Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Konec zahrádkářů. Na Žlutém kopci v Brně vyrostou domy v zeleni a park

  6:46
Jedna z největších zahrádkářských kolonií v Brně na Žlutém kopci do budoucna zmizí. Místo ní se „rozlije“ po stráních zahradní čtvrť s veřejným parkem.

Místo neprostupné zahrádkářské kolonie mají na Žlutém kopci v Brně podle představ architektů vyrůst rodinné domky. | foto: Vizualizace: EA-architekti

Zeleň mezi Vaňkovým a Mendlovým náměstím protkaná cestami pro pěší, nová spojnice mezi Tomešovou a Vinařskou ulicí pro auta i linky MHD a čtvrť neuniformních rodinných domků v zeleni.

Taková je představa Evy a Zdeňka Eichlerových, kteří zvítězili v architektonicko-urbanistické soutěži na podobu Žlutého kopce – jedné z posledních dosud nezastavěných atraktivních lokalit v centru Brna.

Desítky let jí vládnou zahrádkáři, takže kopec byl směrem k Mendlovu náměstí a k Lipové ulici sice zelený, ale urbanisticky neuspořádaný a neprostupný. Nově připravovaný územní plán už se zahrádkami nepočítá.

„Navazujeme na urbanistickou podobu čtvrti, kterou ve 20. letech minulého století založili významní urbanisté a architekti Ladislav Fuchs a Jindřich Kumpošt,“ říká Eva Eichlerová.

Podle ní se jedná o výjimečnou lokalitu uprostřed centra města na Starém Brně v blízkosti historických dominant, rozprostřených pod kopcem a kolem něj „jako na dlani“. Protože byla a je velmi složitě dostupná, dodnes si uchovala divoký přirozený přírodní charakter s mnoha druhy rostlin.

„Je důležité všechny tyto přednosti pochopit a v co největší míře zachovat. Záměrem návrhu není ‚vytěžit‘ místo a uzavřít je za ploty stejně, jako je tomu dnes, ale otevřít je k užívání veřejnosti,“ upřesnil Zdeněk Eichler.

Proto je součástí návrhu právě rozsáhlý park s novou obloukovitou stavbou typu sala terena, které lidé znají spíše z barokních zámeckých zahrad. Architekti ji „namalovali“ na místě, které nese název Ledová Kréta a ještě do 50. let minulého století sloužilo jako sklad ledu z řeky Svratky pro pivovar.

„Jde o unikátní podzemí na místě s mimořádným výhledem, proto jej navrhujeme využít jako součást společenského nebo komunitního centra. Název je metaforou, metafyzickým symbolem budovy, která se od okolní zástavby odlišuje a stává se centrem nově založené lokality. Mohla by tady být restaurace, společenský sál či jakékoli jiné občanské vybavení,“ popsal Eichler.

Padesát strmých hektarů

Soutěž se zaměřovala na území o rozloze 50 hektarů ohraničené z východu ulicí Trýbovou a na západní straně zástavbou při ulici Vinařské s odkazem na okolí, ve kterém stojí například brněnský pivovar, starobrněnský klášter s chrámem Nanebevzetí Panny Marie nebo domy při ulici Hlinky a brněnské výstaviště a na druhé straně Masarykův onkologický ústav.

Vypsalo ji Brno-střed, na jehož území lokalita leží. Podle radního pro výstavbu území a rozvoj městské části Petra Bořeckého (ANO) to autoři vůbec neměli jednoduché.

„Museli se vyrovnat s tím, že jde o strmý svah dopravně poměrně složitě dostupný, a tím, že terén směrem k Úvozu tvoří stupňovité terasy, které tu zbyly po odtěžení zeminy po bývalé cihelně,“ popsal Bořecký.

Právě odborníci z kanceláře EA-architekti si podle poroty s úkolem poradili nejlépe.

„Počítají s páteřní komunikací mezi Tomešovu a Vinařskou ulicí, na kterou jsou napojena ramena slepých ulic, tolik charakteristických pro Masarykovu čtvrť. Tato ramena pak lze s ohledem na požadavky města či vlastnické vztahy v lokalitě postupně rozvíjet a předností je i veřejný park se salou terenou, která se stane novou dominantou čtvrti,“ poznamenal Bořecký.

Podobu domů určí až investor

„Odborná porota se na vítězi shodla jednomyslně. A přinesla i další návrhy, které chceme prověřit, například jestli se dá stavět ještě při ulici Hlinky a zda je možné propojit Mendlovo náměstí západně okolo areálu pivovaru s plánovaným veřejným parkem,“ popsal člen poroty a starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS).

Řešit se bude i to, zda v severní části, u Vaňkova náměstí, mohou vzniknout prostranství s krásnými výhledy na Brno a okolí. „Rádi bychom využili i prostor nad památkově chráněnými vodárenskými objekty,“ poznamenal Mencl.

Na základě vítězného návrhu vznikne územní studie. „V návrhu jsou sice zakreslené domy, ale jejich konečnou podobu určí až investor a stavební řízení. Už teď je ale daná výška domů a také intenzita zástavby, takže tu například nevzniknou žádné činžáky,“ poznamenal Mencl.

Studie však ještě projde kolečkem projednávání a připomínkování ze strany lidí a institucí. Teprve pak bude zapracována do nového územního plánu, který začne platit od roku 2023. A o území se mohou začít ucházet investoři.

  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Muž ráno otevřel cizí ženě, prošla kolem něj a opilá usnula na gauči

Nečekanou návštěvu měli majitelé domu v Břeclavi. Na jejich dveře zazvonila cizí žena, vešla dovnitř a usnula tam. Muž,...

Jsem hladový, stálo v centru Brna na koláži Zemanových fotek s kosočtvercem

Na brněnském náměstí Svobody se ráno objevilo nečekané dílo. Tvořila jej koláž fotografií prezidenta Miloše Zemana...

Vzdělávat specialisty na fastfood? Prokristapána, diví se Pohlreich

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich kritizuje plán školy z Blanska, která chce dát hrstce vyvolených učňů šanci vyjít ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voda po deštích vytvořila v Moravském krasu jezero, ze skály se stal ostrov

Voda po vydatných deštích dělá starosti také správcům Moravského krasu na Blanensku. Konkrétně v místech, kde se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Rostoucí ceny bytů v Brně nesrazil ani covid, jsou jistější než akcie

Pandemie koronaviru a omezení s ní související dopadají na peněženky mnoha lidí. Přesto se však tato situace neodrazila...

Za bodnutí taxikáře do krku si muž odsedí dvanáct let, rozhodl soud

Na dvanáct let do vězení poslal krajský soud v Brně Filipa Staška, který letos v lednu bodl do krku svého známého...

Proti starostovi Znojma už je většina zastupitelů, připomínají jeho kauzy

To, co původně vypadalo jako běžná politická přestřelka, začíná vážně ohrožovat pozici znojemského starosty Jana...

Riziko korupce je na jihu Moravy nejvyšší, kraj propadl na dno žebříčku

Transparentní Jihomoravský kraj? Podle organizace Hlídač státu ani náhodou. U každé sedmé zakázky chybí cena, problém...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...