V České republice působí celkem 86 profesionálních zdravotních klaunů.

V České republice působí celkem 86 profesionálních zdravotních klaunů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dvacet let úsměvů se zdravotními klauny. Radost rozdávají onkoláčkům

  • 0
Když před dvaceti lety začínala, přišla jí práce zdravotního klauna těžká a váhala, zda je právě pro ni vhodná. Dnes o ní ale Jana Geierová neboli sestra Oldřiška Vykydalová, jak ji znají dětští pacienti z Jihomoravského kraje, mluví jako o povolání snů.

„Je to dobrodružství pro mě, děti, rodiče i personál nemocnice. I v náročnějších situacích jde o neskutečnou zábavu,“ vysvětluje.

Společně s dalšími lidmi tak v pondělí oslavila výročí dvaceti let organizace Zdravotní klaun. V Dětské nemocnici Brno téměř celý den hrála klaunská kapela, děti si mohly vyzkoušet žonglování nebo zhlédnout divadelní představení.

Poprvé tímto způsobem začal dětem do českých nemocnic přinášet radost Američan Gary Alven Edwards v roce 1998. Tři roky návštěvy platil z vlastní kapsy, poté založil občanské sdružení. 

Organizace se postupem času rozrostla do třiašedesáti nemocnic, osmi domovů pro seniory a jednoho hospice. V Česku teď působí šestaosmdesát profesionálních zdravotních klaunů, většinou jde o vystudované umělce či pedagogy.

I Geierová studovala dramatickou výchovu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde rozvíjela svoji lásku k divadlu. „Vždy mě bavilo hrát. Jako zdravotní klaun dělám divadlo, které má sociální přesah,“ popisuje. 

Povinné dílny i psychologické semináře

Než se vydá na „klaunování“, provádí různá dechová cvičení, aby se lépe soustředila. V případě, že jde na návštěvu s dalším kolegou, rozdělí si role už v šatně. „Je dobré si říct, kdo bude hrát roli chytřejšího, a naladit se na sebe,“ říká a dodává, že samotné návštěvy jsou čistá improvizace.

Tuto disciplínu musí ovládat každý klaun. Organizace je pečlivě vybírá a ani po úspěšném konkurzu a několikaměsíčním zaučování proces nekončí. Všichni musí absolvovat předepsané umělecké dílny a semináře z oblasti psychologie, komunikace, ale také třeba medicíny.

Jedním ze šesti klaunů, kteří jsou ve sdružení od samého začátku, je i Geierová. K Edwardsovi ji v roce 2001 přivedla spolužačka, která ho potkala ve Fakultní nemocnici Brno a zaujalo ji, co dělá. Geierovou vzala na konkurz, po kterém šly brzy do terénu. 

„Přijmout prostředí dětské onkologie nebo traumatologie zpočátku nebylo jednoduché. Role klauna člověku ale pomůže, protože se má o co opřít,“ tvrdí Geierová, která se v uplynulých letech zapojila i do dalších programů. Třeba Cirkusu Paciento, kde pacienty učí kouskům z oblasti kouzlení, žonglování a dalších cirkusových perliček.

Je navíc regionální koordinátorkou programu pro Jihomoravský kraj a Vysočinu, navštěvovat chodí nejen děti, ale také seniory. A kolegové její přínos oceňují. „Sestra Sádra, jak se jí dříve přezdívalo, je jedním z našich nejzkušenějších klaunů. Stala se takovým pojmem jihomoravských nemocnic,“ usmívá se manažerka klaunského týmu Klára Palečková.

Do největší z jihomoravských nemocnic – Fakultní nemocnice Brno, pod kterou spadá i Dětská nemocnice – dochází klauni každý všední den. V pondělí se jich včetně Geierové na místě vystřídalo devatenáct.