Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Rotrekl šířil světlo v temnotě básněmi i lampami, komunisté jej nezlomili

  14:11
Nikdy se nevzdal důvěry ve svobodnou vůli člověka, nezlomilo ho bombardování rodného města, komunistické lágry ani desetiletí v disentu. Celý život jej provázela pevná víra v Boha, díky níž také neopustil poezii, přestože mu 40 let ve vlasti nic nevydali. Významný brněnský básník Zdeněk Rotrekl se narodil přesně před sto lety.

Zdeněk Rotrekl 20. října 2009 v Praze, při udílení Cen ministerstva kultury ČR | foto: MF DNES

„Když jsme se v první půli devadesátých let seznámili, bylo to, jako by vám podala ruku celá česká poezie od třicátých let do současnosti,“ vzpomíná spolumajitel nakladatelství Host Miroslav Balaštík.

„Obrovská osobnost nejen jako básník a mravní autorita, ale také jako strážce literární tradice,“ říká.

Příběh Zdeňka Rotrekla, jehož dílo je určené spíš pro náročnější čtenáře, se začal psát v Brně. A právě s městem si celý život udržoval niterný vztah. S rodiči bydlel v Údolní ulici, vedle dnešního sídla ombudsmana. Dům rozmetaly bomby roku 1944 a dodnes ho připomínají pouze bříza a borovice, které básník sám sázel.

Rotrekl si právě za druhé světové války poprvé vyzkoušel, jaké je to skrývat se v ilegalitě. Po maturitě na gymnáziu vydal svou první sbírku Kyvadlo duše a nastoupil na filozofickou fakultu. Od úspěšného absolvování ho dělila jediná zkouška. Těsně před jejím začátkem jej však kvůli angažování se ve studentských spolcích vyhodili.

Rotrekl pak odmítl dřít na německé okupanty jako totálně nasazený. Zažil osvobozování Brna i s dobyvačným chováním vojáků sovětské armády – další z řady důvodů, proč se ke komunistům nikdy nepřidal. 

Zdeněk Rotrekl

  • Narodil se 1. října 1920 v Brně. Působil jako básník, spisovatel, esejista, kritik, publicista, literární historik a scenárista. 
  • Byl výraznou postavou českého disentu
  • Vydal například Kyvadlo duše (1940), Nezděné město (samizdatem 1978), esej Skrytá tvář české literatury (v cizině 1987, v ČR 1991). V nakladatelství Atlantis od roku 2001 vychází jeho sebrané spisy - paměti. 
  • Zemřel 13. června 2013, pochován je na Ústředním hřbitově v Brně. 

„Žádné fráze o třídní nenávisti, třídním boji, diktatuře proletariátu, světové revoluci, stále výš k přesně vypočítanému pozemskému ráji, mě opravdu neoslnily. Já věděl, že pozemský ráj je stejně nedosažitelný jako ten druhý, a že i kdyby se lidstvu podařilo k němu dospět, stal by se rájem pozemských hovad,“ vysvětloval Rotrekl v rozhovoru pro MF DNES v roce 2010.

Spoluvězeň Rotreklovi v cele vyoperoval šlachu

Komunisté na něj rozhodně nezapomněli. Ve vykonstruovaném procesu v roce 1949 mu prokurátor navrhl trest smrti, rozsudek zněl doživotí. V lágrech v Borech, Leopoldově a uranových dolech na Bytízu nakonec strávil 13 let a 25 dní. Pustili ho na podmínku. 

O té době však básník nikdy nemluvil špatně. Ve vězení se potkával s dalšími intelektuály – Janem Zahradníčkem či Bohuslavem Reynkem, ale i s generály, politiky a jednu celu obýval s opatem Vítem Tajovským.

„Byl jsem prostě v dobré společnosti. S výkvětem národa. Nikde jinde tak dobře nepoznáte, co je to skutečné přátelství, co je to blízkost člověka k člověku,“ zaznamenal ve spisech Rotrekl.

Literární historik a básníkův dlouholetý přítel Jaroslav Med pro Český rozhlas Vltava vzpomínal, že to byla víra, která Rotrekla dokázala nadnést. „Byl na tom velmi špatně, vyvalila se mu kýla. Spoluvězeň, chirurg, mu navrhl, že mu z nohy vyoperuje šlachu a tou mu kýlu zašije. Nakonec to udělali a zachránili mu tak život,“ popsal převyprávěnou historku dnes již zesnulý Med.

S podlomeným zdravím mířil po propuštění přímo do nemocnice. To ho paradoxně zachránilo, protože neměl kam jít a byl bez peněz.

„Básník musí za každý svůj verš ručit životem“

Desetiletá podmínka Rotreklovi zakazovala potkávat při práci lidi, navíc se dvakrát denně musel hlásit. Proto mohl pracovat jen v noci. A tak v Brně doléval petrolej do lamp, které osvětlovaly výkopy.

„Mám velice rád jednu fotografii. Vyhublý básník v rádiovce a dělnických modrácích prochází s petrolejovou konvičkou ulicemi, podoben zvláštnímu poutníku a rozsvěcuje kahany, aby ctěné panstvo nezahučelo do jam a kanálů. Byla to přízračná situace – básník, který byl totálním společenským vyděděncem, šíří v temné době světlo, a to nejen v lampách, ale i svým slovem. Neustále totiž zdůrazňoval, že básník musí za každý svůj verš ručit svým životem, jinak se může klidně stát ‚holicí pěnou‘,“ vzpomíná Miloš Doležal, básník a publicista, který Rotreklovy spisy recenzoval.

Ukázka z tvorby

Starobrněnská 

Na Starobrněnské zapadla hlava 
do asfaltu 
Brejličky a několik lamp za korbou 
garantu málo pojízdného 
Když poruchu nadhvězdných sítí 
odstraňoval montér v odsluní 
vykopal hlavu básníka 
a petrolejovou lampičku 
Uložil vše do asfaltu 
a tak po tom choďte

Ačkoli jako nepohodlný režimu nemohl doma dlouhé čtyři dekády nic publikovat, sbírky Rotreklovi vyšly v exilu – v Římě, Mnichově nebo Torontu. Sám emigrovat odmítl, i když měl v roce 1968 možnost. Kdyby odešel, nemohl by prý stav společnosti nijak zlepšit.

„Tolik desetiletí píšu verše a nevím, kdo je bude číst. Já se častokrát ptám, pro koho vůbec píšu,“ uvažoval v časopise Svědectví ještě v roce 1988. Sám o sobě nikdy jako o básníkovi nemluvil, skromně se označoval právě jen za autora veršů.

V Česku se nových publikací dočkal také u nakladatelství Atlantis, později pak poznámky diktoval editorce Janě Uhdeové. „Spolupráce to byla vskutku úžasná. Bohužel jsme ale jeho paměti nemohli dokončit, vyšly nám čtyři svazky, dva ještě na publikování čekají. Je na nich spousta práce, ale vyjdou,“ slibuje Uhdeová. 

V pamětech se dostali do roku 1953. Rotrekl zemřel 9. června 2013 v Brně, v němž prožil drtivou většinu své statečné a mravně pevné životní pouti.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Sokol změnil myšlení, cvičení bylo proti rozumu, říká celoživotní sportovec

Rok před vypuknutím druhé světové války se Jiří Havel narodil do sokolské rodiny. „Táta byl atlet a fotbalista, maminka...

ANALÝZA: Jak na provoz brněnské arény? Vedení města má tři varianty

Poté, co hokejová Kometa letos na jaře vycouvala z výběrového řízení na provozovatele plánované arény na brněnském...

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Roční výluka mezi Brnem a Blanskem končí, na koridor se vrátí vlaky

Příští víkend se změnou jízdního řádu skončí i rok trvající výluka, kdy na hlavním koridoru mezi Brnem a Blanskem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...