architekti Michal Solár a Blanka Solár, kteří společně čerpají ze zkušeností ve Velké Británii a Švédsku. Pro jejich práci je charakteristický individuální empatický přístup, důraz na koncept, kontext a detail. |