Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 21. února 2020 Lenka

Nejlepší návrhy mladých architektů by mohly změnit tvář Prahy

aktualizováno 
Chybějící pozemky a dlouhé schvalování stavebního povolení nejsou jen „hříchy“ Prahy, ale problémy nové výstavby v Česku obecně. Jenže aspoň první z nich popřeli už podruhé budoucí architekti, kteří se zúčastnili soutěže společnosti Central Group s tématem Unikátní stavba na komplikovaném místě.

Vojtěch Rudorfer, Fakulta architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova – navržené budovy ministerstva, Národní knihovny a jejího archivu vytvářejí kompaktní urbánní celek. | foto: Archiv soutěže

Ukázalo se, že mladí architekti dokážou objevit v hlavním městě spoustu zajímavých míst, která leží tak trochu ladem nebo už dávno neslouží svému účelu. A zbytečně zahálejí.

Vojtěch Rudorfer, Fakulta architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova –...

Vojtěch Rudorfer, Fakulty architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova - „zahradní náměstíčko“

Téma Unikátní stavba na komplikovaném místě se objevilo jako zadání už v předchozím, jedenáctém ročníku soutěže. Velký zájem studentů (v loňském roce soutěžilo 36 projektů) o dané téma vedl k jeho zopakování, a to poprvé v historii soutěže.

Letos sice přišlo méně návrhů, ale jak se shodla odborná porota v čele s architektem a historikem architektury Zdeňkem Lukešem, kvalita všech byla velmi vysoká. Slavnostní vyhlášení vítěze proběhlo na Charitativním galavečeru společnosti Central Group v Obecním domě 13. února.

Kromě zajímavých projektů nelze přehlédnout ještě jeden aspekt celé akce: některá jména nejlepších se opakují. Například Jakub Wiesner z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, vítěz loňského ročníku a autor „zavěšeného baru“ v pražské Divadelní ulici, obsadil letos druhé místo.

A není to poprvé, co se v přísně anonymní soutěži jména opakují – v 10. a 11. ročníku se mezi nejlepší dostal třeba Ondřej Blaha, také on si už odnesl první a druhé místo. Je to nejlepší důkaz, že se talentovaní mladí tvůrci dokážou prosazovat svými návrhy už na školách nebo krátce po jejich skončení.

Na to při jednání poroty upozornil i další porotce, Adam Gebrian. Úspěšné projekty nemají totiž s věkem nic společného. To se týká nejen české architektonické scény, jde o celosvětový jev.

Fotogalerie

Nejlepším důkazem je ostatně i architekt Ondřej Chybík, který zvítězil v soutěži společnosti Central Group v roce 2011,  dnes zasedá v odborné porotě a jeho studio Chybík+Krištof patří v České republice k těm nejúspěšnějším a doslova sbírá jedno ocenění za druhým jak doma, tak v zahraničí.

Jde vlastně o důležitý vzkaz pro investory: nebojte se zadávat i velké projekty mladým tvůrcům. Odmění se vám neotřelými nápady a novým pohledem, který často chybí zkušeným tvůrcům, z nichž někteří se už spokojují jen s opakováním jednou osvědčeného.

Vítěz s výrazným rukopisem

První místo, a také finanční odměnu sto tisíc korun a měsíční stáž v ateliéru architekta Josefa Pleskota, si odnesl Vojtěch Rudorfer z Fakulty architektury ČVUT za svůj projekt Nábřeží Lannova.

Při navrhování si počínal jako zkušený tvůrce: „Porota ocenila překvapivou odvahu a současně jistotu, s jakou autor vstupuje do jednoho ze zatím nedořešených území v samém centru Prahy na nábřeží, které je předurčeno pro stavby národního významu. Jako by tužku v ruce nedržel student na počátku kariéry, ale vyzrálý architekt se zkušeností životního poznání,“ zaznělo v hodnocení poroty.

Vojtěch Rudorfer, Fakulta architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova

Vojtěch Rudorfer, Fakulty architektury ČVUT: projekt Nábřeží Lannova

Chválila hodně: „Ministerstvo, Národní knihovna a její archiv vytvářejí kompaktní urbánní celek, který v kontrastu k přísnému vyznění veřejných institucí spojuje poetická zahrada provázaná s odpočivnými a sportovními hřišti, končící zahradním náměstíčkem před novou vládní budovou. Porotu okouzlila velkorysost skic, ale i jemné grafické zpracování parteru budov s důrazem na detail.“

Stezka u trati

Jakub Wiesner z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze nalezl v loňském ročníku opravdu komplikované místo v samotném centru Prahy, letos se „podíval“ spíš do hodně opomíjené a nenápadné oblasti u trati nedaleko plynárny v Michli. Za svůj projekt Stezka si odnesl druhé místo a odměnu 50 tisíc korun.

„Zdánlivě drobný, architektonicky nenápadný a minimalisticky prezentovaný projekt si klade značně ambiciózní cíl. Zpřístupnění rozsáhlého území v sousedství železniční trati, které je velmi těžko navštivitelné. Projekt dokazuje, že i rubová strana města může mít svoji důležitost a může nám poskytnout nezvyklý pohled na místa, která,  myslíme si, důvěrně známe,“ znělo hodnocení poroty.

Jakub Wiesner – 2. místo, projekt Stezka – autor využívá jednoduché prvky,...

Jakub Wiesner - 2. místo, projekt Stezka - autor využívá jednoduché prvky, nesnaží se výrazně zasáhnout do „postindustriálního“ údolí kolem trati.

Mladý architekt dokázal výborně pracovat s nenápadnými detaily: „Projekt se koncentruje na několik akupunkturních zásahů, které jako jednotlivosti působí nezajímavě a nevýrazně, ale zpřístupňují značné existující kvality. Myslíme si, že autor záměrně redukuje svůj výrazový repertoár, nesnaží se vlastním zásahem konkurovat monumentálnímu prostoru postindustriálního údolí. Toto dobrovolné uskromnění má zde svoji jednoznačnou logiku a autor si je dobře vědom své role. To je schopnost, kterou je dobré si uchovat,“ radí autorovi do budoucna porotci.

Bydlení v kulisárně

Jakub Kender z Akademie výtvarných umění v Praze za svou Konverzi kulisárny Národního divadla na bydlení získal třetí místo a odměnu 25 tisíc korun.

„Neorenesanční budova z roku 1900 od architekta Karla Skopce stojí u Apolinářské uličky v oblasti Albertova. Návrh invenčně objekt rekonstruuje a dostavuje pro obytnou funkci, přičemž směrem do ulice mu ponechává původní vzhled budovy. Jde o vtipné a vůči původní stavbě i okolí citlivé řešení,“ ohodnotila projekt porota.

Jakub Kender, Akademie výtvarných umění Praha, Konverze kulisárny Národního...

Jakub Kender, Akademie výtvarných umění Praha, Konverze kulisárny Národního divadla na bydlení - perspektiva, pohled z Apolinářské ulice

Soutěžící a porotci

Do soutěže, jejíž uzávěrka byla 15. ledna 2020, se mohli přihlásit studenti řádného denního studia (bakalářského nebo magisterského typu) architektury či příbuzných oborů, stavebních i výtvarných. Soutěž byla jako každoročně přísně anonymní, jména nejlepších byla odhalena až po vyhlášení výsledků. Do té doby byly projekty označeny pouze čísly.

 • ČVUT Praha – Fakulta architektury
 • ČVUT Praha – Fakulta stavební
 • VŠUP Praha – Katedra architektury
 • VUT Brno – Fakulta architektury
 • VUT Brno – Fakulta stavební
 • TU Liberec – Fakulta architektury
 • VŠB-TU Ostrava – Fakulta stavební
 • AVU Praha – obor Architektonická tvorba

 Porota soutěže:

Ing. arch. Zdeněk Lukeš – předseda poroty, členové Akad. arch. David Vávra, Ing. arch. Adam Gebrian, Ing. arch. Ondřej Chybík a PhDr. Alena Řezníčková (nezávislý zástupce mediálního partnera soutěže)

Autor:
 • Nejčtenější

Peněz měli málo. Domov pro rodinu postavili svépomocí a je to nádhera

Když vás při vytváření domova netlačí termíny, ale rozpočet, pak neplýtváte metry, zjednodušujete tvary, volíte prosté...

Dům vyšel rodinu na dva miliony korun. Má všechno, co si lze přát

Na okraji bosenské obce Nahorevo, která leží osm kilometrů od Sarajeva, vyrostla moderní rodinná vilka. Architekti ze...

Zpěvák Vladimír Kerndl přeměnil ruinu na ráj s jezerem a jazz klubem

Před devatenácti lety se zpěvák Vladimír „Laďa“ Kerndl rozhodl na Blanensku opravit totálně rozpadlý starý statek....

Po rekonstrukci vznikly ve vile tři neuvěřitelné byty pro tři rodiny

Občas se dějí zázraky. Tedy skoro zázraky. To tehdy, když se setkají a spojí tři rodiny, aby si na atraktivní pražské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se staví sen v „retro bytě“, kde se čas zastavil před čtyřiceti lety

Těhotná Věra měla před svatbou, přesto ji partner a otec dítěte napadl. Ze svatby sešlo, matka samoživitelka moc veselý...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

 • Další z rubriky

Nejlepší návrhy mladých architektů by mohly změnit tvář Prahy

Chybějící pozemky a dlouhé schvalování stavebního povolení nejsou jen „hříchy“ Prahy, ale problémy nové výstavby v...

Premium

Maestrokatastrof opravuje starý porcelán. Předmět tak žije déle, říká

Pražská výtvarnice produkuje stylové porcelánové výrobky. Zjišťovali jsme, jak vznikají její ilustrované porcelánové...

Největší šperk i svítidlo: čeští draci ze skla a kovu váží 20 tun

Dvacetitunoví draci se vlní nad hlavami návštěvníků hotelu Imperial Pacific na ostrově Saipan v Tichomoří. Každý má 32...

Tajemství lékáren, kde zapomenete na nemoci už kvůli jejich vzhledu

Lékárna jako instituce, obchod, kde se prodávají léčivé prostředky, vznikla poměrně nedávno, až ve čtrnáctém století....

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...