Znojmo chrlí další zákazy, po cirkusech si došláplo na ohňostroje a bary

  11:11aktualizováno  11:11
Za cirkusovým představením až do Brna, oslavy jubileí i svateb bez ohňostroje a odchod z diskotéky v určenou hodinu. Tak bude vypadat život ve Znojmě. Druhé největší město na jižní Moravě připravilo celý balíček zákazů, v kraji je vůbec nejpřísnější.

Antikonfliktní tým ve žlutých vestách ve Znojmě dohlíží na místa, kam se o víkendu chodí bavit nejvíc lidí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Radní aktuálně schválili vyhlášku regulující používání zábavní pyrotechniky vyjma oslav Nového roku a vinobraní. Sice mohou schválit výjimku i na další akce, ale o tu se musí žádat písemně nejméně 60 dnů předem.

„Řeší se prioritně místo obřadu, kapela, jídlo… ohňostroj je spíš na konci seznamu. Neumím si představit, jak svatebčané ohlášku dva měsíce před svatbou stihnou,“ podotýká provozovatelka znojemského svatebního salonu Karolína Janda.

Stejně mluví i opoziční zastupitel Lukáš David (Pro Znojmo). „Nemám vůbec nic proti výraznému omezení ohňostrojů. Možná bych jen zvážil, zda by lhůta pro vyjádření ve věci výjimky nemohla být tři čtyři týdny. To je přesně ten čas pro začátek plánování větší oslavy,“ míní.

Další omezení míří na bary v ulicích, kde jsou stížnosti na hluk a výtržnosti – na Mariánském náměstí, v ulici 17. listopadu nebo na Vídeňské třídě. Zavírat musí nejpozději ve tři ráno namísto obvyklé páté či šesté hodiny.

Antikonfliktní tým problém před bary nevyřešil

Takové omezení bylo ve hře už dřív, protože lidé se tady několik dní v týdnu nevyspí a píší petice, aby radnice problém vyřešila. Jenže na druhé straně jsou provozovatelé barů a lidé, kteří se chtějí bavit, a tak radnice loni o prázdninách místo vyhlášky nasadila k barům antikonfliktní tým – šestici mužů, kteří za téměř 300 tisíc korun hlídali v pátky a soboty pořádek v ulicích.

Fotogalerie

Nezabralo to. „Bohužel se nám nepodařilo najít kompromisní řešení, že by se majitelé podniků více podíleli na udržování pořádku před provozovnou. Proto jsme přistoupili k tomuto restriktivnějšímu opatření,“ vysvětluje mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Provozovatelé na jméno do novin mluvit nechtějí. Určenou zavírací dobu ale považují za zásah do svobody podnikání, který uškodí cestovnímu ruchu.

Místostarosta Jakub Malačka (ČSSD) na svém facebookovém profilu napsal, že argumenty tohoto typu chápe.

„Zkoušeli jsme, co se dalo – antikonfliktní tým, permanentní přítomnost městské policie. Primárně je to ale záležitostí provozovatelů, z ostatních barů ve Znojmě totiž až takové problémy hlášeny nemáme,“ uvedl Malačka s tím, že podle jeho informací se nejčastěji rvou a páchají přestupky mimoznojemští.

Nepovažuje je však za takový typ turistů, kteří by byli pro znojemský cestovní ruch přínosem. „Město je tady navíc i pro občany bydlící v okolí barů,“ poznamenal místostarosta.

Vyhlášky ještě musí posvětit zastupitelstvo. Na dodržování pak dohlédnou strážníci a porušení poputuje správnímu úřadu.

Za návrat cirkusů už lidé sepisují petici

Největší kontroverze znojemská radnice vyvolala, když rozhodla o nepronajímání městských pozemků cirkusům. Stačila jí k tomu anketa prostřednictvím Mobilního rozhlasu, které se zúčastnilo pouhých 306 hlasujících.

Na zákazu se neshodli ani sami radní, všichni zastupitelé za ANO to označili za diskriminaci podnikání. I opozičník David se zákazem cirkusů výrazně nesouhlasí a dovede si představit změnu tohoto nařízení, jakmile k tomu bude v budoucnu příležitost.

Jana Hanzalová ze Znojma proti zákazu cirkusů chystá petici. „Chceme nasbírat co nejvíc podpisů, aby to k něčemu bylo a na radnici viděli, že rozhodli bez lidí,“ vysvětluje.

Podle odborníka na cestovní ruch Pavla Kovaříka je míra regulací ve Znojmě obrovská a neprospívá podnikatelům ani občanům, kteří podle něj ani netuší, co vše nesmí, a jsou tak vystavení postihům. „Problém současné radnice je, že na jedné straně vydává stále nové a nové vyhlášky, ale na druhé straně není schopná zajistit dodržování elementárních pravidel, jako je třeba pořádek v centru,“ tvrdí.

Ostatní jihomoravská města tak přísná nejsou. Cirkusy nezakazuje žádné z nich, co se otvírací doby barů a restaurací týče, většina jen hlídá, aby nedocházelo k porušování nočního klidu.

Nejbenevolentnější jsou v tomto ohledu v Břeclavi a v Blansku. Ovšem v Hodoníně je také zakázáno používání pyrotechniky s výjimkou oslav Silvestra a vyhlášku ve stejném znění v příštím týdnu schvalují i radní z Vyškova.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Sto let Brna. Rozšíření mu dalo ráz přerostlé vesnice, říká historik

Celkový pohled na Brno

Malý krok pro Česko, velký skok pro Brno. Dnes je to přesně sto let, co připojením dvou sousedních měst Králova Pole a...

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Autodílů z Brněnska bude ještě víc, firma rozšířila areál u dálnice

Výroba světel pro automobilový průmysl v závodě Automotive Lighting v Jihlavě.

K jedněm z nejvýrazněji rostoucích podniků na jižní Moravě se v poslední době zařadila francouzská továrna na autodíly...

Najdete na iDNES.cz