Jaké české stopy najdete v Brasílii: od prezidenta až po ambasádu

  • 3
Na zeměkouli nenajdete město, které by vzniklo jako Brasília: celé jej postavili během tří let na vyprahlé centrální Brazilské vysočině. Moderní velkoměsto, které za svou realizaci vděčí prezidentovi s českými kořeny, Juscelinu Kubitschekovi, můžete poznat i díky publikaci Brasília – město – sen.

Brasília se už v roce 1987, pouhých 27 letech od svého vzniku, stala památkou UNESCO jako „milník světového urbanismu“. Prezident Kubitschek město prosadil, tři architekti pak jako tři sudičky určili jeho vzhled: urbanista Lúcio Costa, architekt Oscar Niemeyer a zahradní architekt Roberto Burle Marx.

Náměstí Tří mocí (1960) tvoří tři pilíře demokracie: kongres (vlevo jeho správní budovy), prezidentský úřad Planalto (v průhledu) a nejvyšší soud (kolonáda v popředí)

„Zřejmě největší urbanisticky počin 20. století. Velkorysost a radikálnost, s jakou bylo brazilské hlavni město budováno, svědčí o veliké síle prezidenta s českými kořeny Juscelina Kubitscheka… Zázrak lidské vůle a společného snu, který září stejně mocně jako evropská města, která svou krásu nabyla postupně, ve stoletích pozvolna plynoucího času,“ popisuje v knize „město snů“ architekt David Vávra.

Unikátnost města ukazuje právě kniha „Brasília – město – sen“ i díky téměř 450 barevným a černobílým fotografiím, kresbám a komiksovým stripům. Autorem většiny fotografií je Pavel Frič, který pořídil v letech 2012 až 2015 několik tisíc snímků podle pečlivého „itineráře“.

Pro specializované fotografy architektury hrají totiž klíčovou roli světelné podmínky v určitou denní dobu a atmosférické podmínky, způsob osvětlení interiéru a podobně, autor se na místo musí opakovaně vracet a čekat na příhodný okamžik, aby fotografie splnila jeho představy, jak výstižně charakterizovat danou stavbu.

Vedle pečlivého výběru fotografií zde nechybí zasvěcený průvodní výklad, citáty z odborné a umělecké literatury i množství marginálií upřesňujících jména a jevy z brazilské kultury a reálií. Ty připravila editorka Yvonna Fričova. 

Vydavatelství Titanic, které knihu vydalo, se podařilo získat i unikátní materiály, jež poskytl brazilský Archiv Federálního distriktu, stejně jako množství historických fotografií z dramatické výstavby města.

České stopy nejsou v knize zastoupeny pouze výsledkem pátrání po kořenech Kubitscheka na Třeboňsku v souvislosti s osudy českých imigrantů do Brazílie v 19. století. Najdete zde i stavbu československé ambasády v Brasílii, vynikající dílo evropského modernismu od architekta Karla Filsaka a kol., které bylo zahrnuto do urbanistického konceptu Brasílie na doporučení samotného architekta Costy.

Na Dobešce v Praze 4 (ve foyeru divadla) probíhá doprovodná výstava ke knize, potrvá do 22. října 2017.

Nakladatelství Titanic

Malé nezávislé nakladatelství, spojené s řadou uměleckých knižních projektů, oceňovaných za práci s fotografií.

Kromě architektury a české vlastivědy se jako jedno z mála v ČR zabývá iberoamerickou tematikou. 

Kniha Brasília - město - sen vznikla jako soukromý projekt na jejich vlastní náklady, bez dotací a grantů, stejně jako předchozí publikace, například Guido Boggiani – fotograf, Obrazy z dějin české architektury, 20. století české architektury, Industriál - paměť - východiska, Drobné perly české architektury, knihy z pozůstalosti A. V . Friče Čerwuiš, Indiánská knížka aj.