Zemědělcům na jižní Moravě se hospodářská zvířata nevyplácejí

  17:13aktualizováno  17:13
Jižní Morava byla krajem kravínů, vepřínů a chovatelů drůbeže. Teď se propadla za střední a jižní Čechy. V kraji přibývá prázdných kravínů, vepřínů a někteří zemědělci omezují i chov drůbeže. Tvrdí, že výkupní ceny jsou tak nízké, že by jen prodělávali.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal NěmeciDNES.cz

A tento trend již potvrzuje i zjištění statistiků. Například drůbeže se koncem loňského roku na jihu Moravy chovalo 3,275 milionu, o téměř 780 tisíc méně než na konci předchozího roku.

Jižní Morava, která patřila k největším chovatelům těchto hospodářských zvířat v zemi, se již propadla za Středočeský a Jihočeský kraj.

"Postavili jsme moderní kravín za třináct milionů korun, loni ho dokončili a už je prázdný. Všech 190 dojnic jsme prodali. Některé do Polska, kde se stát o zemědělce stará lépe a živočišná výroba pro ně není ztrátová jako pro nás," uvedl ekonom zemědělského podniku na Hodonínsku, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Ilustrační foto

"Chov prasat jsme zrušili loni v prosinci a skot jsme prodali nyní v březnu," dodal ekonom.

Nový kravín je prázdný a o práci přišlo několik ošetřovatelů. "Na živočišné výrobě jsme už dlouho prodělávali a nemělo smysl ji dál držet. Před dvěma lety za litr mléka platili odběratelé dvanáct korun a nyní jen šest, přitom se nedá vyrobit za méně než 9,50 až deset korun," vypočítává. A s prodejen vepřů je to podle něho podobné.

Věnují se rostlinné výrobě

"Drůbež jsme měli ve dvou halách, ale chov jsme již zrušili. Kvůli ceně," říká Kamil Vystavěl, předseda dozorčí rady akciové společnosti Ledeko Letovice. Poukázal na to, že na Blanensku chov rušilo více zemědělských podniků a nyní se věnují jen rostlinné výrobě.

Velkochov drůbeže.

"Měli jsme štěstí, že si haly pronajal soukromník a vzal si i naše zaměstnance. Teď nám však oznámil, že koncem června končí. Neřekl proč, ale myslím, že se mu chov nevyplatil," dodal Vystavěl.

 Chovy na jižní Moravě
   rok                           drůbeže                       vepřů
 2008                          3,2 milionu                   309 tisíc
 2007                          4 miliony                      384 tisíc
 2006                          4,2 milionu                   435 tisíc
 2005                          4,3 milionu                   368 tisíc
 2004                          4,5 milionu                   496 tisíc
                                       Zdroj: Český statistický úřad

Je mimo jiné předsedou představenstva okresní agrární komory Blansko a jak říká, ze současného stavu zemědělství nemá vůbec radost.

"Lidé přijdou do obchodů a vidí plné regály potravin. Jenže většina z nich je přivezená ze zahraničí. Zatímco jiné země myslí na potravinovou soběstačnost, u nás to nikdo neřeší a pak také podle toho naše zemědělství vypadá," posteskl si.

Drůbež ještě nedávno choval i Zdeněk Koubek v Pohořelicích. "Nechal jsem toho, protože jsem šel do důchodu. Sám jsem ho neomezoval, ale vím, že spousta chovatelů ho letos v zimě přerušila, aby snížili náklady," říká.

Pohořelická drůbežárna neosiřela, pronajala si ji společnost Agropol, která v těchto dnech uzavřela fúzi z Agrofertem podnikatele Andreje Babiše.

"I mnoho zdejších zemědělců od chovu upustilo, například Agrospol Hevlín již dělá jen rostlinnou výrobu, Hodonice zrušily chov vepřů už vloni a soukromníci toho také nechávají," říká ředitelka okresní agrární komory Znojmo Yvonne Urbanová.

A podle ní v oblasti ubývá i skotu. "Na počátku devadesátých let bývalo na Znojemsku na 30 tisíc dojnic a nyní jich je necelých šest tisíc," dodala.

Mnoho kravínů a vepřínů je nyní prázdných i na Hodonínsku, oblasti, která má navíc dlouhodobé potíže s vysokou nezaměstnaností. "Nějací zemědělci se objevují v naší evidenci, ale v tomto oboru již pracuje tak málo lidí, že v ní tvoří zanedbatelné procento," uvedl ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

Ilustrační foto

"Na zaměstnanost nemá rušení chovů takový vliv jako v jiných odvětvích. I kvůli tomu, že v zemědělství už pracuje málo lidí. Navíc mladí už dávno práskli do bot a ti, co u něj zůstali, jsou většinou v předdůchodovém věku. I tato situace však není dobrá," podotkl ředitel regionální agrární komory Jaromír Musil. Podle něho není jiné východisko než změna agrární politiky státu.

Zrušení chovu pro vesnici znamená, že několik ošetřovatelů bude bez práce a navíc jí začne za humny chátrat objekt. Například ve Snovídkách na Vyškovsku nechali nedávno zbourat chlévy. Obec nyní jedná se společností, která chce v areálu postavit fotovoltaickou elektrárnu. Jinde se alespoň část prostor využívá jako dílny nebo sklady, většinou však tyto objekty zarůstají kopřivami.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Krasobruslař Novotný pomáhal jako starosta developerovi, tvrdí kritici

Bývalého starostu brněnských Židenic Reného Novotného (ANO) vyzývá opozice, aby se vzdal zastupitelského mandátu....

Smírná rozvodová metoda funguje, přebírá ji čím dál víc soudů

Před rokem hodonínský soud zavedl novou metodu – snaží se rodiče po rozchodu přimět, aby se na výchově dětí dohodli a...

Kvůli skále bez varování zavřeli silnici, naštvaní řidiči jezdí zákazem

Na Bítovsku na jižní Moravě zavřeli silnici, i když se na ní nepracuje. Zákaz komplikuje lidem život a argument...

Z Dallasu bude znovu Moskva. Brněnské lodi vrací podobu z 50. let

Do původní podoby z 50. let se vrátí brněnská loď známá pod jménem Dallas, která je od roku 2013 technickou kulturní...

Najdete na iDNES.cz