Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Znojmo nechce čekat, boj s mikroplasty ve vodě rozjíždí na vlastní pěst

  13:33
Radši obezřetnost teď, než problém později. Znojmo nechce čekat na jasný verdikt vědců o škodlivosti mikroplastů ve vodě a hodlá s nimi jako první v kraji bojovat. Vodu to prý výrazně nezdraží.

Mikroplasty už vědci nenacházejí jen v oceánech a kohoutkové vodě, ale i lidské stolici. Snímek pochází z francouzské laboratoře ve Villefranche-Sur-Mer, kde probíhá výzkum zaměřený na mikroplasty ve Středozemním moři. (19. října 2018) | foto: Reuters

Mikroplasty jsou miniaturní částice o velikosti od sta nanometrů do pěti milimetrů. Do přírody se dostávají především rozpadem plastového odpadu, ale i praním syntetického oblečení, z kosmetických přípravků či otěrem pneumatik.

Vědci je nacházejí po celém světě – ve vzduchu, v půdě, řekách i nejhlubších oceánech. Objevují se také v pitné vodě, takže se jim nikdo nevyhne.

Znojmo, jako první město v Jihomoravském kraji, hodlá v tomto ohledu zdraví svých obyvatel ochránit. S nápadem přišli místní lidovci, podle kterých by pomohlo zařízení v úpravně pitné vody.

„Světová zdravotnická organizace to zatím neřeší ve smyslu, že by se mikroplasty dostaly mezi parametry kvality pitné vody. Přesto si jako lékař myslím, že obrovská nadprodukce plastů ji může negativně ovlivňovat,“ sděluje navrhovatel záměru a zastupitel Pavel Jajtner (KDU-ČSL), který pracuje jako zástupce primáře hematologicko-transfuzního oddělení znojemské nemocnice.

„Není nutné čekat na jasný vědecký závěr o jejich toxicitě, ale je dobré držet se principu předběžné opatrnosti a najít technické řešení, jež mikroplasty dokáže z vody odstranit. A ne po letech zjišťovat, že by bylo dobré něco udělat,“ vysvětluje Jajtner.

Inspirací je Březová na Karlovarsku

Podle něj se jednoznačně ukazuje, že plastové částice jsou toxické pro vodní a mořské organismy, rybám i obojživelníkům výrazně komplikují život.

Mikroplasty

Mikroplasty je obecné označení užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po 5 milimetrů, které se vlivem znečištění vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu.

Je to směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru, z nichž část je záměrně v takové podobě vyráběna, ale většina vzniká postupným lámáním větších kusů plastů.

Zdroj: Wikipedia

„Znemožňují jim trávení i dýchání a je možné, že vstupují i do rozmnožovacích cyklů,“ míní Jajtner, který vidí analogii u větších živočichů, a tím pádem také u člověka. „Faktem však je, že v tuto chvíli na to zatím nejsou úplně relevantní studie,“ přiznává.

I tak našel podporu v koalici. „Na základě návrhu lidovců téma mikroplastů ve vodě společně otevřeme,“ avizuje místostarosta Jakub Malačka (ČSSD). O tom, jakou technologii – a jestli vůbec – Znojmo zavede, se však bude teprve diskutovat.

Starosta Jan Grois (ČSSD) MF DNES potvrdil, že v říjnu je naplánovaná schůzka s vedením Vodárenské akciové společnosti. Jejími vlastníky jsou svazky měst a obcí, sdružení Vodovody a kanalizace Znojemsko přitom čítá 79 obcí a předsedá mu právě Grois.

Inspirací navrhovatelů je v Česku průkopnická úpravna vody v Březové na Karlovarsku, kde mají ultrafiltraci, která dokáže mikročástice zachytit.

„Jsem hrdý, že již koncem roku spustíme třetí filtraci, tentokrát pro pitnou vodu mířící na Tachovsko. S touto i dalšími membránovými technologiemi máme ty nejlepší zkušenosti,“ popisuje technolog pitných vod z karlovarských Vodáren a kanalizací Josef Drechsler.

V Březové do ultrafiltrace investovali už 45 milionů korun. Opravy zaplatilo sdružení z vlastních zdrojů, aniž by se to projevilo na ceně vody pro spotřebitele. A taková je i vize Jajtnera – voda má zdražit maximálně o 50 haléřů za kubík.

Neexistují studie pro ani proti

Znojemská Vodárenská akciová společnost se k novince zatím staví rezervovaně.

„Téma plastů ve vodě je na začátku. Jsme v kontaktu s vědeckými pracovišti, která se zabývají jejich výskytem i případnými možnostmi na úpravu vody. Zároveň v této oblasti postupujeme podle stanovisek a doporučení Státního zdravotního ústavu,“ sdělila mluvčí společnosti Iva Librová.

Státní zdravotní ústav na základě postoje Světové zdravotnické organizace před rokem vydal prohlášení, že nebezpečí plastových vláken z pitné vody je tak zanedbatelné, že nemá smysl se jím speciálně zabývat.

„Nepovažujeme tento jev za významný problém, protože opravdu dosud neexistují žádné vážné indicie, že by pro člověka představoval zdravotní riziko,“ prohlásil šéf národního referenčního centra pro pitnou vodu František Kožíšek.

Jenže podle některých expertů je problém právě v tom, že neexistují ani studie, které riziko vyvracejí. Jedna z vědeckých prací se přitom snažila odhadnout, jaké množství plastových znečišťujících látek člověk pozře.

Je to údajně nejméně 50 tisíc mikroplastů ročně, stejné množství také vdechneme, napsal anglický list The Guardian s tím, že počet prý dramaticky zvyšuje pití velkého množství balené vody. Vědci navíc analyzovali jen zlomek jídel a nápojů, celkové číslo tak může vyletět do statisíců.

Brno chystá modernizace čističky

I podle českého experta Tomáše Cajthamla je velmi pravděpodobné, že se mikroplasty budou v těle spíš po celý život kumulovat. A vidí i souvislost s civilizačními chorobami.

V hlavní roli voda

Výstava Voda a civilizace, kterou si na pražské Kampě prohlédly stovky tisíc lidí, zamířila na jižní Moravu. Až do 20. října je zdarma k vidění na Moravském náměstí v Brně.

Dvaadvacet velkoformátových panelů ztvárňuje klíčový význam této životodárné tekutiny, její minulost, přítomnost a budoucnost na zemi. Lidé si prohlédnou texty od řady uznávaných vědců i fotografie pocházející z celého světa.

Zachycují prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů, záběry vody v různých skupenstvích či ničivou povodeň v Praze v roce 2002. „Osud světa záleží na chování a myšlení každého z nás,“ říká kurátor výstavy Miroslav Bárta.

„Jíme zdravěji, máme lepší lékařskou péči. Problémy se vysvětlují stresem a špatným životním prostředím. Co se za tím skrývá, už nikdo neřekne. Nakolik se na tom mohou podílet právě plasty, nikdo neví,“ podotýká ředitel Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Znojemskou iniciativu proto vítá. „Obecně ultrafiltracím fandím, jde o správný krok, ale bohužel nikdo nezjistí, že to pomůže. Membrány odstraňují materiály i o setinách mikrometrů. Nenapadá mě důvod, proč by neměly pomoct, ale tyto malé částečky nikdo neměřil,“ upozorňuje Cajthaml.

„Kdokoli to tak může napadnout, že nejsou studie a dokonce ani technici, kteří by byli schopní zejména ty nejmenší nanoplasty analyzovat. Nevidíme je, tušíme, že tam jsou, ale pokud někdo použije tuto technologii, nebude schopen prokázat, že se díky ní něco vylepšilo,“ uzavírá.

Znečištěnou vodu řeší také v Brně. „Nejde jen o mikroplasty, ale také o antibiotika či hormonální léčbu. To vše je součástí splaškových vod a je nutné se jejich čištěním zabývat,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Město proto chystá modernizaci čistírny odpadních vod v Modřicích. „Ač to nenařizuje legislativa, je to téma, které aktuálně řešíme,“ oznamuje Hladík.

Badatel našel odpadky i na dně Mariánského příkopu:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Vláda kývla na strategii očkování. Ministr Blatný prověří předbíhání při něm

Na pravidla pro očkování kývla vláda a ministr zdravotnictví Jan Blatný je vzápětí podepsal. Vláda nařídila...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Batole v mrazivé noci zamklo rodiče na balkóně, pomohl soused a strážníci

Perné chvíle připravil svým rodičům dvouletý chlapec v Brně, když je nešťastnou náhodou zamkl na balkóně. Pár se...

Kolemjedoucí našel auto převrácené na střeše, uvnitř byl mrtvý řidič

Policisté hledají svědky, kteří mohou pomoci objasnit okolnosti nehody poblíž Valtic na Břeclavsku. V neděli tam muž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevyužité vakcíny rozdal starosta seniorům, dvanáct dávek rozpoutalo aféru

Premium Očkování proti covidu-19 provázejí rozjitřené emoce a zmatky. Ukazuje to příběh z Jevišovic na Znojemsku, kde se dvě...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

Před domem Blatného se sešli demonstranti, koně přivezli rakev a parte

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Vzdělanec, který uměl střídat strany. Římskou korunu si však Jošt užít nestihl

Premium Razil vlastní mince. Spravoval nezvykle velké panství. Udržoval kontakt s nejvýznamnějšími politiky středověké Evropy....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...