Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Rotrekl šířil světlo v temnotě básněmi i lampami, komunisté jej nezlomili

  14:11
Nikdy se nevzdal důvěry ve svobodnou vůli člověka, nezlomilo ho bombardování rodného města, komunistické lágry ani desetiletí v disentu. Celý život jej provázela pevná víra v Boha, díky níž také neopustil poezii, přestože mu 40 let ve vlasti nic nevydali. Významný brněnský básník Zdeněk Rotrekl se narodil přesně před sto lety.

Zdeněk Rotrekl 20. října 2009 v Praze, při udílení Cen ministerstva kultury ČR | foto: MF DNES

„Když jsme se v první půli devadesátých let seznámili, bylo to, jako by vám podala ruku celá česká poezie od třicátých let do současnosti,“ vzpomíná spolumajitel nakladatelství Host Miroslav Balaštík.

„Obrovská osobnost nejen jako básník a mravní autorita, ale také jako strážce literární tradice,“ říká.

Příběh Zdeňka Rotrekla, jehož dílo je určené spíš pro náročnější čtenáře, se začal psát v Brně. A právě s městem si celý život udržoval niterný vztah. S rodiči bydlel v Údolní ulici, vedle dnešního sídla ombudsmana. Dům rozmetaly bomby roku 1944 a dodnes ho připomínají pouze bříza a borovice, které básník sám sázel.

Rotrekl si právě za druhé světové války poprvé vyzkoušel, jaké je to skrývat se v ilegalitě. Po maturitě na gymnáziu vydal svou první sbírku Kyvadlo duše a nastoupil na filozofickou fakultu. Od úspěšného absolvování ho dělila jediná zkouška. Těsně před jejím začátkem jej však kvůli angažování se ve studentských spolcích vyhodili.

Rotrekl pak odmítl dřít na německé okupanty jako totálně nasazený. Zažil osvobozování Brna i s dobyvačným chováním vojáků sovětské armády – další z řady důvodů, proč se ke komunistům nikdy nepřidal. 

Zdeněk Rotrekl

  • Narodil se 1. října 1920 v Brně. Působil jako básník, spisovatel, esejista, kritik, publicista, literární historik a scenárista. 
  • Byl výraznou postavou českého disentu
  • Vydal například Kyvadlo duše (1940), Nezděné město (samizdatem 1978), esej Skrytá tvář české literatury (v cizině 1987, v ČR 1991). V nakladatelství Atlantis od roku 2001 vychází jeho sebrané spisy - paměti. 
  • Zemřel 13. června 2013, pochován je na Ústředním hřbitově v Brně. 

„Žádné fráze o třídní nenávisti, třídním boji, diktatuře proletariátu, světové revoluci, stále výš k přesně vypočítanému pozemskému ráji, mě opravdu neoslnily. Já věděl, že pozemský ráj je stejně nedosažitelný jako ten druhý, a že i kdyby se lidstvu podařilo k němu dospět, stal by se rájem pozemských hovad,“ vysvětloval Rotrekl v rozhovoru pro MF DNES v roce 2010.

Spoluvězeň Rotreklovi v cele vyoperoval šlachu

Komunisté na něj rozhodně nezapomněli. Ve vykonstruovaném procesu v roce 1949 mu prokurátor navrhl trest smrti, rozsudek zněl doživotí. V lágrech v Borech, Leopoldově a uranových dolech na Bytízu nakonec strávil 13 let a 25 dní. Pustili ho na podmínku. 

O té době však básník nikdy nemluvil špatně. Ve vězení se potkával s dalšími intelektuály – Janem Zahradníčkem či Bohuslavem Reynkem, ale i s generály, politiky a jednu celu obýval s opatem Vítem Tajovským.

„Byl jsem prostě v dobré společnosti. S výkvětem národa. Nikde jinde tak dobře nepoznáte, co je to skutečné přátelství, co je to blízkost člověka k člověku,“ zaznamenal ve spisech Rotrekl.

Literární historik a básníkův dlouholetý přítel Jaroslav Med pro Český rozhlas Vltava vzpomínal, že to byla víra, která Rotrekla dokázala nadnést. „Byl na tom velmi špatně, vyvalila se mu kýla. Spoluvězeň, chirurg, mu navrhl, že mu z nohy vyoperuje šlachu a tou mu kýlu zašije. Nakonec to udělali a zachránili mu tak život,“ popsal převyprávěnou historku dnes již zesnulý Med.

S podlomeným zdravím mířil po propuštění přímo do nemocnice. To ho paradoxně zachránilo, protože neměl kam jít a byl bez peněz.

„Básník musí za každý svůj verš ručit životem“

Desetiletá podmínka Rotreklovi zakazovala potkávat při práci lidi, navíc se dvakrát denně musel hlásit. Proto mohl pracovat jen v noci. A tak v Brně doléval petrolej do lamp, které osvětlovaly výkopy.

„Mám velice rád jednu fotografii. Vyhublý básník v rádiovce a dělnických modrácích prochází s petrolejovou konvičkou ulicemi, podoben zvláštnímu poutníku a rozsvěcuje kahany, aby ctěné panstvo nezahučelo do jam a kanálů. Byla to přízračná situace – básník, který byl totálním společenským vyděděncem, šíří v temné době světlo, a to nejen v lampách, ale i svým slovem. Neustále totiž zdůrazňoval, že básník musí za každý svůj verš ručit svým životem, jinak se může klidně stát ‚holicí pěnou‘,“ vzpomíná Miloš Doležal, básník a publicista, který Rotreklovy spisy recenzoval.

Ukázka z tvorby

Starobrněnská 

Na Starobrněnské zapadla hlava 
do asfaltu 
Brejličky a několik lamp za korbou 
garantu málo pojízdného 
Když poruchu nadhvězdných sítí 
odstraňoval montér v odsluní 
vykopal hlavu básníka 
a petrolejovou lampičku 
Uložil vše do asfaltu 
a tak po tom choďte

Ačkoli jako nepohodlný režimu nemohl doma dlouhé čtyři dekády nic publikovat, sbírky Rotreklovi vyšly v exilu – v Římě, Mnichově nebo Torontu. Sám emigrovat odmítl, i když měl v roce 1968 možnost. Kdyby odešel, nemohl by prý stav společnosti nijak zlepšit.

„Tolik desetiletí píšu verše a nevím, kdo je bude číst. Já se častokrát ptám, pro koho vůbec píšu,“ uvažoval v časopise Svědectví ještě v roce 1988. Sám o sobě nikdy jako o básníkovi nemluvil, skromně se označoval právě jen za autora veršů.

V Česku se nových publikací dočkal také u nakladatelství Atlantis, později pak poznámky diktoval editorce Janě Uhdeové. „Spolupráce to byla vskutku úžasná. Bohužel jsme ale jeho paměti nemohli dokončit, vyšly nám čtyři svazky, dva ještě na publikování čekají. Je na nich spousta práce, ale vyjdou,“ slibuje Uhdeová. 

V pamětech se dostali do roku 1953. Rotrekl zemřel 9. června 2013 v Brně, v němž prožil drtivou většinu své statečné a mravně pevné životní pouti.

  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Muž ráno otevřel cizí ženě, prošla kolem něj a opilá usnula na gauči

Nečekanou návštěvu měli majitelé domu v Břeclavi. Na jejich dveře zazvonila cizí žena, vešla dovnitř a usnula tam. Muž,...

Jsem hladový, stálo v centru Brna na koláži Zemanových fotek s kosočtvercem

Na brněnském náměstí Svobody se ráno objevilo nečekané dílo. Tvořila jej koláž fotografií prezidenta Miloše Zemana...

Vzdělávat specialisty na fastfood? Prokristapána, diví se Pohlreich

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich kritizuje plán školy z Blanska, která chce dát hrstce vyvolených učňů šanci vyjít ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voda po deštích vytvořila v Moravském krasu jezero, ze skály se stal ostrov

Voda po vydatných deštích dělá starosti také správcům Moravského krasu na Blanensku. Konkrétně v místech, kde se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Za bodnutí taxikáře do krku si muž odsedí dvanáct let, rozhodl soud

Na dvanáct let do vězení poslal krajský soud v Brně Filipa Staška, který letos v lednu bodl do krku svého známého...

Klub zastupitelů ANO v Brně se rozštěpil, většina se přimkla k Vokřálovi

Brněnský klub zastupitelů za hnutí ANO už není tím nejsilnějším. Dvanáct jeho členů v čele s bývalým primátorem Brna za...

Rostoucí ceny bytů v Brně nesrazil ani covid, jsou jistější než akcie

Pandemie koronaviru a omezení s ní související dopadají na peněženky mnoha lidí. Přesto se však tato situace neodrazila...

Opilý vandal trhal stěrače a prořezával gumy, jedno auto zapálil

Několik zaparkovaných vozidel poničil v neděli večer opilý vandal v Rajhradě na Brněnsku. Jedno z nich dokonce zapálil....

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...