Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Dřív spolu ve Znojmě vládly, dnes na sebe ČSSD a ANO vytahují kostlivce

  10:11
Energie a fungování Znojemské tepelné společnosti v úterý vpodvečer oficiálně řešilo mimořádně svolané zastupitelstvo ve Znojmě. Fakticky šlo ale o kritiku současné vládnoucí koalice složené z hnutí ANO, SPD a místního sdružení Znojmáci a jen další střípek v otevřené bitvě na místní politické scéně. Ta od komunálních voleb neutichá, naopak.
Zasedání znojemských zastupitelů, úplně vlevo starostka Ivana Solařová (ANO).

Zasedání znojemských zastupitelů, úplně vlevo starostka Ivana Solařová (ANO). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kromě „trafiky“ a pohádkového odstupného pro zastupitele za SPD Květoslava Svobodu se teď řeší i kauzy minulého vedení radnice, dnešních opozičníků.

Radní Růžena Šalomonová (SPD) pověřená kontrolou hospodaření města poukázala na odstupné zhruba půl milionu korun pro ekonoma Michala Plačka, bývalého vedoucího interního auditu a také zastupitele za ČSSD od roku 2010, kdy znojemskou radnici poprvé ovládla právě sociální demokracie.

Na odstupné má podle zákona právo. Že je tak vysoké, je ale dáno tím, že bývalí radní Plačkovo místo zrušili z důvodu nadbytečnosti za účelem zvýšení efektivity práce. Šalomonová tvrdí, že podle této logiky byl radnicí dvanáct let placen nadbytečný člověk za zhruba 65 tisíc měsíčně.

Její stranická kolegyně a místostarostka Petra Svedíková Vávrová mluví o velmi nestandardní situaci, kdy Plaček nejprve rezignoval na funkci a následně bylo jeho místo zrušeno pro nadbytečnost.

„O účelovosti takového postupu myslím nelze pochybovat. Pokud by se postupovalo standardně, tedy by došlo k dohodě mezi ním a městem, náleželo by mu odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. V tomto případě dostal odstupné ve výši sedminásobku,“ poukazuje.

Období temna ve Znojmě končí, hlásá lídryně ANO kritizovaná za koalici s SPD

Exstarosta Jakub Malačka (Naše Znojmo, dříve ČSSD) účelovost odmítá. Odchod Plačka byl prý plánován dlouhodobě na začátek roku 2022, pak začala válka a řešily se jiné věci.

„Snižování počtu pracovních míst jsme měli v dlouhodobém plánu, chtěli jsme zrušit místo vedoucího a nahradit je softwarem, což je naprosto normální věc. Že jsme plánovali další transformaci a digitalizaci, můžu kdykoli dokázat, dělali jsme na ten software vstupní analýzu,“ tvrdí s tím, že Plaček nastupoval za nižší mzdu, která mu ale rostla podle tabulek za odsloužené roky a vzdělání, které si doplňoval. Z úředníků měl nejvyšší akademické vzdělání, titul docenta, a nyní si dodělává profesuru.

Kauza se podle Malačky objevila schválně, aby zakryla odměňování Květoslava Svobody.

Jisté je, že aktuální vedení města se s náhradou šéfa auditu za software neztotožnilo a na zmiňovaný post nyní probíhá výběrové řízení.

Analýzy? Jen se to tak jmenovalo

Plaček nebyl jediný, nad jehož odměňováním se Šalomonová pozastavila. Stejně rychle byla ukončena dohoda o provedení práce u Františka Střechy, šéfredaktora Znojemského týdne, který vlastní rodina bývalého místostarosty Jana Groise (ex-ČSSD). Střecha měl za 6 tisíc korun měsíčně provádět pro město mediální analýzy, jenže ty nejsou k nalezení.

„O mediálních výstupech nebo analýzách mi není nic známo. Nevěděl jsem, že má s vedením města uzavřenou podobnou dohodu. Bylo to pro mě překvapení,“ uvedl zastupitel a dříve místostarosta v Malačkově koalici Lukáš David (Pro Znojmo).

Podle Malačky Střecha jen plnil sportovní stránku radničních Znojemských listů texty a fotkami. „Nevím, jak to bylo napsané ve smlouvě, nepodepisoval jsem ji,“ doplnil s tím, že i nová radnice má na plnění sportovní stránky externí pomoc.

Přilepšení stranické kase? Časopis ovládají lidé z ČSSD, radnice jim platí

„Nebylo to za analýzy, ale za to, co jsem psal do Listů, plus výpomoc, když jsem chodil tam, kam nemohly holky (redaktorky radničních novin – pozn. red.). Jestli tam byla formulace o mediálních analýzách, tak šlo spíš o nějaké konzultace,“ popsal dvanáctiletou spolupráci.

Představitelé vedení města mají výhrady i k samotnému Znojemskému týdnu. Podle nich se zapojil do opozičního boje a už se ani nesnaží předstírat nestrannost. O novinách, jejichž akcionáři jsou Groisův bratr Oldřich a švagrová Monika Groisová a v minulosti pobíraly statisíce od města za inzerci, MF DNES opakovaně psala. „Bratr je jiná osoba než já, že by měl nějaký vliv, vyvracím,“ tvrdil vždy Oldřich Grois.

Snaží se narušit křehkou koalici, soudí politolog

Podle znojemského politologa Jaromíra Příkazského je výše popsané pokračováním povolebního příběhu, kdy ve Znojmě vznikla koalice za účelem odstranění systému, který tam existoval poslední dekádu a byl spjatý se sociálními demokraty.

„Tento proces s sebou logicky nese určité kontroverze a problémy a současná radniční koalice s tím musí počítat,“ míní.

Nové vedení si podle něj samo zadělalo na problémy křehkou koaliční většinou jednoho hlasu. „Stačí přesvědčit, zviklat či zkompromitovat jediného koaličního zastupitele a většinová koalice přestane existovat,“ podotýká politolog.

Málo kvalifikace, moc peněz, kritizují šéfa tepláren

Kdo mluví pravdu, kdo četl pořádně smlouvu a kdo komu dal „zlatý padák“? I o tom se v úterý ve Znojmě hádali zastupitelé, kteří si vzali na přetřes fungování Znojemské tepelné společnosti. Tématem bylo možné královské odstupné pro jednatele společnosti Květoslava Svobodu (SPD) ve výši minimálně 960 tisíc korun, které v jeho smlouvě objevila opozice, a to i v případě, kdy by ho vyhodili pro pochybení. Radnice to vysvětlovala „písařskou chybou,“ kdy slovo měsíc bylo zaměněno s rokem, a smlouvu opravila. Opozice ale rozporuje, že by si tolik lidí – včetně všech radních – takové chyby nevšimlo.

Svobodovi také vyčítá, že ve funkci pobírá 40 tisíc hrubého měsíčně, dřív přitom byla čestná, bez honoráře. Připadá jí to v době energetické krize neetické. „Jelikož svou práci vykonávám na plný úvazek, považuji výši svého platu za adekvátní,“ míní jednatel, jenž odmítá i další nařčení, že pro výkon funkce nemá kvalifikaci.

To stejné vadí i u nového provozního ředitele Tepelné Luboše Havlíka, dosavadního servisního technika kotlů ve své firmě. Když mu zastupitel Jiří Kacetl (Pro Znojmo) vyčetl, že nemá vysokou školu, a označil se za „soudce“, starostka Ivana Solařová (ANO) ho nařkla z diskriminace a inkvizitorství.

Dotazovala se také bývalého místostarosty Jana Groise (nez.), dřívějšího jednatele společnosti dodávající teplo, na její fungování, strategii komunikace s občany nebo stanovování cen. „Nejsme tady ve škole, abyste mě vyvolávala, sešli jsme se kvůli úplně něčemu jinému,“ odpovídal. Vyšlo také najevo, že za jeho jednatelství byla řízením Tepelné pověřená vedoucí majetkového odboru Alena Rybníčková, která se jí mohla věnovat až po pracovní době na úřadě.

Opozice se rovněž obrátila na protikorupční Transparency International s podezřením, že radnice porušuje zákony, což starostka nazvala pomluvou hraničící s křivým obviněním. „Z jejich odpovědi vyplývá kritika vás, co jste vedli Znojemskou tepelnou v minulosti,“ uvedla.

Ve prospěch tvrzení opozice nemluví ani právník spolku Oživení Marek Zelenka. Plat pro jednatele Svobodu se podle něj nedá šmahem popsat jako „trafika“. Že dříve politici dělali tuto funkci jen jako čestnou, bylo pouze proto, že uvolnění radní nemohou pobírat odměny z městských firem. Mělo by se ale podle něj vysvětlit, jakou odpovědnost má ve firmě jednatel Svoboda a jakou ředitel Havlík. (md)

  • Nejčtenější

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

Další potíže s ledem ustály lépe Vítkovice, Pardubice jsou krok od semifinále

Třetí utkání čtvrtfinále play off hokejové extraligy mezi brněnskou Kometou a Vítkovicemi narušily problémy s ledovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice slaví postup do semifinále, Kometa ubránila těsný náskok a srovnává

Extraliga zná svého prvního semifinalistu. Po výhře 3:2 v Olomouci se jím staly Pardubice, které mezi nejlepší čtyřku...

Slepené góly rozhodly, první výhry berou favorité. Pardubice otáčely skóre

Do vyřazovacích bojů hokejové extraligy v pátek večer úspěšně vstoupily nejlepší týmy ze základní části. Její vítěz z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzpoura šimpanzů. V hodonínské zoo tři utekli, hrozilo, že se dostanou ven

V Zoo Hodonín v neděli utekli tři šimpanzi z expozice do obslužné chodby a hrozilo, že se dostanou do areálu zoo....

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Nedostatek pozemků žene nahoru zájem o brownfieldy, ožijí i zchátralé stavby

Kvůli nedostatku pozemků jsou na jižní Moravě v kurzu opuštěné brownfieldy. V regionu je zchátralých staveb obrovské...

Drzý vandal sprejoval po tramvaji i před cestujícími, pátrá po něm policie

Policisté pátrají po neznámém muži, který řádil se sprejem v brněnské tramvaji. Sedl si dozadu, po pár sekundách vytáhl...

Namol opilý řidič zapíchl auto do příkopu, předtím ujel přes sto kilometrů

Cestu z Jeseníků až na jižní Moravu, tedy přes sto kilometrů, zvládl urazit silně opilý řidič, který spěchal domů....

Na jihozápadě Brna plánují stovky bytů, místní se bojí dopravní katastrofy

Už v příštím roce má začít výstavba víc než 400 bytů v lokalitě Západní brána na jihozápadě Brna, později tam vzniknou...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...