Lehce šizené víno nepozná ani ministr. Zpřísní proto prodej ze sudů

  9:24aktualizováno  9:24
Nedávný test stáčených vín ukázal, že vady měla hned polovina vzorků. Prodejci víno často ředí vodou a poškozují tak i jihomoravské vinaře. Patnáct procent vody však nepozná běžný zákazník ani ministr zemědělství. Rozhodl se proto, že potravinářská inspekce bude mít větší pravomoci.
Prodejci stáčené víno často šidí. Inspekce proto bude mít větší pravomoci. (Ilustrační snímek)

Prodejci stáčené víno často šidí. Inspekce proto bude mít větší pravomoci. (Ilustrační snímek) | foto: Zdeněk NěmecČTK

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) dostal v pondělí ve špičkové brněnské laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) k okoštování tři sklenky červeného vína. Které z nich je zředěné patnácti procenty vody, nepoznal. Stejně jako většina zákazníků, na kterých podvodníci třeba právě takovými triky vydělávají.

Potvrdil to i nedávný test sudových vín MF DNES. Více než polovina vzorků měla vady. A Jurečkovo Ministerstvo zemědělství se chystá proti podvodníkům důrazněji zakročit. Brněnská inspekce, kterou Jurečka v pondělí navštívil při příležitosti dvouletého výročí spuštění portálu Potravinynapranyri.cz, bude u toho.

„SZPI dostane větší pravomoce. Už nebude muset čekat na celní správu. Pokud inspektorům provozovatel neumožní vstup do budovy, mohou provozovnu okamžitě nechat uzavřít. V okamžiku, kdy se najde víno, které nesplňuje parametry, půjde kompletně na likvidaci. Náklady zaplatí prodejce,“ popsal v pondělí Jurečka v Brně výhody nového zákona, který už je schválený a začne platit od ledna. SZPI by také už letos měla dostat navíc dvacet inspektorů. Další příští rok.

Sladidla navíc se zjišťují hmotnostním spektrometrem

Do budoucna přitom podle Jurečky v úvahu připadají i další opatření zaměřené speciálně na prodej sudového vína. „Výrazný podíl problémů pramení právě ze sudových vín. Nechceme omezovat spotřebitele, ale tady mnohdy jde o velké klamání lidí. Jsou země, kde se sudové víno prodává jen ve sklepě, ne v trafikách jako u nás. Budeme o dalších opatřeních debatovat,“ dodal Jurečka.

Právě například odebrané vzorky sudových vín putují z celé republiky do dvou unikátních laboratoří v brněnském ústředí SZPI. Jihomoravský a Zlínský kraj kontroluje 43 inspektorů. Na starosti tam mají ale téměř deset tisíc provozoven.

„Za pomoci nukleární magnetické rezonance a hmotnostního spektrometru izotopových poměrů můžeme zjistit, zda bylo víno nedovoleně doslazeno, stejně tak zda opravdu pochází z Moravy a není falšované levným dovozem. Dokážeme také odhalit přidanou vodu z kohoutku,“ popsala vedoucí odboru zkušební laboratoře SZPI Dagmar Vošmerová.

Letos přitom odborníci v laboratoři odhalili i víno, ve kterém našli místo šťávy z hroznů 95 procent vody. Častěji ale podvodníci „ředí“ méně. Vyjma zkušených sommeliérů to tak nemají lidé šanci poznat a prodejce si pančováním může výrazně finančně přilepšit.

Každý třetí až pátý vzorek vína neprojde

„Ročně u nás otestujeme stovky vzorků. Každý třetí až pátý z rozličných důvodů neprojde,“ dodal statistiku ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.

Právě včera přitom dvouleté výročí oslavil web www.potravinynapranyri. cz. Inspekce na něm zveřejňuje výsledky kontrol. A v mobilní aplikaci Potraviny na pranýři si lidé mohou zobrazit provozovny ve svém okolí, u kterých kontroloři našli nějaké pochybení, přímo na mapě.

Přímo vinaři přitom volají po ostrém postupu. „Květinářství, trafiky... Očekávám, že příště přijdu do železářství a mezi hřebíky budou pípy na stáčení vína. Máme obavy, že smršť nekvalitního vína povede ke ztrátě důvěry veřejnosti. Za deset let se povedlo výrazně zvednout zájem o tuzemská vína. Nechceme, aby na tom parazitovali podvodníci. Kdo to dělá poctivě, kontrolu vítá. Odstraňuje nekalou konkurenci,“ konstatoval ředitel Vinařského fondu ČR Jaroslav Machovec.

Kvalitní moravští vinaři se přitom mohou těšit i na podporu z Evropské unie. Od letoška až do roku 2018 získají více než 700 milionů korun. Příslušné nařízení zítra projedná vláda.

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Sci-fi komedie s Pavlem Novým ukáže Břeclav, kdyby nebylo sametové revoluce

Herec Pavel Nový

Co by se stalo, kdyby z kalendáře vypadl 17. listopad 1989? To už brzy divákům ukáže sci-fi komedie BřecLIVE. Tvůrci...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Zachraňte Fuchsovu vilu, křičí experti. Plánuje se přestavba na bytový dům

v Původní vlastní vila Bohuslava Fuchse je památkově chráněná a opravená, i tak...

Výrazná přestavba může změnit tvář domu, ve kterém žil slavný architekt Bohuslav Fuchs, který pro pro Brno navrhl hotel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz