Devětasedmdesátiletá psychiatrička pracovala ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Její první poradnou pro gaye v Brně se později inspirovali dokonce i v Praze a navázali na ni například psycholog a sexuolog Slavomil Hubálek nebo sexuolog Petr Weiss.
Bártová se pro sexuologii rozhodla už v roce 1959, když byla na psychiatrické klinice v Brně zřízena poradna pro problémy manželské a psychosexuální. Pacienti Bártové byli převážně gayové.
"Chodili lidé a ptali se, jak obstát ve společnosti, která je odmítá, jak přiznat svoji orientaci. Nevěděli, co dělat. Utajit, formálně se oženit, jak řešit konflikt s vlastní rodinou. Byli to většinou mladí, vzdělaní jedinci. Právě pro ně jsme s doktorkou Bártovou založily psychoterapeutickou skupinu a ona ji vedla dlouhá léta," vzpomíná sexuoložka Růžena Hajnová, dlouholetá spolupracovnice Bártové.
Poradna už nefunguje. Splnila totiž svůj účel. "O homosexualitě se už mluví otevřeně," podotkla Hajnová.
Kulatý stůl o homosexualitě
Bártová se také zúčastnila diskuse u kulatého stolu v roce 1960, kde odborníci řešili, jak bojovat za změnu zákonů. Výsledkem byl návrh na zrušení paragrafu trestního zákona o trestnosti homosexuálních styků mezi dospělými.
Jak se měnil zákonV roce 1961 byla přijata novela zákona a homosexualita zůstala trestná jen jako prostituce, pokud budila veřejné pohoršení nebo kdyby šlo o styk dospělého s dítětem mladším 18 let. Pro gaye to bylo průlomové rozhodnutí. |
Pohřeb Bártové se koná v pondělí 20. dubna 2009 v krematoriu v Jihlavské ulici od 14:45.