Žlutá barva se pro rok 2018 dostává výrazně do popředí.

Žlutá barva se pro rok 2018 dostává výrazně do popředí. | foto: J. A. P.

Konec šedi: do interiérů vtrhla jásavě žlutá, zelená, fialová i dřevo

  • 14
Světové veletrhy i specializované společnosti se od začátku roku prezentují novými barevnými trendy v bydlení. Velmi důležité jsou však i struktury používaných materiálů. Dobrá zpráva? Návrat výraznějších a hlavně veselých barev, ale také dřeva.

Letošní trendy jasně říkají: nebojte se výrazných barev! To potěšilo i tuzemské výrobce, byť ti se ultrafialové, kterou jako barvu roku označil americký Institut Pantone Color, přece jen vyhýbají.

„Do módy se nám postupně dostávají výrazné varianty zelené a žluté. Nádherně vám rozsvítí interiér a udělají třeba z vašich dveří nepřehlédnutelný designový kousek,“ říká Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

Podle specialistů spolupracujících se společností Dulux se hlavní barvou pro tento rok stala nachově platinová, kterou doplňuje dalších 36 trendy odstínů rozdělených do čtyř barevných palet.

Pro ty, kteří nejsou zastánci dominantních barev, zůstává alternativou umírněnější oranžová, jdoucí do červena až cihlova. Ta totiž bude v roce 2018 také v kurzu.

Nezávislí odborníci pro značku Dulux zase označili za barvu roku nachově platinovou. Doporučují ji kombinovat s dalšími skupinami barev, například právě se žlutou a zelenou. Zelená s tóny žluté a zlaté podle těchto specialistů pomáhá „povzbudit kreativního ducha“.

Návrat dřeva

Rok 2018 bude také jednoznačně ve znamení dřeva. „Vracíme se tak k tradičnímu a osvědčenému materiálu našich předků. ´In´ je volit typické dřeviny pro danou krajinu. Na našem území jde tak především o duby, jilmy, kaštany nebo javory. Doporučuji ponechat dřevu jeho krásný přirozený vzhled s viditelnými suky nebo prasklinami, který zútulní a zatraktivní váš interiér,“ radí Petr Paksi.

To se týká jak nábytku, tak dveří. U nich je podle něho pro lepší vyniknutí dřeva dobré zvolit dveřní komplet se skrytými zárubněmi, které jsou v tomto odvětví již dlouhodobým trendem.

Zejména výrobci nábytku pak mají radost z pokračujícího nástupu dřeva, ale také dřevodekorů použitých u lamina.

Mezi dřevodekory i nadále zcela jasně vede dub ruku v ruce s další dřevinou, a tou je světlý jasan.

„Praktickou alternativou masivu je pro nábytek buď fólie, nebo velice zdařilé lamino, které navíc nabízí profilový povrch s dokonale věrnou dřevitou strukturou,“ vysvětluje Martin Dusík, specialista na inovace nábytkových dvířek ze společnosti Trachea. V popředí kromě dřevodekorů zůstávají také povrchy napodobující beton.

Také u čelních nábytkových ploch se objevilo mnoho nových materiálů se zajímavým vzhledem i vlastnostmi. „Hlavní prim v nich v různých provedeních hrají akryláty. Příkladem je akrylátový povrch Glax, jehož hlavním specifikem je věrná imitace skla na povrchu nábytkových dvířek, přičemž si zachovává svoji typickou vysokou mechanickou odolnost. Design skla je navíc podpořen ručně zpracovávanou zkosenou hranou,“ popisuje Martin Dusík.

Dekor dubu je pro tuzemsko velmi oblíbený a odpovídá i trendu používání místních dřevin.

Dalším novým materiálem je Fénix, což je vysokotlaký laminát HPL, který z pohledu designu nabízí maximální mat a jeho nespornou výhodou je vysoká odolnost na mechanické poškození a teplotu až 180°C. „Pokud se přeci jen hodně velkou silou podaří jej nějak poškodit, jde vše lehce opravit, a to pouhým teplem z obyčejné žehličky,“ tvrdí Martin Dusík.

Nové povrchy se však nevyhýbají ani trendovému dřevu. V dnes velmi módním retro stylu se hodně používá zalakovaná dýha s moderním zpracováním transparentního laku.

Pokud jde o další materiály, tak v kurzu bude i nadále sklo, které se hodí téměř do každého stylu interiéru. Využít je můžete i na plochu dveří, a to jak v jeho barevné podobě (například v již zmiňované trendy zelené nebo žluté), tak i v zajímavé kombinaci právě se dřevem.

Koupelna ve dřevě

Jedním z hitů roku 2018 bude dřevěná koupelna. Koupelnové skříňky lze „zahalit“ do pestré škály dřevodekorů v různých barevných odstínech. „Světlejší variantu například zastupuje novinkový dřevodekor dub Arlington anebo tradiční bříza. Pokud byste svoji dřevěnou koupelnu raději ladili do tmavších barev, doporučuji vybírat například mezi dřevodekory wengé nebo ořech,“ radí Tomáš Pupík, designér společnosti Dřevojas.

Fólie s dekorem dub arlington vynikne v kombinaci s bílou a šedou.

Za „zlatou“ střední cestu, pokud jde o barevnost, pokládá dřevodekor s neobvyklým názvem café. Jeho nekonfliktní, do hněda jdoucí zbarvení můžete originálně kombinovat například s bílou či slonovinovou barvou, tak dostanete netradiční „dvojbarevné“ koupelnové vybavení.

Laminátové dřevodekory lehce odolávají v koupelně všudypřítomné vlhkosti a vodě. Kdo zatouží po „opravdovém“ dřevu, může pro exkluzivnější řady nábytku využít i speciálně ošetřený masivní dub.

Mění se struktury i tvary

Trend hranatých tvarů, které vládly designu kování dveří v posledních deseti letech, již mizí. Kliky se postupně opět zaoblují. „Můžeme také počítat s pokračujícím trendem minimalismu, který velí vše co nejvíce zjednodušit či skrýt. Rozety klik se tak zapouštějí do dveří anebo mizí úplně, neviditelnými se stávají i panty a velmi intenzivně se pracuje také na konceptu otevírání dveří bez klasické kliky,“ popisuje Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Novinka z kolekce kování Minimal v podobě ručně broušeného, černého matného povrchu s hrubou 3D strukturou podobnou drásanému dřevu,

Klika se v poslední době stává nejen praktickým prvkem, ale také designovou a dekorativní záležitostí.

Proto budou v kurzu matné povrchy v odstínech zlaté bronzové, měděné, popřípadě hnědé, na vrcholu však bude nadále zůstávat matná černá. Ta je v současnosti jednoznačně nejžádanějším odstínem v moderních interiérech i exteriérech.

U kování se zatím nepodařilo přijít s vhodnějším materiálem pro výrobu klik, než představuje mosaz. „Nicméně zajímavé materiálové inovace vznikají například v oblasti povrchových úprav. Například novinka v kování v podobě ručně broušeného, černého matného povrchu s hrubou 3D strukturou podobnou drásanému dřevu, která je i přesto velmi příjemná na dotek. Stále častější jsou také netradiční kombinace kovu s materiály, jako je například sklo, dřevo či kůže, na jedné klice,“ uzavírá Roman Ulich.