Podle prvních výsledků vyšetřování si žena buďto sáhla na život sama, nebo vypadla nešťastnou náhodou. "Cizí zavinění je nepravděpodobné, protože byt byl zamčený zevnitř. Jsme však na začátku šetření," řekla MF DNES brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.
Strážníci, kteří byli u ženy mezi prvními, se obávali, že by mohla mít vnitřní poranění. Přivolali proto záchrannou službu. Zraněnou přikryli dekou. "Zjistili, že bydlí v pátém patře," uvedla Kapitančiková. Přitom právě u bytu v pátém patře bylo otevřené okno.
Přivolaní lékaři podali ženě léky proti bolesti a zafixovali jí tělo. "Zjistili otřes mozku, zhmoždění zad a poranění končetin," řekla MF DNES mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.
Následně ji sanitka převezla do fakultní nemocnice v Bohunicích. "Mohu potvrdit, že je u nás. Má velice závažná poranění, její stav je stabilizovaný," přiblížila mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. V současné chvíli se nedá odhadnout, jestli třicetiletá žena přežije.
První pomoc je klíčová
Zuchová upozorňuje, že rozhodující roli při záchraně životů hraje první pomoc. "Je potřeba zjistit, zda má postižený zachovány životní funkce, a pokud ne, okamžitě začít s resuscitací."
Zásadní chybou je přitom podkládání hlavy. "Hlavu je naopak potřeba zaklonit, jinak může dojít k tomu, že dýchací cesty budou neprůchodné," poradila mluvčí.
Přestože sanita přijede ve městě obvykle do šesti minut, neměli by být svědci úrazů lhostejní. Pokud poraněný člověk po celou dobu nedýchá, může to pro něj mít fatální důsledky.
"Nabádáme lidi, aby se nebáli pomáhat. Na našich stránkách si mohou prohlédnout instruktážní videa. Když jim chvilku věnují, záběry se jim vybaví v případě potřeby," věří mluvčí.