Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Platy dál od Brna může zvýšit nový investor, Znojmo ho láká na pozemky

  16:48
Méně než průměrný hrubý měsíční plat 37 800 korun bere 57 procent zaměstnanců a čím dál od větších měst, tím je situace horší. Znojemská radnice to chce změnit přilákáním nového investora.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Znojmo nabízí k prodeji jeden z posledních vlastních pozemků určených pro výrobu. Konkrétně dvě sousedící parcely o více než sedmi tisících metrech čtverečních v katastru Oblekovic, a to s minimální nabídkou 700 korun za metr.

„Chceme do Znojma přilákat dalšího investora, který by rozšířil nabídku pracovních míst a vytvořil tak větší tlak na růst mezd v regionu,“ vysvětluje záměr starosta Jan Grois (ČSSD).

Že větší počet firem v lokalitě podporuje konkurenční prostředí na trhu práce, což se může přirozeně promítnout do výše mezd, potvrzuje agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Příchod investora má i řadu dalších výhod.

„Může nabídnout zajímavou pracovní pozici v místě bydliště, řada vysokoškolsky vzdělaných lidí dojíždí za prací do Brna. Díky tomu klesne i dopravní zatížení a omezí se vylidňování města,“ podotýká specialistka komunikace agentury Jana Kohoutová.

Díky vzniku atraktivních pracovních by vzrostla i šance, že se více mladých lidí vrátí po studiu do města. „To všechno vede k tomu, že lidé více využívají místní obchody a služby a podporují tak lokální podnikatelské prostředí,“ dodává Kohoutová.

Každé pracovní místo má cenu zlata

Nápad radnice vidí pozitivně i znojemská keramička Laufen CZ. „Nový velký investor určitě změní regionální situaci na trhu práce, ale věříme, že v silnější konkurenci obstojíme. To, co jednoznačně vítáme, je případné zlepšení dopravní infrastruktury, rozšíření parkovacích ploch či zeleně v průmyslové zóně,“ podotýká personální manažer společnosti Miloslav Hambálek.

Jenže Petr Pelc z brněnské pobočky společnosti Cyrrus se obává, že o tuto konkrétní nabídku mnoho efektivních investorů zájem neprojeví. Pozemek, který Znojmo prodává, je územním plánem určen k zastavění pro výrobní účely.

Firmy chtějí stěhovat pracovníky z Brna do menších měst, ušetří všichni

„Zároveň se jedná o ornou půdu s ochranou zemědělského půdního fondu. Většina okolních pozemků je také orná půda. Pozemek tedy zřejmě není přímo uzpůsoben k výstavbě průmyslového objektu,“ vysvětluje Pelc, že to pro investory znamená zbytečné časové, procesní i finanční komplikace. Mnohem snadnější pro ně je si vhodnou komerční nemovitost koupit, nebo pronajmout.

Přípustná je tady sice i zemědělská a lesní výroba, věda a výzkum nebo nakládání s odpady, ale podle Pelce by tato odvětví v rozsahu nabízených pozemků nepředpokládala zásadní přírůstek nových zaměstnanců, který by se z pohledu regionu nějak projevil.

Znatelně ovlivněná nabídka pracovních míst v regionu včetně nárůstu mezd je tak podle jeho soudu nerealizovatelná.

To ředitel Regionální hospodářské komory Brno iniciativě Znojma vysekl poklonu a drží palce, aby se přihlásil investor, kterého zajímá například přesné strojírenství či IT. Podle něj má vytvoření byť jediného pracovního místa cenu zlata.

„Nehledě na současnou, a zdůrazním dočasnou, takřka nulovou nezaměstnanost, a v periferních regionech má hodnotu ještě vyšší,“ poukazuje Čeněk Absolon.

Platy už zpomalují

Záměr Znojma přichází v době, kdy růst mezd i nabídka práce na jižní Moravě začíná zpomalovat. Přesto jsou obory, kde je pořád hlad po zaměstnancích.

Nejvíce volných míst je ve výrobě, jen na Brněnsku firmy stále poptávají stovky pracovníků na dělnické pozice. Podobně to je s IT experty. A úzce specializované obory, jako je tiskařství a sklářství, je prakticky vyloučeno naplnit.

Podle personální agentury Grafton Recruitment se tak výrazně zvyšuje zájem o cizince. „Za poslední tři roky vnímáme velkou změnu v přístupu zaměstnavatelů. Uvědomují si, že ani změna ekonomického cyklu nevyřeší jejich personální potřeby a spoléhat se na kandidáty z lokálního trhu není možné,“ říká vedoucí brněnské pobočky Kateřina Tkadlecová.

Vedle pracovníků z Ukrajiny, Srbska a Běloruska ale roste zájem i o lidi ze zemí bývalého Sovětského svazu, jejichž požadavky a očekávání jsou aktuálně nižší. Nejde však zdaleka jen o dělníky, cizinci se hojně nabírají i v IT.

Mzdy na jižní Moravě

 • Nejvyšší mzdy v Jihomoravském kraji dosahují až 220 tisíc měsíčně (ředitel výrobního závodu nebo ředitel IT), nejméně pak berou operátoři výroby, lakýrníci či prodavačky.
 • Zatímco pro jiné regiony jsou ve srovnání s Prahou charakteristické výrazné mzdové rozdíly, Brno hlavní město u většiny pozic dohání. Vždy se přitom uvádí měsíční hrubá mzda včetně bonusů a variabilních složek.
 • V IT sektoru si na jihu Moravy nejvíce vydělají ředitelé IT (100–180 tisíc měsíčně) a ředitelé softwarového vývoje (100–130 tisíc), nejméně specialisté technické podpory 1. stupně (30–40 tisíc).
 • V oblasti výroby jsou nejlépe placeni vedoucí závodu (100–180 tisíc) a techničtí ředitelé (80–120 tisíc), naopak nejméně výrobní dělníci (18–28 tisíc) a lakýrníci (22–30 tisíc). 
 • V logistice bere nejvíce ředitel logistiky a nákupu (80–130 tisíc), na 100 tisíc dosáhne i manažer nákupu či manažer logistiky. Nejméně si v tomto oboru vydělá skladník (25–32 tisíc) a řidič VZV (25–35 tisíc). 
 • Ve finančních službách mají nejvyšší mzdy finanční ředitelé (100–200 tisíc), nejnižší pak mzdoví účetní (26–40 tisíc).
 • V obchodě berou nejvíce výkonní ředitelé (100–220 tisíc), obchodní ředitelé (80–150 tisíc), naopak nejméně prodavači (18–25 tisíc).
 • V administrativě mají nejvyšší výdělky HR ředitelé (90–160 tisíc), HR manažeři (65–120 tisíc), advokáti (60–95 tisíc) a podnikoví právníci (40–70 tisíc), nejnižší naopak recepční bez praxe (20–28 tisíc).
 • V jihomoravském zdravotnictví a farmacii má ze sledovaných pozic nejvyšší mzdu manažer klinických studií (70–140 tisíc), nejméně si vydělá zdravotní sestra (25–35 tisíc).
 • Nejčtenější

Marketingový vrchol. Kdyby Vémola padl, jak hluboké je dno? ptá se Novotný

Nejdřív se tomu nápadu promotér Ondřej Novotný upřímně smál. Zápas mezi neznámým Václavem Mikuláškem a celebritou...

Miliardář pro Zbrojovku? Prodej brněnského fotbalového klubu neklapl

Premium Brněnský fotbal minula velká šance postavit se na nohy. Vizi, jak na to, má průmyslník Igor Fait. Jenže se s majitelem...

Tajné hráčské doupě odhalili celníci, zvenčí vypadalo jako zavřený podnik

Navenek podoba zkrachovalé provozovny, žádné označení, na dveřích místo kliky koule. Uvnitř dvě potemnělé místnosti, z...

V Brně zkoumají zasypaný viadukt, chtějí ho obnovit a proměnit v promenádu

Pod částí železničního koridoru od řeky Svratky k brněnskému hlavnímu nádraží je skrytý viadukt z 19. století. Ten byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusy učil diskusi, sebe pít po Říhově boku vodku. Teď oponuje šéfovi Komety

Svůj hokejový život popisuje trenér Jan Zachrla jako sinusoidu. Její vrcholové fáze ho zavedly do Ruska, kde pracoval s...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Muž zůstal viset na plotě hlavou dolů, strážníci mu uřízli nohavici

V nezáviděníhodné pozici se ocitl muž, který chtěl kamarádce předvést své hudební umění. Při cestě k veřejnému klavíru...

Polní nemocnice v Brně jede v úsporném režimu, aktivovat ji lze do týdne

Záložní nemocnice, která před měsícem vyrostla na brněnském výstavišti, přejde ode dneška do úsporného režimu. Náklady...

Rána pro obce. Těžba i ochrana vody mají stejný význam, rozhodl soud

Veřejný zájem na těžbě má stejnou váhu jako zájem na ochraně vody. I to vyplývá z říjnového rozsudku Krajského soudu v...

Tajné hráčské doupě odhalili celníci, zvenčí vypadalo jako zavřený podnik

Navenek podoba zkrachovalé provozovny, žádné označení, na dveřích místo kliky koule. Uvnitř dvě potemnělé místnosti, z...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...