Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Znojmo nechce čekat, boj s mikroplasty ve vodě rozjíždí na vlastní pěst

  13:33
Radši obezřetnost teď, než problém později. Znojmo nechce čekat na jasný verdikt vědců o škodlivosti mikroplastů ve vodě a hodlá s nimi jako první v kraji bojovat. Vodu to prý výrazně nezdraží.

Mikroplasty už vědci nenacházejí jen v oceánech a kohoutkové vodě, ale i lidské stolici. Snímek pochází z francouzské laboratoře ve Villefranche-Sur-Mer, kde probíhá výzkum zaměřený na mikroplasty ve Středozemním moři. (19. října 2018) | foto: Reuters

Mikroplasty jsou miniaturní částice o velikosti od sta nanometrů do pěti milimetrů. Do přírody se dostávají především rozpadem plastového odpadu, ale i praním syntetického oblečení, z kosmetických přípravků či otěrem pneumatik.

Vědci je nacházejí po celém světě – ve vzduchu, v půdě, řekách i nejhlubších oceánech. Objevují se také v pitné vodě, takže se jim nikdo nevyhne.

Znojmo, jako první město v Jihomoravském kraji, hodlá v tomto ohledu zdraví svých obyvatel ochránit. S nápadem přišli místní lidovci, podle kterých by pomohlo zařízení v úpravně pitné vody.

„Světová zdravotnická organizace to zatím neřeší ve smyslu, že by se mikroplasty dostaly mezi parametry kvality pitné vody. Přesto si jako lékař myslím, že obrovská nadprodukce plastů ji může negativně ovlivňovat,“ sděluje navrhovatel záměru a zastupitel Pavel Jajtner (KDU-ČSL), který pracuje jako zástupce primáře hematologicko-transfuzního oddělení znojemské nemocnice.

„Není nutné čekat na jasný vědecký závěr o jejich toxicitě, ale je dobré držet se principu předběžné opatrnosti a najít technické řešení, jež mikroplasty dokáže z vody odstranit. A ne po letech zjišťovat, že by bylo dobré něco udělat,“ vysvětluje Jajtner.

Inspirací je Březová na Karlovarsku

Podle něj se jednoznačně ukazuje, že plastové částice jsou toxické pro vodní a mořské organismy, rybám i obojživelníkům výrazně komplikují život.

Mikroplasty

Mikroplasty je obecné označení užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vlivem znečištění vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu.

Je to směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru, z nichž část je záměrně v takové podobě vyráběna, ale většina vzniká postupným lámáním větších kusů plastů.

Zdroj: Wikipedia

„Znemožňují jim trávení i dýchání a je možné, že vstupují i do rozmnožovacích cyklů,“ míní Jajtner, který vidí analogii u větších živočichů, a tím pádem také u člověka. „Faktem však je, že v tuto chvíli na to zatím nejsou úplně relevantní studie,“ přiznává.

I tak našel podporu v koalici. „Na základě návrhu lidovců téma mikroplastů ve vodě společně otevřeme,“ avizuje místostarosta Jakub Malačka (ČSSD). O tom, jakou technologii – a jestli vůbec – Znojmo zavede, se však bude teprve diskutovat.

Starosta Jan Grois (ČSSD) MF DNES potvrdil, že v říjnu je naplánovaná schůzka s vedením Vodárenské akciové společnosti. Jejími vlastníky jsou svazky měst a obcí, sdružení Vodovody a kanalizace Znojemsko přitom čítá 79 obcí a předsedá mu právě Grois.

Inspirací navrhovatelů je v Česku průkopnická úpravna vody v Březové na Karlovarsku, kde mají ultrafiltraci, která dokáže mikročástice zachytit.

„Jsem hrdý, že již koncem roku spustíme třetí filtraci, tentokrát pro pitnou vodu mířící na Tachovsko. S touto i dalšími membránovými technologiemi máme ty nejlepší zkušenosti,“ popisuje technolog pitných vod z karlovarských Vodáren a kanalizací Josef Drechsler.

V Březové do ultrafiltrace investovali už 45 milionů korun. Opravy zaplatilo sdružení z vlastních zdrojů, aniž by se to projevilo na ceně vody pro spotřebitele. A taková je i vize Jajtnera – voda má zdražit maximálně o 50 haléřů za kubík.

Neexistují studie pro ani proti

Znojemská Vodárenská akciová společnost se k novince zatím staví rezervovaně.

„Téma plastů ve vodě je na začátku. Jsme v kontaktu s vědeckými pracovišti, která se zabývají jejich výskytem i případnými možnostmi na úpravu vody. Zároveň v této oblasti postupujeme podle stanovisek a doporučení Státního zdravotního ústavu,“ sdělila mluvčí společnosti Iva Librová.

Státní zdravotní ústav na základě postoje Světové zdravotnické organizace před rokem vydal prohlášení, že nebezpečí plastových vláken z pitné vody je tak zanedbatelné, že nemá smysl se jím speciálně zabývat.

„Nepovažujeme tento jev za významný problém, protože opravdu dosud neexistují žádné vážné indicie, že by pro člověka představoval zdravotní riziko,“ prohlásil šéf národního referenčního centra pro pitnou vodu František Kožíšek.

Jenže podle některých expertů je problém právě v tom, že neexistují ani studie, které riziko vyvracejí. Jedna z vědeckých prací se přitom snažila odhadnout, jaké množství plastových znečišťujících látek člověk pozře.

Je to údajně nejméně 50 tisíc mikroplastů ročně, stejné množství také vdechneme, napsal anglický list The Guardian s tím, že počet prý dramaticky zvyšuje pití velkého množství balené vody. Vědci navíc analyzovali jen zlomek jídel a nápojů, celkové číslo tak může vyletět do statisíců.

Brno chystá modernizace čističky

I podle českého experta Tomáše Cajthamla je velmi pravděpodobné, že se mikroplasty budou v těle spíš po celý život kumulovat. A vidí i souvislost s civilizačními chorobami.

V hlavní roli voda

Výstava Voda a civilizace, kterou si na pražské Kampě prohlédly stovky tisíc lidí, zamířila na jižní Moravu. Až do 20. října je zdarma k vidění na Moravském náměstí v Brně.

Dvaadvacet velkoformátových panelů ztvárňuje klíčový význam této životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na zemi. Lidé si prohlédnou texty od řady uznávaných vědců i fotografie pocházející z celého světa.

Zachycují prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů, záběry vody v různých skupenstvích či ničivou povodeň v Praze v roce 2002. „Osud světa záleží na chování a myšlení každého z nás,“ říká kurátor výstavy Miroslav Bárta.

„Jíme zdravěji, máme lepší lékařskou péči. Problémy se vysvětlují stresem a špatným životním prostředím. Co se za tím skrývá, už nikdo neřekne. Nakolik se na tom mohou podílet právě plasty, nikdo neví,“ podotýká ředitel Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Znojemskou iniciativu proto vítá. „Obecně ultrafiltracím fandím, jde o správný krok, ale bohužel nikdo nezjistí, že to pomůže. Membrány odstraňují materiály i o setinách mikrometrů. Nenapadá mě důvod, proč by neměly pomoct, ale tyto malé částečky nikdo neměřil,“ upozorňuje Cajthaml.

„Kdokoli to tak může napadnout, že nejsou studie a dokonce ani technici, kteří by byli schopní zejména ty nejmenší nanoplasty analyzovat. Nevidíme je, tušíme, že tam jsou, ale pokud někdo použije tuto technologii, nebude schopen prokázat, že se díky ní něco vylepšilo,“ uzavírá.

Znečištěnou vodu řeší také v Brně. „Nejde jen o mikroplasty, ale také o antibiotika či hormonální léčbu. To vše je součástí splaškových vod a je nutné se jejich čištěním zabývat,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Město proto chystá modernizaci čistírny odpadních vod v Modřicích. „Ač to nenařizuje legislativa, je to téma, které aktuálně řešíme,“ oznamuje Hladík.

Badatel našel odpadky i na dně Mariánského příkopu:

  • Nejčtenější

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Klenot v rukavicích. Chtěla do armády, je neporažená v MMA: Nepiju a miluju řád

Premium V patnácti chtěla do armády mezi výsadkáře. V posilovnách se předháněla s chlapy, kdo na bench zvedne víc. Klidně přes...

Českem se přehnala sněhová vichřice. Teď hrozí náledí a sněhové jazyky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne místy provázelo intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec úseků smrti. Nejobávanější silniční místa jižní Moravy čekají úpravy

Premium Nejkritičtější jihomoravská místa na silnicích, kde pravidelně umírají lidé při nehodách, projdou zásadní přestavbou....

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Nejužší hotel střední Evropy je oslavou funkcionalismu. Brzy znovu otevře

Brněnský hotel Avion získal zpět svou krásu z éry Bohuslava Fuchse. Brzy se zájemců nabídne ubytování v 37 pokojích,...

Omikronem nekončíme, mírní krajští experti předčasný covidový optimismus

Jihomoravská redakce MF DNES oslovila „vlajkonoše“ krajského zdravotnictví, kteří v rozličných funkcích už bezmála dva...

Ochránci přírody mají na nezbedné turisty nový bič. Nepravosti pokutují

Premium Na nelegální vjezdy čtyřkolek nebo aut, vodáky i ohňostroje mají strážci přírody nové páky. Dosud mohli nepravosti...

O fotovoltaiku bude čím dál větší zájem, říká šéf firmy s elektromateriálem

Už třicet let v Brně funguje firma Elkov elektro, která obchoduje s tisíci druhy položek elektroinstalačního materiálu...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...