Vítězný návrh soutěže z roku 2018: úprava Divadelní ulice. Zavěšený prosklený...

Vítězný návrh soutěže z roku 2018: úprava Divadelní ulice. Zavěšený prosklený bar přispěje k oživení místa, současně rozsvítí ulici pod ním. | foto: Archiv soutěže společnosti Central Group

Praze chybějí stavební parcely. Mladé oči je však dokážou najít

  • 2
Nedostatek stavebních parcel v hlavním městě má i svá pozitiva: architekti často dokážou objevit i zcela nečekaná, byť komplikovaná místa, kde mohou vzniknout zajímavé stavby. A právě takové zadání má 12. ročník soutěže pro budoucí architekty.

Chybějící volné pozemky, ale i stále se snižující počet vhodných proluk pro další výstavbu je pro Prahu typický. Hlavní město proto potřebuje nový, ničím nezatížený pohled, který jí pomůže s hledáním nových míst vhodných pro moderní výstavbu. 

Druhé místo z loňské soutěže: vstup do Nekropole metropole, Alžběta Widholmová a Ondřej Blaha

Velký úspěch předchozího ročníku soutěže s námětem novostavby na komplikovaném místě jasně ukázal, že budoucí architekti taková místa najít dokážou.

Proto se také poprvé v historii veřejné architektonické soutěže, kterou vyhlašuje již podvanácté společnost Central Group, zopakuje stejné téma jako v předchozím ročníku: Unikátní stavba na komplikovaném místě“ s podtitulem „Najděte v Praze nějaké netradiční a komplikované místo a navrhněte zde moderní unikátní novostavbu.“

A jak zdůraznil v posledním ročníku architekt Adam Gebrian, člen odborné poroty, která hodnotí práce jako anonymní: „Nejde jen o stavby jako takové, ale také o zlepšení daného prostoru.“

Nejlepším důkazem tohoto přístupu k hodnocení je ostatně vítěz minulého ročníku Jakub Wiesner, student pátého ročníku Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Ten zvítězil se svým „zavěšeným proskleným barem“ v Divadelní ulici. Tedy místem, které mnozí Pražané označují za největší pisoár v Praze a nejraději by se této části v historickém centru hlavního města vyhnuli.

A kdo se může zúčastnit soutěže dotované pro první tři projekty vysokými finanční cenami (100, 50 a 25 tisíc korun)? Vítěz pak navíc může absolvovat atraktivní stáž v prestižním architektonickém ateliéru Josefa Pleskota.

Účastníci soutěže musí být k datu uzávěrky podání soutěžních návrhů studenty denního studia (bakalářského nebo magisterského typu) vysoké školy oboru architektura a příbuzných oborů (stavebních i výtvarných).

Soutěžící mohou odevzdat zcela nový návrh nebo přihlásit své školní práce z uplynulých tří let, které podle jejich názoru splňují zadání soutěže. Nesmí jít však o práce, s nimiž soutěžili již v předchozím ročníku soutěže.

Do soutěže se mohou hlásit studenti těchto škol:

  • ČVUT Praha – Fakulta architektury
  • ČVUT Praha – Fakulta stavební
  • VŠUP Praha – Katedra architektury
  • VUT Brno – Fakulta architektury
  • VUT Brno – Fakulta stavební
  • TU Liberec – Fakulta architektury
  • VŠB-TU Ostrava – Fakulta stavební
  • AVU Praha – obor Architektonická tvorba
  • ARCHIP

Soutěžní návrhy je nutné odevzdat nejpozději do 15. ledna 2020 (přesné podmínky najdete zde.