Platy dál od Brna může zvýšit nový investor, Znojmo ho láká na pozemky

  16:48aktualizováno  16:48
Méně než průměrný hrubý měsíční plat 37 800 korun bere 57 procent zaměstnanců a čím dál od větších měst, tím je situace horší. Znojemská radnice to chce změnit přilákáním nového investora.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Znojmo nabízí k prodeji jeden z posledních vlastních pozemků určených pro výrobu. Konkrétně dvě sousedící parcely o více než sedmi tisících metrech čtverečních v katastru Oblekovic, a to s minimální nabídkou 700 korun za metr.

„Chceme do Znojma přilákat dalšího investora, který by rozšířil nabídku pracovních míst a vytvořil tak větší tlak na růst mezd v regionu,“ vysvětluje záměr starosta Jan Grois (ČSSD).

Že větší počet firem v lokalitě podporuje konkurenční prostředí na trhu práce, což se může přirozeně promítnout do výše mezd, potvrzuje agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Příchod investora má i řadu dalších výhod.

„Může nabídnout zajímavou pracovní pozici v místě bydliště, řada vysokoškolsky vzdělaných lidí dojíždí za prací do Brna. Díky tomu klesne i dopravní zatížení a omezí se vylidňování města,“ podotýká specialistka komunikace agentury Jana Kohoutová.

Díky vzniku atraktivních pracovních by vzrostla i šance, že se více mladých lidí vrátí po studiu do města. „To všechno vede k tomu, že lidé více využívají místní obchody a služby a podporují tak lokální podnikatelské prostředí,“ dodává Kohoutová.

Každé pracovní místo má cenu zlata

Nápad radnice vidí pozitivně i znojemská keramička Laufen CZ. „Nový velký investor určitě změní regionální situaci na trhu práce, ale věříme, že v silnější konkurenci obstojíme. To, co jednoznačně vítáme, je případné zlepšení dopravní infrastruktury, rozšíření parkovacích ploch či zeleně v průmyslové zóně,“ podotýká personální manažer společnosti Miloslav Hambálek.

Jenže Petr Pelc z brněnské pobočky společnosti Cyrrus se obává, že o tuto konkrétní nabídku mnoho efektivních investorů zájem neprojeví. Pozemek, který Znojmo prodává, je územním plánem určen k zastavění pro výrobní účely.

Firmy chtějí stěhovat pracovníky z Brna do menších měst, ušetří všichni

„Zároveň se jedná o ornou půdu s ochranou zemědělského půdního fondu. Většina okolních pozemků je také orná půda. Pozemek tedy zřejmě není přímo uzpůsoben k výstavbě průmyslového objektu,“ vysvětluje Pelc, že to pro investory znamená zbytečné časové, procesní i finanční komplikace. Mnohem snadnější pro ně je si vhodnou komerční nemovitost koupit, nebo pronajmout.

Přípustná je tady sice i zemědělská a lesní výroba, věda a výzkum nebo nakládání s odpady, ale podle Pelce by tato odvětví v rozsahu nabízených pozemků nepředpokládala zásadní přírůstek nových zaměstnanců, který by se z pohledu regionu nějak projevil.

Znatelně ovlivněná nabídka pracovních míst v regionu včetně nárůstu mezd je tak podle jeho soudu nerealizovatelná.

To ředitel Regionální hospodářské komory Brno iniciativě Znojma vysekl poklonu a drží palce, aby se přihlásil investor, kterého zajímá například přesné strojírenství či IT. Podle něj má vytvoření byť jediného pracovního místa cenu zlata.

„Nehledě na současnou, a zdůrazním dočasnou, takřka nulovou nezaměstnanost, a v periferních regionech má hodnotu ještě vyšší,“ poukazuje Čeněk Absolon.

Platy už zpomalují

Záměr Znojma přichází v době, kdy růst mezd i nabídka práce na jižní Moravě začíná zpomalovat. Přesto jsou obory, kde je pořád hlad po zaměstnancích.

Nejvíce volných míst je ve výrobě, jen na Brněnsku firmy stále poptávají stovky pracovníků na dělnické pozice. Podobně to je s IT experty. A úzce specializované obory, jako je tiskařství a sklářství, je prakticky vyloučeno naplnit.

Podle personální agentury Grafton Recruitment se tak výrazně zvyšuje zájem o cizince. „Za poslední tři roky vnímáme velkou změnu v přístupu zaměstnavatelů. Uvědomují si, že ani změna ekonomického cyklu nevyřeší jejich personální potřeby a spoléhat se na kandidáty z lokálního trhu není možné,“ říká vedoucí brněnské pobočky Kateřina Tkadlecová.

Vedle pracovníků z Ukrajiny, Srbska a Běloruska ale roste zájem i o lidi ze zemí bývalého Sovětského svazu, jejichž požadavky a očekávání jsou aktuálně nižší. Nejde však zdaleka jen o dělníky, cizinci se hojně nabírají i v IT.

Mzdy na jižní Moravě

 • Nejvyšší mzdy v Jihomoravském kraji dosahují až 220 tisíc měsíčně (ředitel výrobního závodu nebo ředitel IT), nejméně pak berou operátoři výroby, lakýrníci či prodavačky.
 • Zatímco pro jiné regiony jsou ve srovnání s Prahou charakteristické výrazné mzdové rozdíly, Brno hlavní město u většiny pozic dohání. Vždy se přitom uvádí měsíční hrubá mzda včetně bonusů a variabilních složek.
 • V IT sektoru si na jihu Moravy nejvíce vydělají ředitelé IT (100–180 tisíc měsíčně) a ředitelé softwarového vývoje (100–130 tisíc), nejméně specialisté technické podpory 1. stupně (30–40 tisíc).
 • V oblasti výroby jsou nejlépe placeni vedoucí závodu (100–180 tisíc) a techničtí ředitelé (80–120 tisíc), naopak nejméně výrobní dělníci (18–28 tisíc) a lakýrníci (22–30 tisíc). 
 • V logistice bere nejvíce ředitel logistiky a nákupu (80–130 tisíc), na 100 tisíc dosáhne i manažer nákupu či manažer logistiky. Nejméně si v tomto oboru vydělá skladník (25–32 tisíc) a řidič VZV (25–35 tisíc). 
 • Ve finančních službách mají nejvyšší mzdy finanční ředitelé (100–200 tisíc), nejnižší pak mzdoví účetní (26–40 tisíc).
 • V obchodě berou nejvíce výkonní ředitelé (100–220 tisíc), obchodní ředitelé (80–150 tisíc), naopak nejméně prodavači (18–25 tisíc).
 • V administrativě mají nejvyšší výdělky HR ředitelé (90–160 tisíc), HR manažeři (65–120 tisíc), advokáti (60–95 tisíc) a podnikoví právníci (40–70 tisíc), nejnižší naopak recepční bez praxe (20–28 tisíc).
 • V jihomoravském zdravotnictví a farmacii má ze sledovaných pozic nejvyšší mzdu manažer klinických studií (70–140 tisíc), nejméně si vydělá zdravotní sestra (25–35 tisíc).
 • Nejčtenější

Viník nehody se brání proti exekuci z pojišťovny, zažaloval stát o peníze

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Smrt čtyř lidí zavinil řidič, který přes plnou čáru předjížděl náklaďák

Policisté dál vyšetřují nehodu, která si v pondělí na Znojemsku vyžádala čtyři lidské životy. Viníkem je podle všeho...

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značky místo semaforů mátly řidiče v Brně, za den se stalo pět nehod

Pět dopravních nehod se stalo v neděli odpoledne na křižovatce ulic Kotlářská a Kounicova v Brně, kde je omezený provoz...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

 • Další z rubriky

VIDEO: Řidiči vyjížděli z D1 v protisměru, nechtělo se jim stát v koloně

Hazardním způsobem se snažilo několik řidičů zkoušelo vyhnout zablokovanému úseku dálnice D1. Otočili se vyrazili v...

Premium

Tma a zdemolovaná auta, popisují místo tragické nehody záchranář a lékařka

Auta byla tak zdemolovaná, že nebylo jasné, kolik je uvnitř obětí. Situaci značně komplikovala tma. Lékařka Kateřina...

Oprava brněnské ostudy začala, Zvonařku prosvětlí za sto milionů

Po řadě odkladů začala v pondělí v Brně očekávaná rekonstrukce autobusového nádraží Zvonařka. Modernizace za sto...

Krásné půdní byty v Praze a Brně. Kupte si nádherné výhledy do okolí

Střešní a půdní byty i mezonety v Praze a Brně mají až 300 metrů čtverečních, ale na prodej je i menší o rozměru 77...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz