Ze zchátralého družstva ve Vranovicích chtějí udělat moderní dům pro seniory

  16:03aktualizováno  16:03
Strašákem uprostřed vesnice je pro lidi z Vranovic areál bývalého zemědělského družstva. Opuštěné území s rozpadajícími se budovami je léta nevyužité. Vranovičtí by tam do dvou let chtěli moderní dům pro seniory. K jeho výstavbě je ale potřeba zhruba osmdesát milionů korun. A ty se v obecní pokladně nenajdou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Obec doufá, že pomůže Jihomoravský kraj. Kraj má na výstavbu podobných zařízení pro letošní rok zhruba osm set milionů korun z Evropské investiční banky. Může však uspokojit jen devět žadatelů.

Vranovice jsou desáté v pořadí a usilují o místo prvního náhradníka. Tím by se mohly stát v případě, že by některý zájemce od záměru odstoupil nebo nesplnil podmínky žádosti o dotaci.

"Připraveným štěstí přeje, mohli bychom hned začít stavět. Projektová dokumentace je vypracovaná. Stála nás dva a půl milionu korun, ty jsme zaplatili z obecního rozpočtu. Máme už i stavební povolení," popsal starosta Jan Helikar.

Jídelna jako místo pro společenské akce

V moderní třípatrové budově by našlo nový domov asi sedmdesát penzistů, kteří nepotřebují soustavnou péči a dohled. Projekt počítá se šestapadesáti bytovými jednotkami pro jednotlivce a pro dvojice.

V přízemí budovy by fungovala kuchyně a jídelna nejen pro obyvatele domu, ale také pro žáky školy a obyvatele, kteří by projevili zájem. "Plánujeme, že by prostory jídelny sloužily i pro některé společenské a kulturní akce. Takové zázemí totiž ve Vranovicích zcela chybí," doplnil Helikar. Podle něj by v budově našel své zázemí i rozvětvený klub důchodců. V provozu už je nová lékárna v přízemí.

"Chodíme se ptát na radnici, kdy už se začne penzion stavět. Rádi bychom se tam nastěhovali," říkají manželé Danečkovi. Jsou oba v penzi a bydlí v družstevním bytě. Do společného zařízení pro seniory chtějí ze zdravotních důvodů.

"Projevují se neduhy a nemoci stáří a bude to jen horší. Jsme sami a nemá se o nás kdo postarat. V penzionu bychom měli k dispozici pečovatelskou službu," konstatují manželé.

Soukromí investoři mohou zvýšit nájmy

Kolik peněz by Danečkovi museli platit za bydlení v domě pro seniory, se podle starosty Helikara nedá zatím odhadnout. Pokud obec totiž nezíská podporu kraje, bude se muset obrátit na soukromé investory, kteří by projekt postavili na vlastní náklady. To by ale mohlo znamenat i vyšší nájmy za bydlení.

"Pamatuji si vznik JZD, ovšem teď to vypadá smutně. Přestavbou ožijí nejen budovy, ale i okolí. Slyšela jsem, že by se opravily nejen přilehlé chodníky a silnice, ale také parčík na přilehlém náměstíčku," schvaluje plány Bohumila Vetrová. Na zdevastované budovy se dívá přímo z okna svého domu.

Zemědělský areál obec získala před dvěma lety výměnou za nevyužitou a prodělečnou budovu zdravotního střediska na návsi. Dnes už v ní soukromá firma staví nové byty.

Nejčtenější

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Školáci se učili o první pomoci, den nato zachránili tonoucí holčičku

Pět školáků na koupališti ve Veselí nad Moravou zachránilo topící se holčičku,...

Ideální načasování měla výuka první pomoci v jedné ze základních škol ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Den poté, co...

V nové brněnské laboratoři mají pod mikroskopy spavou nemoc i chlamydie

Celosvětový výrobce elektronových mikroskopů a spektrometrů Thermo Fisher...

Přípravny nebezpečných vzorků i dekontaminační místnost obsahuje nová laboratoř, kterou v pondělí v Brně otevřel...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz