Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žlutý kopec v Brně mají zaplnit domky a vily, ale nevede k nim cesta

  14:37
Stráně plné zahrádek a neuspořádaných staveb. Tak dnes vypadá jedno z urbanisticky nejatraktivnějších míst v centru Brna - Žlutý kopec. Radnice teď připravuje soutěž pro architekty a urbanisty. Účastníci se poperou se složitým kopcovitým terénem a dopravou, do oblasti totiž nevede žádná silnice.
Plánovaná výstavba na Žlutém kopci v Brně se dotkne zhruba šesti stovek...

Plánovaná výstavba na Žlutém kopci v Brně se dotkne zhruba šesti stovek zahrádkářů ze zdejší kolonie. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Lidé Žlutý kopec historicky zastavěli, kam to šlo, ale od Mendlova náměstí se nahoru kvůli prudkému svahu nedostali. Na místě proto vznikla jedna z největších zahrádkářských kolonií ve městě.

Do budoucna by se to však mělo změnit. Měla by tu vyrůst čtvrť rodinných domků a vil s výhledem srovnatelným s Pisárkami.

„Chystáme podklady pro soutěž na ideovou urbanisticko-architektonickou soutěž na tuto lokalitu. Příprava potrvá zhruba rok a od města jsme na ni dostali milion korun. Nejdřív musíme vyřešit vstupy z hlediska dopravy, což vůbec není jednoduché. Oblast je prakticky uzavřená ploty a nevede sem žádná komunikace,“ říká radní pro územní plánování Petr Bořecký (ANO).

Všechny možnosti mají svá negativa

Studie zahrnuje oblast Starého Brna o rozloze zhruba 24 až 25 hektarů, která se dá vymezit od ulice Hlinky až po Masarykův onkologický ústav, na východ po ulici Trýbovu, na západ ulicí Vinařskou.

Soutěžící se musejí například vypořádat i s vazbami na okolní velké stavby jako onkologický ústav, Starobrněnský klášter s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie nebo pivovar Starobrno. Nejdůležitější ale bude doprava, protože do oblasti nevede žádná komunikace.

„Odborníci v tuto chvíli dávají dohromady podklady a prověřili deset možných postupů. Všechny však mají svoje negativa,“ poznamenal Bořecký.

Jednou z možností je například vjezd ulicí Lipovou a Vinařskou, ale ta je slepá a končí závorou u Národního centra ošetřovatelství. Varianta počítá s bouráním staré kotelny a několika dalších objektů. Další možností je přístup z ulice Vinařská ze severu kolem kolejí a menz Masarykovy univerzity. Tady je však třeba domluvit se s vysokou školou, které pozemky patří.

Řešení majetkoprávních vztahů je na dlouho

Jako jediný schůdný se jeví vjezd z Tomešovy ulice, která pokračuje až pod bývalou transfuzní stanici. „Ulice musí být průjezdná až k Mendlovu náměstí a tam je zase problém s Pivovarskou ulicí, která slouží pro zásobování pivovaru, což je padesát kamionů denně,“ vysvětluje Bořecký.

Ředitel pivovaru Starobrno Ondřej Koucký kroutí hlavou. „Pokud by Pivovarská měla sloužit jako přístupová komunikace pro Žlutý kopec, musela by se rozšířit a zvětšit o chodníky, ale není kam. Pozemky směrem k zahrádkám jsou předmětem soudních sporů několika stran, takže vypořádání bude složité a na dlouho,“ míní Koucký.

Dalším úskalím lokality je, že zcela chybí cesty pro pěší a spojnice mezi Vaňkovým a Mendlovým náměstím. To všechno musejí odborníci zvážit. „Řešit majetkoprávní vztahy a něco bourat je vždycky na dlouho,“ podotkl Bořecký.

Výsledkem studií bude zástavba rodinných domů a případně malých bytových domů v zeleni. Rozhodně nepůjde o zahuštěné sídliště. „Nechceme území svěřit jednomu developerovi. Spíše to vidíme na jednotlivé menší projekty. Možná cestou prodeje nebo dlouhodobého pronájmu. Chceme si však ohlídat, aby projekty byly co nejkvalitnější,“ poznamenal Bořecký.

Zhorší se životní prostředí, varují zahrádkáři

Změny se nejvíc dotknou šesti stovek zahrádkářů, kteří tu hospodaří desítky let. O záměrech radnice vědí a utěšují se tím, že než dojde na věc, uplyne deset a více let.

„Pokud to někdo rozhodl, nemůžeme s tím nic dělat, ale je to krok špatným směrem,“ tvrdí předseda brněnského svazu zahrádkářů Martin Říha.

Kde se na Starém Brně může stavět

  • Žlutý kopec (cca 25 hektarů) – čtvrť domků a vil.
  • Mendel Plaza v bývalém areálu Krasu vymezeném ulicemi Veletržní, Rybářská, Křížová a Bělidla – pět polyfunkčních domů.
  • Bývalý areál Beghelli, od Rybářské ulice směrem k řece – koupila ho developerská společnost Impera.
  • Území od Václavské k Mendlovu náměstí – zatím je zde parkoviště, ale podle územního plánu se tu stavět dá.
  • Brněnské výstaviště – počítá se s úpravami v části areálu. 
  • Mendlovo náměstí – klidová zóna s parkem a veřejným prostorem a polyfunkční budova s byty a hlavně obchody a službami. 

Vedle Žabovřeských luk je Žlutý kopec nejrozsáhlejší zahrádkářská kolonie ve městě. „Je to poslední zelený ostrov na Starém Brně. Pokud si ho radnice zlikviduje, zhorší se životní prostředí v celé oblasti,“ doplnil Říha.

Podle Bořeckého je ovšem zástavba zakotvená v územním plánu a radnice s ní dlouhodobě počítá. A i kdyby byly potřeba nějaké změny udělat, stihnou se zapracovat do nově připravovaného plánu, který má být hotový do roku 2022.

Žlutý kopec je jen jednou z rozvojových lokalit na Starém Brně. „Tvrdím, že Staré Brno má obrovský potenciál rozvoje, srovnatelný s Jižní čtvrtí, o které se neustále mluví,“ říká Bořecký.

I když se na Žlutém kopci zatím nestaví, jednu velkou investici tu městská část přece plánuje. U Pivovarské ulice vznikne za 80 milionů korun sportovně-kulturní centrum pro mládež se školkou pro 50 dětí. Stavět se začne už příští rok.

  • Nejčtenější

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

Dětský hospic má i místnost k rozloučení. Nese odkaz zemřelé holčičky Julie

Odkaz holčičky, která před časem zemřela v sedmi měsících na pneumokokovou meningitidu, nese právě dobudovaný první dětský hospic v Česku. Dům pro Julii, otevřený v brněnském Králově Poli, přivítá...

19. července 2024  16:31

Chceme dominovat. Kouč Zbrojovky o Řezníčkově roli i nadějném Švancarovi

V minulé sezoně ve druhé fotbalové lize ztroskotala snaha Zbrojovky Brno o zkombinování boje o postup s omlazením mužstva tak, že se v Králově Poli překvapivě hrálo o udržení. Nový zbrojovácký trenér...

19. července 2024  13:37

Senior ztratil ledvinku se 100 tisíci, ani to nezjistil. Nálezkyně ji odevzdala

Velké štěstí měl ve čtvrtek ráno senior v centru Brna, jemuž se před nástupem do tramvaje na zastávce rozepnula a upadla na zem ledvinka se 107 tisíci korunami. Žena, která brašničku s vysokým...

19. července 2024  12:05

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...