Koupil pozemek k ničemu v žádané lokalitě, radnice mu nabízí korunu

  16:11aktualizováno  16:11
Firma koupila obrovský pozemek v žádané lokalitě Znojma, ale zarůstá plevelem. Podle regulačního plánu tady totiž nemůže být nic víc než dětské hřiště. S radnicí se teď firma dohaduje, jestli šlo o spekulaci, nebo se stala obětí úřadů.

Pozemek v žádané lokalitě Znojma prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). | foto: ÚZSVM

Vlastnit pozemek znamená jistotu postupného zhodnocování majetku. I proto tuhle investici volí stále více firem. Příklad ze Znojma ale ukazuje, jak může tento podnikatelský záměr snadno zamrznout na mrtvém bodě.

U bytových domů v Aninské ulici a v blízkosti areálu Louckého kláštera a městské plovárny v jižní části Znojma jsou dvě parcely o celkové výměře skoro 7,5 tisíce m². Koupila je společnost Artikl z Šatova na Znojemsku a na větší z nich chtěla podnikat. Jenže regulační plán, který vznikl až po koupi pozemku, tady povoluje jen veřejné prostranství a sídelní zeleň. A tak tento ostrůvek mezi městskými pozemky zůstává ladem.

Firma chce, aby pozemek převzala radnice, ale ta trucuje, pozemek totiž mohla původně získat zadarmo. A aktuálně kvůli sporu padají i žaloby.

Chtěli navázat na stavbu budoucího krytého bazénu

Pozemek prodával Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Město udělalo spoustu kroků, prakticky se dá říct, že ho mohlo dostat zadarmo,“ vysvětloval starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD) na jednání zastupitelstva. Vyčkávání se městu už v minulosti vyplatilo. V praxi to funguje tak, že ÚZSVM zveřejní několikrát záměr prodeje, nejprve s cenou podle znaleckého posudku. Postupně ji ale snižuje. A když se neobjeví zájemce, může pozemek spadnout do klína městu.

V tomto případě ale vstoupila na scénu firma Artikl. „Nevím, jestli se zástupci firmy nestačili zorientovat, že je tam regulační plán. Vlastník si musí trochu sáhnout do svědomí, že asi něco přehlédl nebo neudělal dobře, a pokud se nechce o pozemek starat a sekat tam trávu, rádi si jej převezmeme za korunu a bude vypadat pěkně,“ říká Gabrhel. 

Fotogalerie

Artikl ale na bezúplatný převod nepřistoupí, chce dostat alespoň obvyklou, tedy odhadní cenu. „Primárně nám nejde o to, aby pozemek město koupilo, ale pokud brání realizaci čehokoliv s podnikatelskou náplní, mělo by tak činit z nějakého právního titulu. Jinak je to zneužívání veřejné moci. Už nejsou 50. léta, aby se bezúplatně vyvlastňovalo,“ řekl MF DNES zástupce společnosti Karel Fiedler.

Pozemek koupil proto, aby navázal na stavbu budoucího krytého bazénu, který má vyrůst. Třeba menším sportovištěm, squashovou halou nebo parkovištěm. „Bohužel v době, kdy jsme pozemek kupovali, probíhala změna regulačního plánu, ale kostky už byly vrženy a museli jsme to dotáhnout, abychom nepřišli o zálohu 350 tisíc korun,“ vysvětluje. Za pozemky Artikl zaplatil celkově 3,35 milionu korun. S městem se pokouší dohodnout už třetím rokem. Ale to nemá zájem ani o směnu, pronájem, ani o prodej.

Spekulace, či podvod?

Zatímco podle zastupitele Jiřího Peroutky (Změna Znojmo) z toho čiší od samého začátku ze strany firmy čirá spekulace, vedoucí odboru územního plánování a strategického rozvoje si to nemyslí. „Docela mě na ÚZSVM mrzí, že to nabídli soukromníkovi. Mám trošku pocit, že ho podvedli,“ uvedla Alena Kolmanová.

Proti tomu se ale ÚZSVM ohradil. Říká, že informace o regulačním plánu, který na pozemku Artiklu připouští kromě zeleně pouze prvky zahradní architektury, byla v podmínkách výběrového řízení. „Zájemce svým přihlášením vyjádřil souhlas s podmínkami výběrového řízení. Že současný vlastník o možném využití pozemků nevěděl, se nezakládá na pravdě,“ sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Faktem ale je, že schválení regulačního plánu proběhlo až po prodeji pozemku. Kupní smlouvu ÚZSVM se společností Artikl podepsal už 19. června a návrh na vklad do katastru nemovitostí byl podán 3. července téhož roku. Takzvaný regulační plán Malé Louky schválilo zastupitelstvo až 22. září 2014. Předtím také proběhlo veřejné projednání.

Není přitom reálné, že by se regulační plán v budoucnu změnil a hrál ve prospěch soukromníka. Má totiž chránit Loucký klášter, který je nyní navíc národní kulturní památkou.

Fiedler má pocit, že ho podvedlo město. „Regulační plán schválilo tak, aby na tom pozemku nešlo nic dělat. Veřejností je bezplatně zneužíván soukromý majetek,“ míní. Z jeho pozemku se totiž parkoviště opravdu stalo, ale ne tak, jak si představoval – bezplatně tady parkují lidé bydlící okolo. Podnikatel už kvůli tomu podal na město žalobu. Předsedkyně Okresního soudu ve Znojmě Lenka Krčálová potvrdila, že Fiedler od něj požaduje téměř 351 tisíc korun.

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Další z rubriky

Na jižní Moravě od úterý umrzli čtyři lidé, jeden spadl opilý do potoka

V Olomouci v noci zemřel bezdomovec, pravděpodobně umrzl.

Čtyři lidé umrzli od úterý v Jihomoravském kraji. Tři z nich, pravděpodobně bezdomovci, zemřeli v Brně. Čtvrtý zahynul...

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Číňané podepsali smlouvu o lázních v Pasohlávkách, na stavbu mají sedm let

Sü Ťie z čínské společnosti RiseSun podepsal smlouvu o vybudování lázní v...

Třemi podpisy stvrdili zástupci čínské společnosti RiseSun a krajské firmy Thermal Pasohlávky prodej pozemků pro...

Najdete na iDNES.cz