Zonyga má orlici, se slavíkem nepočítá

  6:00aktualizováno  6:00
Břeclavský vítěz soutěže X Factor Jiří Zonyga dostal včera cenu od města. Čtyřiačtyřicetiletého zpěváka radnice zařadila mezi patnáct vybraných osobností, jež se zasloužily o rozvoj či zviditelnění Břeclavi. "Ocenění si vážím, myslím však, že vyhrát celostátní soutěž není až taková zásluha. Někdo na to čeká celý život," řekl.

Jiří Zonyga - Jiří Zonyga dostane od svých břeclavských rodáků cenu, protože se zasloužil o rozvoj města. | foto: Radek Miča, MAFRA

Zmenšeninu břeclavského památníku Moravské orlice však za něho při slavnostním ceremoniálu v kulturním domě v Poštorné převzala manželka. Jiří Zonyga v tu dobu totiž zpíval na charitativním koncertě v Prostějově.

Vítězství v soutěži mu zásadním způsobem změnilo život. Navzdory nabitému programu říká, že k lepšímu. "Splnil se mi sen a ještě mě dobře živí. Co víc si můžu přát? Dělám práci, která mě baví, a přitom mně nikdo extra nevelí. Mohu si z nabídek vybírat, ale vlastně skoro nic neodmítám. Je jedno, jestli je to charita, nebo velký koncert, pokud se to dá zvládnout, dělám i dvě vystoupení denně. A to jsem doma s rodinou víc, než když jsem jezdil s kamionem," pochvaluje si.

Zpívá a hraje tam, kde může pomoci

Nabídky k vystoupení pro děti a zvláště pro handicapované Zonyga přijímá často. "Postižení jsou úžasné publikum. Největší zážitek mám z letního tábora v Radějově, to byla zatím jediná partička, která mě roztancovala. Jsem absolutní netanečník a najednou jsem zjistil, že s nimi tancuju v jednom kole. Určitě to nebylo z lítosti, mě to tam s nimi bavilo. Když jsem odcházel, říkal jsem si, že stojí za to mezi takové lidičky přijet. Na rozdíl od nich je někdy těžké roztleskat hordu zdravých lidí," srovnává.

Náklaďák Zonygovi nechybí, jezdil s ním dvacet let a doma se prý moc neohřál. "Před pár týdny jsem si kamionu užil do sytosti, to když jsme natáčeli nový klip. Zpíval jsem za volantem jako za starých časů," líčil.

Jiří Zonyga před časem vydal hudební CD, které obsahuje i dva jeho texty. Má jich v zásobě víc, ale napoprvé nechtěl všechny použít.

Deska a koncerty

"Chtěl jsem barevnou desku s více autory, myslím, že se to podařilo. Plánuji však druhou, na ní se budu podílet víc autorsky," nastínil své plány.

Píše a komponuje ve své zkušebně, kterou má kousek od domova. "Malý čertík by mě doma nenechal pracovat, tak prchám," říká o své malé dceři.

Nejbližší další vystoupení ho čeká v brněnském Městském divadle. V neděli tu s ním na benefičním koncertě vystoupí Lucie Bílá, Petr Malásek, All X a další známá jména.

Příští sobotu bude zpívat na vyhlášení Zlatého slavíka ve Státní opeře. Karla Gotta však trumfnout nehodlá. "Ani nevím, jestli jsem nominovaný, mezi předními ale rozhodně nebudu, jsem rád, že mě přizvali zpívat," nedělá si ambice.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Za brutální kopance do hlavy kvůli jogurtům dostal násilník čtyři roky

Muž brutálně napadl jiného kvůli jogurtům

Čtyřletý trest dostal Pavel Major za to, že v únoru v Brně zkopal jiného muže do bezvědomí. Brutálního útoku se...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz