Nájemné v Brně bude dražší. Městské části plánují velké opravy bytů

  14:39aktualizováno  14:39
Obvod Brno-sever chce opravit za stovky milionů korun městské byty. Omezí proto slevy na nájemném, které tak zdraží až o tisíc korun měsíčně. Brno-střed naopak chce, aby lidé opravovali byty na své náklady.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Část obyvatel bytů spravovaných městskou částí Brno-sever zaplatí od příštího roku více na nájemném. Radnice zruší část slev, které poskytuje za to, že domy nejsou opravené nebo jsou ve vyloučených lokalitách. Vedení městské části totiž chce rozjet velkou modernizaci bytů.

„Snížili jsme lidem slevy na nájemném o 12 procentních bodů. Je to sice nepopulární opatření, ale věřím, že to pochopí, protože budou mít reálnou vyhlídku na kvalitnější bydlení,“ říká místostarosta Brna-sever David Aleš (ANO), který má na starosti správu bytového fondu.

Zatímco dosud tedy mohli lidé ušetřit na nájmech až 45 procent, nové slevy budou dosahovat maximálně 33 procent.

Nejvíce tento krok pocítí nájemníci s nejvyšší slevou. Za byt 3+1 o rozloze zhruba 70 metrů čtverečních na Lesné, kde je spolu s Černými Poli nejvyšší nájemné – 110 korun za metr čtvereční, mohou lidé zaplatit až necelou tisícovku měsíčně navíc. V levnějších bytech v Husovicích a Zábrdovicích to budou řádově stokoruny.

„Máme zhruba 5 400 až 5 500 bytů a z nich více než polovina je ve špatném stavu. Jejich oprava by vyšla na 1,5 až dvě miliardy korun,“ poznamenal Aleš.

Například sídliště Lesná se stavělo v 60. a v 70. letech a část bytů neprošla celkovou rekonstrukcí, pokud ji lidé neudělali za své peníze.

Slevy na nájemném začala městská část poskytovat od plošného zvýšení nájmů v roce 2012, a to vždy na čtyři roky za to, že dům například neměl zateplení, vyměněné stoupačky nebo okna, a po čtyřech letech je buď nechávala, nebo odnímala podle toho, jaké opravy na domě provedla.

Na nájmech plánují získat desítky milionů navíc

Čtyřletá doba letos končí, a proto radnice slevy mění. Od opatření, které se ale netýká například startovacích, sociálních nebo seniorských bytů, si slibuje 45 milionů korun ročně navíc. Radnice je schopná opravit až 500 bytů ročně, pokud na to bude mít. V tom ale musí pomoci město.

Městská část opravovala balkony, okna a zateplovala domy, ale nepouštěla se do bytových jader. Případně opravovala jen volné byty. „Teď ale půjdeme i tam, kde lidé bydlí, a pojedeme po celých ulicích. V příštím roce máme naplánovanou jednu ve Štefánikově čtvrti a další právě na Lesné,“ upřesnil Aleš.

„Na tyto opravy zatím máme, ale o dalších penězích už musíme jednat s městem,“ poznamenal. Možností je několik. „Buď nám magistrát dovolí úvěr, nebo si půjčí sám a za určitých podmínek nám peníze poskytne. Nebo nám dá dotaci či více peněz z prodaného majetku. Zatím je to poměr 90 procent město, deset městská část. My bychom chtěli poměr otočit,“ podotkl Aleš.

Chcete byty? Tak investujte do opravy

Víc peněz z privatizace chce získat také Brno-střed, které má ve správě více než 4 100 bytů a z nich zhruba 60 procent potřebuje rekonstrukci. Chce si pomoci i tím, že dosud prázdné byty poskytne novým nájemníkům do opravy na jejich náklady.

„Jednalo by se o jednoduché úpravy, například o výmalbu bytu, opravy podlahových krytin, vybavení kuchyňskou linkou nebo úpravy koupelen a toalet,“ říká radní pro bytový fond Jan Mandát (za ODS). Mohlo by se to týkat zhruba 300 bytů.

Další byty chce radnice opravovat na své náklady. „Kolik to bude stát, je obtížné přesněji vyčíslit. U celkové rekonstrukce se náklady pohybují kolem osmi tisíc korun na metr, takže záleží na tom, v jakém je byt stavu a jak je velký. Jednoznačně však výrazně převyšují rozpočtové možnosti městské části,“ popsal radní pro investice a správu bytů Ivo Komárek (ODS).

Tempo oprav bytů v Brně-střed zkomplikovala kauza okolo zakázek bývalého radního za ANO Jiřího Švachuly, která se týká i oprav bytů. „Zakázky jsme zastavili, zkontrolovali a část soutěžili znovu. Nyní už se rekonstrukce opět rozbíhají,“ poznamenal Komárek.

A o změně financování oprav bytů městským částem uvažuje i město. „Dříve jsme přispívali z fondu výstavby, kam šly peníze z prodeje bytových domů. Ale ten končí, takže budeme dávat bezúročné půjčky, aby se do fondu peníze zase vracely,“ uvedl náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD).

„Podle nových pravidel už musí městské části v nově uzavíraných smlouvách dávat ekonomické nájemné, aby měly na opravy. Pořád je ale výrazně pod tržním nájemným,“ doplnil Pospíšil.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

V Brně vyvíjejí levné letadlo, které si může zákazník sám poskládat

Hmotnost prázdného letounu od firmy Direct Fly dosáhne jen něco málo přes 300...

Ultralehké letadlo, jež může startovat i z nezpevněných ploch, jako jsou tráva či šotolina, vyvíjí brněnská firma...

Pětihodinové mlácení žena málem nepřežila, žárlivec dostal šestnáct let

Vězeňská ostraha vede k soudu v Brně Romana Robeše

Šestnácti lety vězení potrestal brněnský krajský soud Romana Robeše za to, že surově zbil svou o tři roky mladší...

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz