Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Zchátralý areál v Blansku hledá kupce, půjde o největší dražbu v Česku

  11:33
Jde o největší letošní elektronickou dražbu v Česku. V polovině července se rozhodne o dalším osudu budov rozsáhlého areálu ČKD Blansko. Podle expertů se ale investoři do koupě zchátralých budov nepohrnou.

Po šesti letech od vyhlášení konkurzu na společnost ČKD Blansko Strojírny, které budovy patří, jdou tyto nemovitosti do dražby. Vyvolávací cena je přibližně 140 milionů korun. | foto: Prokonzulta

Tisíce lidí pracovaly v minulosti pro světově známého výrobce vodních turbín v Blansku. Průmyslový areál o velikosti bezmála jednadvaceti hektarů, který se táhne údolím říčky Punkvy na jihovýchodě města, už ale zčásti chátrá a řada budov je prázdná.

Po šesti letech od vyhlášení konkurzu na společnost ČKD Blansko Strojírny, které budovy patří, jdou tyto nemovitosti do dražby. Vyvolávací cena je přibližně 140 milionů, což je podle dražební společnosti Prokonzulta nejvyšší suma na jihu Moravy za necelé dva roky.

„Podobně velkou dražbu jsme měli v minulosti u areálu firmy Ploma Hodonín,“ uvedl Josef Machů z dražební firmy. Ta proběhla na podzim roku 2017, byla úspěšná a budovy získaly nového majitele.

Pokud někdo koupí letos 17. července i areál v Blansku, u částky, kterou za něj zaplatí, jeho výdaje neskončí. O skladech dražební společnost přímo na webu píše, že jsou určené k demolici.

„Nepředjímejme, jak dražba dopadne, ale kdyby se náhodou nevydražilo, další postup bude záležet na věřitelích a insolvenčním správci,“ doplnil Machů.

Velký zájem se nečeká

Ve srovnání s Plomou nebo také brněnskou Zbrojovkou, kde vyroste nová obytná čtvrť, či areálem Vlněny, kde vznikají kancelářské budovy, má Blansko nevýhodu, že se celá plocha ČKD táhne úzkým údolím podél řeky, těsně kolem krajské silnice.

Fotogalerie

„Těžko tam lze navíc napasovat nějakou jinou výrobu, když tam dlouhodobě působila jen jedna úzce zaměřená strojírenská firma,“ podotkl Tomáš Pfeiler, manažer z brněnské společnosti Cyrrus, která se zabývá investováním a obchodem s cennými papíry. Podle něj tak mnoho investorů o areál zájem neprojeví.

Ten však nicméně ani dnes není zcela opuštěný. Většina budov, které jdou do dražby, je pronajata společnosti ČKD Blansko Holding. I přes krach společnosti ČKD Blansko Strojírny tak výroba vodních turbín ve městě nadále pokračuje. Podle posledních zveřejněných údajů z roku 2017 má firma přes čtyři stovky zaměstnanců a roční obrat převyšuje 600 milionů korun. Poslední roky je také pravidelně v zisku.

Tato firma vznikla už před více než deseti lety, kdy se do ní přesouval veškerý provoz a zaměstnanci ze ztrátové společnosti ČKD Blansko Strojírny.

„Hlavním problémem jsou neuzavřené historické právní spory, které znemožňují získat pro společnost ČKD Blansko Strojírny financování prostřednictvím bank. Z tohoto důvodu byla odpovědnost přenesena na ČKD Blansko Holding,“ stojí ve výroční zprávě z roku 2008.

Že by dražba případně nějak ohrozila současný provoz, si Tomáš Pfeiler nemyslí. Podle něj alespoň formou nájmu může areál generovat nějaký příjem novému majiteli.

Konkurz blokuje stavbu cyklostezky

Jak ČKD Blansko Strojírny, tak ČKD Blansko Holding mají stejného vlastníka, jímž je ruská firma Tjažmaš. Jako nepravděpodobnou proto Pfeiler vidí možnost, že by majitelé sami v dražbě areál koupili. „Kdyby na to měli kupce už dříve, neposílali by firmu do úpadku,“ míní.

Historie ČKD Blansko

 • 1698 – Majitel blanenského panství hrabě Gellhorn zřídil v údolí řeky Punkvy první železný hamr. 
 • 1927 – Blanenský závod se stal součástí ČKD a zaměřil se na výrobu vodních, mlýnských, potravinářských a dřevoobráběcích strojů. 
 • 1950 – Vznikl samostatný národní podnik ČKD Blansko. 
 • 1991 – Státní podnik se v privatizaci změnil na akciovou společnost ČKD Blansko. 
 • 1997 – Byl vyhlášen konkurz na firmu ČKD Blansko. 
 • 2001 – Vznikla společnost ČKD Blansko Strojírny, která se stala nástupcem předchozího podniku. 
 • 2007 – Byl založen podnik ČKD Blansko Holding, do něhož se postupně přesunula výroba i pracovníci z ČKD Blansko Strojírny. 
 • 2013 – Byl vyhlášen konkurz na ČKD Blansko Strojírny. 
 • 2019 – Je v plánu dražba průmyslového areálu, který patří firmě ČKD Blansko Strojírny. ČKD Blansko Holding funguje nadále, od začátku ale jen jako nájemce.

Vedení společnosti ČKD Blansko Holding se k plánované dražbě nechtělo nijak vyjadřovat. „V tuto chvíli, tedy před dražbou, nebudeme ze strategických důvodů celou záležitost komentovat,“ sdělil za firmu Tomáš Keprta. Podle informací MF DNES ale obavy, co bude, mezi zaměstnanci nejsou.

Dražbu vítá i blanenská radnice. Údolím směrem ke Skalnímu mlýnu v Moravském krasu totiž plánuje vybudovat cyklostezku, jenže potřebuje od ČKD vykoupit některé pozemky. Konkurzem je celá situace zablokovaná a investice se tím oddaluje. „Zatím se nedaří ani najít shodu se zástupci Drážního úřadu z důvodu nutného řešení překonání drážní vlečky,“ sdělil mluvčí Blanska Ondřej Požár.

Koleje vlečky několikrát kříží tamní silnici a zejména přejezd u slévárny je ve velmi špatném stavu. V únoru Blansko naléhalo na to, aby majitel, tedy zkrachovalá firma, respektive insolvenční správce, přejezd do konce května opravili. To se však nestalo. „Vzhledem k tomu, že je nařízena dražba, se dá předpokládat, že se s tím teď zřejmě nic dít nebude,“ doplnil mluvčí.

Konkurz z roku 2013 není prvním, který výrobce turbín v Blansku postihl. Podobně zkrachovala i v roce 1997 akciovka vzešlá z privatizace někdejšího státního podniku. V roce 2001 koupil areál nový majitel. Ten vytvořil společnost ČKD Blansko Strojírny, ale nedokázal provoz nastartovat.

Každý rok se firma potácela ve ztrátě a propouštěla, až nakonec skončila také v konkurzu. Zatímco v roce 2003 měla 742 zaměstnanců, o čtyři roky později, ještě před převedením výroby do ČKD Blansko Holding, pro ni pracovaly zhruba o tři stovky lidí méně.

Autor:
 • Nejčtenější

Kolemjdoucí našel v brněnském lese mrtvou dvacetiletou ženu

Téměř tři měsíce pohřešovanou dvacetiletou ženu z Brna našel kolemjdoucí mrtvou v lese mezi brněnskými Pisárkami a...

Archeologové našli pod silnicí stovky koster, kruhové objezdy musejí počkat

Zhruba stovku hrobů odkryli archeologové při průzkumu pod silnicí, který předcházel stavbě kruhových křižovatek ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik...

Je ta socha bronzová, nebo živá? Performeři nadchli návštěvníky Slavkova

Přes třicet živých soch, tedy umělců nabarvených speciální barvou tak, že působí jako socha, nadchlo návštěvníky...

Bitva o národní park u soutoku. Vláda couvá, mohutné duby zatím trpí suchem

Premium Unikátním lužním lesům kolem Dyje a Moravy na Břeclavsku hrozí zánik. Třináct tisíc lidí proto v petici žádá okamžitou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Soláry do sadů i vinohradů. Agrovoltaika je příležitostí pro soběstačnost

Přímo nad řádky vinohradů by za pár let mohly ve velkém stát úzké pásy fotovoltaických panelů. Alespoň tak si to...

Proud uprchlíků slábne, asistenční centrum se stěhuje do menších prostor

Jihomoravské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny se z brněnského výstaviště stěhuje do nových prostor na jihu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po půlstoletí se v Podyjí zabydlel sysel, za měsíc se očekávají mláďata

Dobrou zprávu potvrdil letošní jarní monitoring, který v Národním parku Podyjí pravidelně provádí Agentura ochrany...

VIDEO: Kurýr na koloběžce nedal přednost, z hrozivě vypadající nehody vyvázl

O velkém štěstí může mluvit dvacetiletý kurýr, který minulý týden rozvážel jídlo po Brně. Na křižovatce nedaleko...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Konec přetáčení reklam. Na televizi Prima je musíte přetrpět, nebo zaplatit

Od prvního června nebude možné přetáčet reklamy stanic TV Prima při odloženém zhlédnutí pořadů v IPTV a OTT službách....