Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kraj plánuje nahradit chybějící lékaře absolventy, nemocnice jsou pro

  6:28
Do nemocnic, kde chybí lékaři, kraj plánuje dosadit čerstvé absolventy. Po uzavření pracovní smlouvy si mohou přijít na bonus ve výši 300 tisíc korun. Takové opatření plánuje jihomoravské hejtmanství ve strategickém dokumentu, podle kterého se má v následujících letech ubírat zdravotnictví v kraji.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Libor TeichmannMF DNES

O novinkách obsažených na zhruba 400 stranách debatovali v pondělí ředitelé krajských nemocnic. První změnu hejtmanství plánuje odstartovat ve spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity už v únoru.

„Vypíšeme stipendijní program pro studenty medicíny v krajských nemocnicích. Například když v Ivančicích nemají dost radiologů, tak právě tam nabídneme místa,“ nastínil krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Zkušení lékaři v krajských nemocnicích si tak vychovají své nástupce, kteří si pod jejich dohledem dodělají potřebné atestace. Každý absolvent by měl totiž nějakou dobu v daném zařízení pracovat. „Každopádně pokud do některé z krajských nemocnic nastoupí, budou samozřejmě pod dohledem zkušeného kolegy,“ poznamenala mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Lékaři stárnou hlavně v soukromé sféře

Kraj postupuje podobně jako v případě budoucích zdravotních sester, kterým nabízí od letošního roku horované praxe. Na celkem 30 tisíc korun si například může přijít studentka ve čtyřletém maturitním oboru, která úspěšně ukončila první pololetí čtvrtého ročníku studia a nastoupí praxi.

Průměrný věk lékařů

 • Nemocnice:
  traumatolog 39
  neurolog 41
  gynekolog, porodník 43
  chirurg 44
 • Soukromé ordinace:
  gynekolog 54
  chirurg 54
  psychiatr 48
  praktický lékař pro děti i dorost 56

Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky

Následně si však musí v krajské nemocnici odpracovat stejnou dobu, po jakou dostávala během této praxe honorář.

„Když jsme vypsali první dotační program, přihlásilo se patnáct zájemců, což považuji za úspěch. Doufáme, že podobný systém zafunguje i v případě mediků. Jak detailně bude fungovat, ještě ladíme s fakultou,“ uvedl Vojta.

Cílená výchova mediků a následně mladých lékařů v jednotlivých oborech má pomoci také zlepšit situaci v případě ambulantních specialistů. Zatímco průměrný věk chirurgů v nemocnici je 44 let, v soukromé sféře je to už 55 let. Stejná situace ale panuje i v kardiologii a dalších odbornostech. Vyplývá to z aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), na kterých je koncepce jihomoravského zdravotnictví postavena.

Ředitelé nemocnic tento plán chválí. „Podporuje nás i město, jež je ochotné personálu poskytnout bydlení. Pár stážistů už se nám podařilo i nalákat. Vytipováváme především takové, kteří pochází z Hodonínska a mají tady zázemí,“ uvedl ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík (KDU-ČSL), který je i hodonínským radním.

Podle výkonného ředitele Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy jde o chvályhodnou snahu, ale celkový problém s nedostatkem lékařů a zdravotních sester to nevyřeší.

„Řešení musí přijít ze strany státu, nikoliv kraje. Ani hejtmanstvím nepřísluší dotovat mediky,“ míní Fiala.

Jižní Morava potřebuje víc LDN lůžek

Kraj také plánuje, že provede změny v počtech lůžek v jednotlivých nemocnicích. Podobný plán uskutečnil před osmi lety tehdejší hejtman Michal Hašek (ČSSD), kdy se po dohodě s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami zrušilo na jižní Moravě přes 500 lůžek pro akutní péči, tedy asi osm procent. Část z nich se přeměnila na lůžka pro dlouhodobě nemocné.

A těch je opět nedostatek. Na tisíc obyvatel připadají na jihu Moravy dvě, na Vysočině přitom mají čtyři. Interny tak přetěžují pacienti například po mrtvici, kteří již nejsou v přímém ohrožení života a nepotřebují intenzivní péči. Není je však kam přemístit, protože LDN oddělení nemají dostatečné kapacity.

To komplikuje práci také záchranářům, kteří mají problém umístit do konkrétní nemocnice pacienta s neodkladným zdravotním problémem.

„Odborníci z ÚZIS proto na základě dat obsažených v koncepci zanalyzují vytíženost oddělení ve všech nemocnicích. Na základě toho pak budeme jednat s pojišťovnami, kde by šlo třeba ubrat lůžka akutní péče a naopak přidat ty pro dlouhodobě nemocné,“ nastínil Vojta s tím, že jde o práci na další dva až tři roky.

Ve strategickém dokumentu se také kraj zavazuje k podpoře hospicové péče a dvou městských nemocnic na severu kraje – Boskovic a Blanska. „Slibujeme každoročně finanční podporu. Už letos počítáme pro každou z nich s dotací pět milionů korun,“ uzavřel Vojta.

Nový plán chce předložit zastupitelům ke schválení na začátku příštího roku.

 • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

Úřady nestíhají řešit údajně černé chatky kolem Nových Mlýnů, dostanou posily

Při příjezdu k vodní nádrži Nové Mlýny do stejnojmenné části obce Přítluky na Břeclavsku vidí člověk na jedné straně silnice klasickou venkovskou zástavbu. Na té druhé však za mladými stromky...

25. července 2024  5:33

Část bývalé brněnské továrny má být kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo

Ministerstvo kultury rozhodlo, že část areálu bývalé textilní továrny Mosilana v Brně bude kulturní památkou. Památkáři poslali ministerstvu návrh před třemi lety poté, co developerská společnost...

24. července 2024  15:12

Za pašování kokainu dostal muž devět let, pomáhali mu dva automechanici

Pět set korun za každý přivezený gram získával Tomáš Slovák, který se přiznal, že opakovaně pašoval kokain z nizozemského Eindhovenu do Česka. Drogu ukrýval ve svém autě v nádržce na kapalinu do...

24. července 2024  14:32

Brněnský festival Pop Messe se přesunul, přinese devadesátkový tanec i rap

Na brněnském festivalu Pop Messe tento týden na pěti pódiích vystoupí skoro 60 kapel a interpretů, a to jak zahraničních, tak domácích. Festival se poprvé koná na velodromu v Pisárkách.

24. července 2024  10:06

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...