Výročí otevření si bude zahrada připomínat po celý rok. „Oslavy vyvrcholí začátkem září, akcemi se ale budeme snažit naplnit nejen léto,“ řekl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Ačkoliv byla zahrada poprvé otevřena 30. srpna 1953, sedmdesáté narozeniny se přesunou do září kvůli setkání s adoptivními rodiči zvířat na konci srpna.
Návštěvníci se mohou těšit na výstavy, nadšenci knih na nově vznikající publikaci mapující historii zahrady skrz dobové fotografie. Po celý rok se dozvědí nejen více o přírodě, ale i o fungování zoo a její historii.
Milovníci hádanek zase mohou každý týden luštit novou křížovku s tajenkou na pokračování, která vznikla ve spolupráci s Českým svazem hádankářů a křížovkářů. Pokud se jim podaří správně odhalit všechna chybějící slova, získají příležitost zapojit se do soutěže o zážitkový program.
Od příštího týdne navíc zakoupí lidé také novou výroční turistickou známku. Do dřeva je na ní vypálena známá fotografie tří „smějících se“ vlků, která se před pár lety šířila po celém internetu jako mem. Autorkou snímku je brněnská fotografka Zoo Snapper.
„Neutuchající nadšení až do samého konce“
Na začátku oslav výročí si v zoo připomněli význam letitého zaměstnance Krále. „Udělal toho opravdu mnoho pro všechny zoologické zahrady v České republice. Byl například autorem chovatelské koncepce založené na faktorech evoluce, kterou velmi kladně hodnotili odborníci z celého světa,“ uvedla ředitelka zahrady Radana Dungelová.
Podle ní byl Král člověkem, který si kvůli svému přístupu k práci se zvířaty zaslouží ocenění. Orlí voliéru považuje za skvělou připomínkou jeho odhodlání a lásky k tomu, co dělal. „Jeho nadšení bylo neutuchající až do samého konce,“ dodala ředitelka.
Královi potomci šíří dál jeho dědictví a odkaz práce se zvířaty. Vnuk David Mati napsal ve spolupráci se zoo svou bakalářskou i diplomovou práci.
„Studuji obor městského inženýrství. Při vybírání tématu bakalářské práce jsem si vzpomněl na dědu. Vždy mě bavilo řešit rozvoj města a uvědomil jsem si, že zoo je v plánování územního plánu podobná. V diplomové práci vytvářím analýzu veřejného prostoru, řeším v ní také rozvoj konkrétního území včetně místních expozic,“ uvedl student Vysokého učení technického v Brně.
Bohumil Král se narodil v lednu 1941 v Praze. Pracoval v Ústavu pro výzkum obratlovců Československé akademie věd v Brně. Dlouhodobě působil na Kubě, Sibiři a Dálném východě, zúčastnil se také expedic do Střední Asie a na Pamír.
Navštívil přes 400 zoo po celém světě. V roce 1987 začal pracovat v brněnské zahradě jako hlavní zoolog, poté řediteloval v Praze. Koncem roku 1998 se do Brna vrátil jako zoologický ředitel. Zemřel předloni v listopadu.