Brněnští advokáti teď musí obhajovat svoji tragickou jízdu na rallye

  16:58aktualizováno  16:58
Závodní vůz, který při automobilové rallye u Lopeníku na Slovácku zabil čtyři dívky, řídila dvojice brněnských právníků Michael a Josef Bartončíkovi. Jejich kancelář zastupuje třeba jednoho z obžalovaných v kauze Toflova gangu. V čerstvém prohlášení trvají na tom, že jeli profesionálně a nehoda byla shodou okolností.

Závodní vůz vyletěl při rallye u Lopeníku z trati a zabil čtyři diváky. (10. listopadu 2012) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kancelář bratří Bartončíků je poměrně mediálně známá. Například nedávno při metanolové aféře zaslala médiím vyjádření majitele objektu v Opavě, ve kterém nájemce ukrýval tisícilitrové barely s metylalkoholem (více zde).

Z prohlášení bratří Bartončíků

Oba dva jsme pravidelnými účastníky rallye již od roku 2001, tj. po dobu více než deseti let. Příčinu nehody po důsledné analýze nespatřujeme v chybě posádky. Po celou dobu jízdy předcházející nehodě ve vozidle panovala zcela profesionální a zodpovědná atmosféra. Nic, tj. ani chování vozu, ani charakter úseku v inkriminovaném místě, nenaznačovalo jakoukoliv abnormalitu. V úseku cca deseti metrů po překonání horizontu dostalo vozidlo racionálně nevysvětlitelný boční impuls, který s ohledem na rychlost vozidla a šířku tratě nebylo možné korigovat. Vozidlo opustilo vozovku a stalo se neovladatelným. Pohybovalo se až do místa střetu s diváky souběžně s vozovkou, a to ve vzdálenosti maximálně dvou metrů od vozovky. Důvodem vzniku tragédie se tak jeví souhra nešťastných a na straně posádky nepředvídatelných okolností. Tato fakta objektivizují i dosavadní výsledky vyšetřování nehody.
Žádná ze shora uvedených skutečností však nemůže vyjádřit míru úcty mladým obětem neštěstí a hloubku bolesti, kterou cítíme s pozůstalými a všemi, jichž se tato obrovská tragédie dotkla. Vnímáme obrovské zoufalství rodinných příslušníků a vyjadřujeme jim nejhlubší soustrast.

Michael Bartončík figuruje také jako obhájce Romana Vaškůje, podnikatele ze Zlína stíhaného za daňové úniky při obchodování s leteckým palivem v takzvané kauze Čunek.

Druhý z bratrů Josef zase zastupuje Romana Procházku, který jedním z obžalovaných v kauze takzvaného Toflova gangu. Hlavní líčení v pondělí pokračovalo, Bartončík se však k brněnskému krajskému soudu nedostavil.

Mohl za nehodu silný vítr?

Při nehodě, která se stala v sobotu po 14. hodině u Lopeníku, zemřely čtyři dívky ve věku od sedmi do devatenácti let. Závodní vůz vyjel na rychlostní zkoušce RallyShow Uherský Brod 2012 mimo trať a narazil do diváků. Mimo čtyř obětí byli také těžce zraněni tři lidé (více o nehodě čtěte zde).

Českou rallye jezdí bratři deset let, start na Slovácku byl však v letošním roce teprve jejich první. Vůz řídil Michael Bartončík, navigoval bratr Josef. Ten v roce 2009 dělal při několika závodech navigátora Danielu Landovi.

Michael Bartončík podle agentury ČTk tvrdil, že za nehodu může silný vítr, který auto poslal mimo vozovku. "Stalo se neovladatelným. Pohybovalo se až do místa střetu s diváky souběžně s vozovkou, a to ve vzdálenosti maximálně dvou metrů od ní," uvedl řidič (více zde).

Příčinou tragédie podle něj byla souhra nešťastných a nepředvídatelných okolností. "Žádná z uvedených skutečností však nemůže vyjádřit míru úcty obětem neštěstí. Vnímáme obrovské zoufalství rodinných příslušníků a vyjadřujeme jim nejhlubší soustrast," dodal brněnský advokát.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

V nové brněnské laboratoři mají pod mikroskopy spavou nemoc i chlamydie

Celosvětový výrobce elektronových mikroskopů a spektrometrů Thermo Fisher...

Přípravny nebezpečných vzorků i dekontaminační místnost obsahuje nová laboratoř, kterou v pondělí v Brně otevřel...

Školáci se učili o první pomoci, den nato zachránili tonoucí holčičku

Pět školáků na koupališti ve Veselí nad Moravou zachránilo topící se holčičku,...

Ideální načasování měla výuka první pomoci v jedné ze základních škol ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Den poté, co...

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz