Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Exprimátor Svoboda chtěl zbourat největší stavbu slavného architekta

  1:00
Respektovaný i odsuzovaný. Jen málokterý český architekt vyvolává dodnes tolik emocí kvůli svým dílům. Stačí jmenovat dvě z nich: Federální shromáždění a Nová scéna Národního divadla. Architekt Karel Prager, proslulý používáním nových materiálů a technologií, by se 24. srpna dožil devadesáti let.

"Dům na domě" - bývalý parlament, nyní nová budova Národního muzea v Praze (1967–1974) | foto: Pavel Frič

Architekt Prager se velmi brzy vydal hledat nový výraz architektury, který by byl v souladu s novými stavebními materiály, technikami a technologiemi.

Svou kariéru začal v období historizující architektury padesátých let, kdy se věnoval především obytným domům v Ostravě, Strakonicích, Praze a Otrokovicích, kde byl spolu s Karlem Janů autorem experimentálního domu, jenž poprvé použil částečnou prefabrikaci.

Makromolekulární ústav na Petřinách v Praze (1958–1964)

Makromolekulární ústav na Petřinách v Praze (1958–1964)

Jak to myslí, předvedl na přelomu 50. a 60. let na stavbě Ústavu makromolekulární chemie v Praze, kde poprvé v tehdejším Československu použil z jeho iniciativy vyrobenou lehkou závěsovou fasádu ze skla.

Karel Prager

Významný český architekt se narodil v roce 1923 v Kroměříži. V sedmasedmdesáti mu selhalo srdce (31. 5. 2001), když chystal v Praze svou celoživotní výstavu.

Byl jednou z nejvýznamnějších postav české architektury druhé poloviny dvacátého století, představitel technologické moderny, autor mnoha významných staveb nejrozmanitějšího druhu, které navrhoval především pro Prahu.

Jeho největší stavbou je objekt bývalého Federálního shromáždění (dnes nová budova Národního muzea u Václavského náměstí v Praze). Bohuslav Svoboda, bývalý primátor Prahy, připustil v roce 2011, že by se v rámci plánované proměny Václavského náměstí mohla zbourat moderní část stavby, že je to nápad skupiny architektů. Ti však jaksi zapomněli, že jde o kulturní památku (více zde). 

Stavba přitom přinesla v uvolnění druhé poloviny 60. let do centra Prahy architekturu svrchovaně moderní a velkorysou, nabitou technologickými novinkami, které znamenaly zcela nové možnosti pro architektonický koncept, a zároveň propojenou s výtvarnými díly podle konceptu středověké umělecké "hutě".

Fotogalerie

Neméně zajímavý a neméně kontroverzní je i jeho soubor budov pro projektanty v sousedství Emauzského kláštera, obojí dokončeno v první polovině 70. let.

Normalizační léta jeho dalším realizacím příliš nepřála; pracoval především na velkých (nerealizovaných) vizích a urbanistických projektech, kreslil například takzvané superstruktury pro Košíře, přestavbu území Karlína-Těšnova či přestavbu Smíchova.

Až na začátku 80. let se veřejnosti připomněl budovou Nové scény Národního divadla, jejíž neobvyklý skleněný plášť vznikl ve spolupráci se špičkovými sklářskými výtvarníky Jaroslavou Brychtovou a Stanislavem Libenským.

Po roce 1989 se překvapivě věnoval rekonstrukcím. První bylo Rudolfinum, které navzdory požadavkům investora vrátil k původní funkci koncertní síně a galerie výtvarného umění, dalším pak dům U Černé Matky Boží v Celetné ulici.

Jednou z jeho posledních prací je nevelký obytný soubor U Kříže v Jinonicích, kde ukázal svou představu o moderní, ale přívětivé obytné architektuře, přitom dobře propojenou s novým objektem Univerzity Karlovy.

Dvorana rekonstruovaného Rudolfina (1990–1992)

Dvorana rekonstruovaného Rudolfina (1990–1992)

Obytný soubor U Kříze v Praze-Jinonicích (1996–1999)

Obytný soubor U Kříze v Praze-Jinonicích (1996–1999)

Kromě toho se po celou dobu svého tvůrčího života účastnil soutěží doma i v zahraničí (sám uváděl, že jich obeslal přibližně 150). Poslední soutěžní návrh zpracoval ještě v roce 2001.

Jeho osobnost i dílo vzbuzuje dodnes protichůdné reakce, ale i jeho největší kritici oceňují jeho manažerské schopnosti, díky nimž prosadil v krušných podmínkách socialistické ekonomiky realizaci svých patentů a technologických inovací.

K jeho nedožitým narozeninám připravuje strážkyně Pragerova odkazu architektka Radomíra Sedláková výstavu pro Národní galerii v Praze. Na podzim také vyjde v Nakladatelství Titanic velká reprezentativní monografie.

Národní muzeum zve k prohlídce bývalého Federálního shromáždění:

O autorce článku

Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc.
Absolventka Stavební fakulty ČVUT v Praze, obor architektura, v roce 1977 ukončila jednooborové postgraduální studium estetiky na FF UK. Do roku 1984 pracovala v Kabinetu teorie architektury VÚVA a věnovala se metodologii hodnocení architektonických děl, od roku 1985 pracovala v Národní galerii v Praze, kde založila a spravuje sbírku architektury.

Řadu let přednášela dějiny architektury na několika fakultách architektury českých i slovenských vysokých škol, připravila desítky výstav o české architektuře a architektech 20. století. Publikovala nesčetně statí o architektuře 2. poloviny 20. století (například v MF Dnes, Hospodářských novinách, Právu, Československém architektovi, Architektuře ČSR, Architektovi), napsala a spolupracovala na přípravě několika knih, mimo jiné Prague  architecture  guide  (Hatje  Verlag - Arsenale Editrice), Obrázky z pražské architektury (Existencialia), Stavební slohy v Česku (Vašut), 20. století české architektury (Titanic - Grada).

Od roku 1993 (s výjimkou roku 1997) je předsedkyní soutěže Stavba roku, pracuje v porotě soutěže Wienerberger.

Autoři:
  • Nejčtenější

Dům, který vypadá jako stará horská chalupa, do krajiny skvěle zapadl

Rodinný dům je variací na původní, přes dvě stě let starou chalupu. Do horské krajiny zapadl, možná i proto, že majitel...

Pozemek se silážní jámou byla skvělá trefa. Dům chytře postavili na nohy

Architekt Vladimír Pacek hledal s manželkou Janou malý pozemek se starou stodolou. Výsledkem byla rozsáhlá parcela se...

Jak bydlí trenérka fitness v loftu. Má tovární okno a trubky na zdech

Trenérka fitness disciplíny Les Mills Veronika Benešová obývá svůj sice malý, ale velmi stylový byt v karlínském hoodu....

Braňo Polák je doma na Vinohradech. Zatažené závěsy u voyera nehledejte

V obecním bytě na pražských Vinohradech žije herec a zpěvák Braňo Polák už sedmý rok. Předloni si udělal dvouletou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt nejdříve totálně vybourali, pak jim architekt vytvořil úplně nový

Byty ve stavu shell & core se předávají po dokončení hrubé stavby, tedy bez úprav interiéru a příček. Mladí manželé...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Tři kluci udělali z domu minové pole. Architekti jim bydlení zachránili

Manželé Heidi a Craig bydleli spokojeně v domě na melbournském předměstí Brunswick až do chvíle, kdy jim tři synové...

Křišťálové světlo v podobě vln z trubic funguje i jako hasicí zařízení

Designová svítidla společnosti Preciosa Lighting osvětlují nejluxusnější interiéry na celém světě. Čeští milovníci...

KVÍZ: Znáte slavné české vily? Otestujte se

O klenotech české architektury si v současné situaci můžete maximálně číst, jednou však zase bude možné ty překrásné...

Řadovku přifoukla chytrá přístavba. Druhé dítě na cestě vše urychlilo

Mladý architekt Mat Barnes navrhl pro svou rodinu netradiční přestavbu řadového domu v londýnské čtvrti Sydenham....

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...