Kavárnu a bistro Red Café navrhl architekt Luka Křižek, nositel řady ocenění za design interiérů a architekturu, primárně pro zaměstnance společnosti Vodafone v jejím centrálním pražském sídle. V době oběda ji tak využívají především místní jako restauraci, mimo poledního času funguje jako kavárna či bistro pro veřejnost.
Právě proměna funkcí výrazně ovlivnila podobu interiéru. Navržený je pouze z kvalitních přírodních materiálů. Bylo zde použité hlavně dřevo dubu a bříz, porcelán a vlněné čalounění.
Volba přírodních materiálů není náhodná, autor již předem věděl, že nabídka jídel a dalších produktů bude zaměřena na bio a fresh suroviny, proto dostaly přednost přírodní materiály i ve vybavení restaurace.
Světla z porcelánu a propletená překližka
„Zvolená barevná paleta interiéru pracuje s jemnými barevnými přechody. Jednotlivé odstíny na sebe plynule navazují, proto celý interiér vypadá snově a jemně,“ říká Luka Křižek.
Zjemnění a až křehkost interiéru podpořilo netradiční použití zvlněné překližky, která se vertikálně proplétá do jemného dekoru na čele obkladu sloupů, ve větším měřítku ji Luka Křižek použil také horizontálně na předním čele obou barů. „Tento motiv vnáší do interiéru něžný až ženský element a evokuje měkkost pleteného svetru,“ tvrdí architekt.
Výrazný prvek v interiéru představují i lustry z bílého porcelánu navržené IO Studiem právě pro tento prostor. Použitý materiál a jednoduché tvary umožnily multifunkční využití porcelánových kachlů: buď fungují jako svítidlo, nebo jako nosič květin.
„Stínící kalíšek pro umístění světelného zdroje vznikl pomocí dvou identických porcelánových kachlů přisazených zadní stranou k sobě. Po otočení kalíšku vzhůru nohama vznikl prostor pro umístění květiny,“ popisuje Luka Křižek.
Pomocí rovného obdélníkového kachle a počtu kalíšku se pak nastavila potřebná délka svítidla. Porcelán vnáší do prostoru typický materiál spojený s gastronomií.
Celý interiér byl navržený v jemných krémových odstínech. Mezi olivově zelenou výmalbou stěn a světle šedým tónovaným obkladem zdí není žádný rušivý kontrastní rozdíl. Jednotlivé prvky mobiliáře spolu barevně ladí a zvolené barvy na sebe plynule navazují.
Židle TON Malmö jsou ve třech barvách, a to v černé nebo mořené na světle šedou. Zbývající zůstaly ponechány v přírodní zlaté barvě stejně jako stolky Split od stejného výrobce.
Ostatní mobiliář navrhlo IO Studio z dubového masivu klasickou truhlářskou technologií. Místo laku byl na dokončení použit pouze přírodní olej, díky tomu je prostor barevně příjemně zateplený.
Obklady sloupu v světle šedém tónovaném dubu doplňuje „pletená“ výplň z vlnité a prořezávané bělené břízové překližky. Podlaha je v imitaci tmavě hnědého dřeva.
A jak „probudit“ barevně poklidnou až ospalou atmosféru a navodit chuť k jídlu? Samozřejmě akcentem červené a zelenožluté barvy. „Tohoto osvěžení jsme docílili červenými elektrickými kabely světel, červeným šitím na čalouněných opěrácích a žlutozeleným mořením na židlích,“ vysvětluje Luka Křižek.
AutorIng. arch Luka Križek *1977, IO Stduio 2010 – dokončil studium na ČVUT, Fakultě Architektury Architekt a designér tvořící návrhy od rodinných domů až po veřejné stavby. V současnosti spolupracuje s českým výrobcem světel společností HALLA, pro které navrhuje kolekci světel ARBO. 2007 - zakladatel a majitel architektonického kanceláře IO Studio s.r.o. 2014 - otevření showroomu v Opletalově ulici v Praze, k prezentaci Ocenění: |