Firmy mají zájem o lidi propuštěné ze Zetoru, nabídky už se hrnou

  11:31aktualizováno  11:31
Zaměstnanci, které na konci ledna začne propouštět brněnská společnost Zetor, by měli najít práci do několika měsíců. Vzhledem k aktuálnímu stavu na trhu práce to předpokládá šéf krajské hospodářské komory. Už teď se ozývají firmy, které mají o propuštěné pracovníky zájem.

Továrna společnosti Zetor Tractors, a.s. | foto: Zetor Tractors

Napjatá situace panovala ve firmě se sedmdesátiletou tradicí už delší čas a v úterý vyvřela v oznámení, že 40 procent zaměstnanců, tedy 260 lidí, dostane výpověď.

„Není práce, management nic nedělá a nechce to slyšet. Firma padá do krachu. Ideální to v Zetoru není celý tento rok. Nejsou zakázky pro výrobu. Dobří lidé ani nečekají na výpovědi a jdou pryč sami,“ popsal zaměstnanec Dušan Plíhal. Sám od sebe odchází ze Zetoru ke konci roku, po třinácti letech.

Podle odborářů se slavná společnost plácá v dlouhodobých ekonomických problémech.

„Druhé pololetí bývá silnější, víc se prodává. Takže zaměstnavatel opět očekával tento vývoj, ale bohužel se letos nenaplnil,“ vysvětlil vedoucí odborů Zetoru Alois Kazelle.

Krizi nezabránilo ani loni podepsané memorandum s ruskou firmou KEMZ. Podle něj má Zetor do roku 2022 na Východ dodat šest tisíc traktorů za astronomických 14 miliard korun.

Podle výkonného ředitele Zetoru Mariána Lipovského ovšem musela firma kvůli nové legislativě komplexně modernizovat všechny modelové řady traktorů. To se povedlo až v srpnu a ztrátu se nepodařilo dohnat. Propouštění je tak nevyhnutelné.

„Zásadní prioritou je stabilizace společnosti. Všechny kroky směřujeme ke klíčovému cíli, tedy zachovat tradiční výrobu traktorů v Brně,“ prohlásil Lipovský.

Fotogalerie

Ačkoliv má předávání výpovědí začít až na konci ledna, už v úterý se podle odboráře Kazelleho někteří zaměstnanci od nadřízených dozvídali, že končí. „To je před koncem roku špatné. Na druhou stranu, když to řeknu blbě, si mohou přes svátky hledat něco nového, pokud nemají možnost jít do důchodu,“ míní Lipovský.

Šéf Krajské hospodářské komory jižní Moravy Tomáš Psota vzhledem k aktuálnímu stavu na trhu práce očekává, že si všichni propuštění zaměstnanci najdou práci do několika měsíců.

Ostatně nabídky se už hrnou. Ozvala se třeba firma Edwards, která nabírá pracovníky do servisního centra ve Slatině.

„Místo u nás může najít deset až patnáct lidí. Hledáme hlavně strojaře a strojní zámečníky. Potřebujeme obsadit pozici servisního mechanika, který přímo rozebírá, nebo naopak sestavuje vývěvy. Jde nám hlavně o to, aby byl člověk manuálně zručný a měl chuť učit se novým věcem,“ upřesnila ředitelka firmy Nina Taylor.

A okamžitý zájem lidé ze Zetoru pocítili už v úterý také odjinud. „Volali z Vyškova nebo z jihlavského Bosche, což je lákavé i finančně. Ale že by tam lidé z Brna denně dojížděli nebo si hledali podnájem, zvlášť když mají rodinu nebo jsou starší… Já tu myšlenku úplně nezabíjím, ale je to spíš pro svobodné, kteří jsou ochotní se přemístit,“ přemítal Kazelle, podle kterého v Zetoru pracují i mladí lidé, ale hlavně ti v předdůchodovém věku.

Zetor doplatil na celosvětovou krizi

Obě skupiny mají šanci i v brněnské firmě Stoba. „Máme tu třeba takové lidi, kteří se přeučili z bankovních úředníků, i ty starší, zkušenější a stabilnější. Nerozdělujeme na staré a mladé. Pořád sháníme lidi do nových projektů, máme asi 25 otevřených pozic, takže se na nás mohou obracet,“ poznamenal ředitel firmy Petr Koutný.

V pohotovosti je také úřad práce. Ten nabízí třeba mobilní poradenská střediska buď přímo v podniku, či na pobočce, kde úředníci s propuštěnými lidmi proberou volná místa i sociální dávky.

„V souvislosti s hromadným propouštěním jde však zejména o profesní poradenství i možnost rekvalifikací. Jednoduše řečeno, nasměrujeme zájemce tak, aby si vybrali takový obor, ve kterém následně najdou uplatnění,“ popsala mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Kdo odejde ze Zetoru

12 manažerů dostane v nejbližší době výpověď

117 dělníků si bude hledat práci – 53 z údržby a kontroly a 64 přímo z výroby

131 takzvaných technicko-hospodářských zaměstnanců, tedy z kanceláří, skončí také

Ve hře je ale také cizina, například pro zmíněného Dušana Plíhala. I když ten chce nové zaměstnání hledat až po svátcích. „Možná budu mít potíže sehnat něco kvalitnějšího za lepší peníze. Myslím, že pokud mám být dobře zaplacený podle mých představ, budu muset odjet do Německa,“ prohlásil Plíhal, který v Zetoru pracuje na pozici operátora CNC strojů.

I přes aktuální nepříjemnosti firma do budoucna věří v obrat k lepšímu. Podle oslovených expertů je její velkou výhodou to, že je značka Zetor známá na mnoha zahraničních trzích. A ještě víc táhne v Česku.

„Zetor byl, je a vždy bude součástí image našeho regionu i celé republiky. Bohužel jej postihla celosvětová krize v oboru. Věřím, že ji Zetor překoná,“ podotkl šéf Regionální hospodářské komory Brno Čeněk Absolon.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Další z rubriky

Chátrající stadion v Brně se ve filmu o Zátopkovi promění v olympijský

Záběr z natáčení snímku Zátopek (27. dubna 2019)

Filmaři v čele s režisérem Davidem Ondříčkem v září obsadí opuštěné sportoviště v Brně za Lužánkami. Natočí tam několik...

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

V obci na Hodonínsku se hádají, zda opravit silnici. Rozhodne referendum

Ilustrační snímek

V mnoha obcích si lidé stěžují na rozbité cesty a apelují na Správu a údržbu silnic, aby hlavní tahy co nejdříve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz