Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Silničáři zfušovali opravu, na novém asfaltu se vytvořilo plno hrbolů

  6:28
Dlouho očekávaná oprava cesty u brněnské části Žebětín naštvala řidiče. Silniční výmoly nahradily hrby po špatně provedené opravě. Městská firma Brněnské komunikace, která rekonstrukci prováděla, slíbila nápravu. Investice se tak prodraží o více než milion korun.

Silnice z brněnského Žebětína směrem ke Staré dálnici poslední roky připomínala tankodrom. Vedení brněnské městské části proto opakovaně naléhalo na její opravu a letos konečně uspělo. Jenže šoféři se na pohodlnou jízdu těšili marně.

Povrch je rovný jen zdánlivě, vznikly na něm hrby a řidiči se čerstvě opraveným úsekem museli podle provizorních značek začít ploužit maximálně třicítkou.

„Nedá se tudy jet. Normálně plavete po těch hrbolech a hází to s vámi z jedné strany na druhou,“ stěžuje si na Facebooku Jana Slámová. A zdaleka není sama.

Naštvaní lidé se obracejí i na vedení městské části. „Udělali to špatně. Je to hrbaté, jsou tam dvě nebo tři vlny,“ uznává výtky žebětínský starosta Vít Beran (KDU-ČSL). „Usiloval jsem o opravu asi šest nebo sedm let, protože tam byly propadnuté kraje vozovky,“ vysvětluje.

Když mu městská společnost Brněnské komunikace sdělila, že letos konečně najde peníze na opravu zhruba poloviny úseku blíž k Žebětínu, radoval se předčasně. Rozdrolená krajnice se sice při rekonstrukci na začátku října díky nové vrstvě asfaltu zpevnila, ale k bezproblémové jízdě měla silnice pořád daleko.

Starosta spolu s některými obyvateli Žebětína se proto obrátili na zhotovitele. „Podstatné vady zjistili naši vlastní zaměstnanci při kontrole opravy vozovky už před jejím uvedením do provozu,“ uznává mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová. Od té doby se podle ní hledá nejen možné řešení problému, ale i příčina.

Silničáři opravu špatně naplánovali

Nakonec vedení firmy ukázalo na jednoho ze svých pracovníků, který měl opravu silnice na starost.

„Odpovědný technický zaměstnanec naší společnosti zvolil nevhodnou kombinaci strojní mechanizace a nedostatečnou kapacitu zásobování asfaltovou směsí pro plynulou pokládku vrchní obrusné vrstvy. Kvůli tomu se nepodařilo dodržet předepsané technologické postupy, a tím se finální povrch vozovky znehodnotil,“ odpověděla Navrátilová na dotaz MF DNES, kde přesně se stala chyba.

Složitou formulaci už nebyly Brněnské komunikace schopny lépe vysvětlit. MF DNES se proto obrátila na odborníka, kterému dala k dispozici fotografie z místa i vyjádření společnosti, aby se pokusil popsat, co zfušovanou opravu způsobilo. Z jeho slov vyplývá, že akce byla nejspíš špatně naplánovaná.

„Buď silničáři nevychytali množství asfaltu na jednotlivých náklaďácích, jak jej postupně dováželi, nebo s ním auta jezdila pozdě, čímž vznikala časová prodleva. Kvůli tomu klesla teplota pokládaného asfaltu pod stanovené limity výrobcem, což pak mělo vliv na úpravu válcem, a tudíž i konečnou podobu vozovky,“ vysvětluje stavař, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Firma slíbila novou opravu

Současný stav ovšem není konečný. Městská společnost na uplynulý víkend slíbila silnici znovu uzavřít, zbrousit hrbatou vrchní vrstvu a místo ní položí nový asfalt. Ode dneška by už mělo být vše v novém. Řidiči tak mají možnost zjistit, zda je napodruhé vše v pořádku.

Původní oprava stála přes čtyři miliony korun, ta nová vyjde městskou společnost na další více než milion. A je možné, že část navíc vynaložených peněz nakonec zaplatí odpovědný pracovník.

„Je s ním vedeno interní kárné řízení s vyvozením všech pracovněprávních důsledků,“ informuje mluvčí Brněnských komunikací. Poznamenala, že firma může podle zákoníku práce po zaměstnanci vymáhat škodu až do 4,5násobku jeho měsíční mzdy. Zbytek musí společnost doplatit ze svého.

Vady na opravě řešili v Brně už na jaře

Není to přitom letos poprvé, kdy se silničáři v Brně museli kvůli špatně provedené opravě vracet na stejné místo. Poté, co se po dvouletých pracích omezujících řidiče na hlavním tahu z Brna na sever znovu zprůjezdnil most u královopolského nádraží, se do něj na jaře stavební dělníci pustili znovu.

Na podlití ložisek první poloviny mostu, který má ve správě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), totiž pověřená firma použila nevhodnou hmotu.

„Neříkám, že je za to zodpovědný projektant – ten to řešil s nejlepším vědomím a svědomím. Něco takového se může stát, je to zkrátka stavařina. My jsme na to okamžitě reagovali u druhé poloviny mostu,“ hájil se tehdy šéf brněnského závodu ŘSD David Fiala s tím, že závada neměla vliv na bezpečnost provozu, ale spíš na životnost stavby.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

Brněnská firma zavádí čtyřdenní pracovní týden, odpočinek má zvýšit efektivitu

Jen čtyři dny v týdnu nově pracují lidé v brněnské technologické firmě Phonexia. Její vedení věří, že zkrácený režim...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zloděj ukradl zlaté slitky za miliony. Udělal ale chybu, podíval se do kamery

Policie pátrá po zloději, který si před více než týdnem odnesl ze sídla jedné z firem na Brněnsku zlaté slitky za...

Opilá šedesátnice v podprsence obtěžovala hosty luxusní brněnské restaurace

Nežádoucího zpestření se ve čtvrtek večer dočkali hosté jedné luxusní brněnské restaurace v centru města. Opilá žena se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie hledá muže kvůli násilné smrti v Hustopečích, může být ozbrojený

Mrtvého muže našli policisté ve středu odpoledne v bytě v Hustopečích na Břeclavsku. Soudní pitva potvrdila podezření...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Kvůli podezření z obtěžování stáhla Masarykova univerzita už třetího učitele

V úterý skončili na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně dva vyučující. Důvodem jsou obvinění studentek ze...

Kvalitu ovzduší v Brně měří děti po cestě do školy, pomáhají přírodovědcům

Po cestě do školy, na kroužky i doma sbírají děti z brněnských základních škol informace o míře znečištění vzduchu....

Oprava potrubí sevře brněnské Židenice, už se kope na obou jejich okrajích

Z jedné strany dnes svírají výjezd z brněnských Židenic stavební práce na další části městského okruhu, z druhé strany...

Před 150 lety začalo Starobrno vařit pivo, směna trvala šestnáct hodin

Psal se 7. únor 1873, když soud do rejstříku zapsal novou brněnskou pivovarskou společnost, u jejíhož zrodu stáli...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT POZEMNÍCH STAVEB (35-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 65 000 Kč

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...