Když Alfredo Santa Cruz z Puerto Iguazu stavěl pro svou dceru domeček na hraní, použil místo klasického materiálu PET lahve.
Z výsledku byl tak nadšený, že se rozhodl z plastových lahví postavit i domek pro sebe a svou rodinu. Kromě dřevěné kostry a několika šroubů použil argentinský umělec pouze materiály vhodné k recyklaci.
Zdi jsou vyplněny dvoulitrovými PET lahvemi, střešní krytinu tvoří stovky tetrapakových obalů. Santa Cruz je otočil hliníkovou vrstvou ven, aby odrážely sluneční paprsky a dům ochlazovaly.
Součástí netradičního domu je i "plastový" nábytek. Postele, židle, poličky, závěsy, dokonce i umělé převislé květiny. Ekologický dům se brzy stal vyhledávanou turistickou atrakcí a komunitním místem. Stojí totiž v blízkosti turisty hojně navštěvovaného národního parku Iguazu Falls.
Ideální stavební materiál pro chudinské čtvrti
Rodina na svých webových stránkách přiznává, že jedním z důvodů, proč postavit dům z PET lahví, bylo upozornit na špatně fungující recyklační střediska v rozvojových zemích, která nestíhají odpad zpracovávat.
Kvůli tomu se odpad většinou pálí na skládkách, což uvolňuje do atmosféry velké množství škodlivin přispívajích ke globálnímu oteplování. Řešením je svůj odpad využívat a recyklovat.
Stavět domky z PET lahví má kromě ekologického i další, sociální rozměr. Vyhozené plastové lahve jsou ideálním stavebním materiálem pro obyvatele chudinských čtvrtí.
Nejen, že jsou zadarmo, ale když do každé lahve přidáte malé množství vody, jsou také odolnější proti ohni, mnohem víc než dřevěné a kartonové chatrče ve slumech.
JAK JE TO V ČESKUV České republice se recyklací odpadních PET lahví zabývá například firma Silon. Zpracovává PET obaly na vlákna, jež částečně spotřebovává v textilním průmyslu na výrobu rouna, zbytek dodává dalším odběratelům. Firma dokáže zpracovat přibližně 12 000 tun PET lahví ročně. Významnými zpracovateli jsou také Exelsior, Petka či JMPT. V ČR se dle údajů EKO-KOM zpracuje 64% PET lahví z celkového počtu asi 65 tisíc tun spotřebovaných PET lahví ročně. |