Barbarská devastace, kritizují architekti zateplení historické školy

  6:58aktualizováno  6:58
Kvůli zateplení břeclavské obchodní akademie dochází podle architektů k nevratné devastaci jedné z nejhodnotnějších budov města. Upozorňují, že pod polystyrenem zmizí cenné fasádní prvky.

Budovu obchodní akademie před téměř sto lety navrhl pražský architekt Jaroslav Rössler, projektant několika významných budov, například Dělnické úrazové pojišťovny v Praze a Pražské burzy pro zboží a cenné papíry, která byla později zakomponována do budovy Federálního shromáždění.

Stavělo se na místě, kterým dříve protékala řeka Dyje, a základy tak dělníci položili na dno bývalého řečiště. Když byla v roce 1926 budova ve stylu tehdejší moderny hotová, patřila k nejkrásnějším veřejným stavbám v Břeclavi.

Fotogalerie

To, co se nyní s budovou děje, nazývají místní architekti „barbarskou devastací“. Při zateplování budovy v rámci energetických úspor podle nich začaly z fasády mizet zdobné architektonické prvky.

Budovu pomalu obepíná minerální vlna. „Postupuje se přitom tím způsobem, že všechny architektonické fasádní prvky, jako jsou kordonové římsy, římsy sdružených oken nebo ostění, jsou osekány a tím bude stavba nenávratně poškozena. Je stále zřejmější, že dochází k nevratné architektonické devastaci jedné z nejhodnotnějších budov v Břeclavi,“ napsali rozzlobení břeclavští architekti Pavel Přikryl, Zdeněk Miklín, Petr Krejčí a Milan Blažek hejtmanovi kraje Bohumilu Šimkovi (ANO).

„Chápeme záměr zateplování budov pro úsporu energií i snahu využít možnosti dotací. V tomto případě však vyléváme vaničku i s dítětem. Pro částečné ušetření energií ztrácíme mnohem více na kulturních hodnotách, jichž je v Břeclavi bez toho celkem poskrovnu,“ vzkázali dále odborníci.

Chtějí, aby se kraj do prací vložil a omezil je tak, aby zůstaly zachovány alespoň obě uliční fasády budovy a tím byl uchráněn původní architektonický výraz stavby.

Kraj se o práce na budově školy skutečně zajímá. „Tuto záležitost teprve řešíme, zatím nemám vyjádření příslušných odborů,“ uvedla zatím mluvčí hejtmanství Monika Brindzáková.

O významnosti historické budovy Obchodní akademie v Břeclavi píše ve svých Šumných městech známý architekt David Vávra. A jak si všimli pozorní Břeclavané, i ve stejnojmenném televizním pořadu je vlastně jedinou břeclavskou budovou, kterou pochválil.

Kdo se podívá, neuvidí rozdíl, tvrdí ředitel školy

Problémem však je, že budova není na seznamu památek. Na rozdíl třeba od podobné obchodní akademie v Kotlářské ulici v Brně, kterou architekt Rössler postavil o pět let dříve.

Zdejší úřad tak nemá možnost zasáhnout. Podle ředitele školy Jaroslava Gliera byla budova ve velmi špatném stavebně-technickém stavu. Když se škola sloučila s břeclavskou průmyslovkou a učilištěm, začaly se nedostatky urychleně řešit.

„Nezbylo nic jiného, než začít připravovat projekt, který zajistí, aby měla budova nějakou úroveň a splňovala předepsané požadavky. To vše projektant řešil se zadáním, aby architektonické prvky zůstaly zachovány,“ poznamenal Glier.

„Ze strany od řeky Dyje a hlavního vchodu jsme nechali budovu naskenovat, aby jednotlivé prvky byly co nejvěrohodnější. Kdokoliv se na stavbu poté podívá, myslím, že neshledá významného rozdílu,“ uvedl ředitel školy.

Podle kritiků projektu je však velký rozdíl mezi původními prvky a tím, že budou následně vymodelovány do polystyrénu nebo obdobného materiálu.

Práce za více než 36 milionů korun se týkají jak hlavní budovy, tak tělocvičny. O tom, že se budova bude zateplovat, se uvažovalo léta. Už někdy kolem roku 2005 padla první zmínka o možnosti získat dotace.

„Nechal jsem udělat posudek a ten nám doporučil zateplit tělocvičnu, přistavěnou v rámci akcí Z někdy v 70. letech. Na historickou budovu ale doporučil nesahat,“ poznamenal bývalý ředitel školy Leo Čuda na Facebooku.

Na hodnotu stavby se přitom podle něj vždy hledělo. Už při předchozích úpravách se muselo postupovat tak, aby fasáda neztratila na kráse. Projekt je nyní v polovině. Zateplení už má za sebou dvorní trakt. Teď mají začít práce na fasádě viditelné z ulice.

Akce je podle kritiků výrazně ekonomicky nerentabilní a energetické „úspory“ jsou draze přeplaceny. „Podle Energetického auditu je doba návratnosti přes 48 let. To je víc než reálná životnost nové fasády i vzduchotechniky, navíc jsou skutečné náklady víc než dvojnásobné proti kalkulovaným předpokladům auditora, takže návratnost investovaných peněz je teoreticky zhruba sto let,“ říká Zdeněk Miklín.

Podobný případ vzbudil velký rozruch předloni, když se objevily snímky nově zateplené sto let staré školy v Kamenných Žehrovicích u Kladna. Dělníci tam vůbec nezachovali původní podobu, oblouková okna v průčelí a niky se sochami tak definitivně zmizely pod polystyrenem a výrazně barevnou fasádou. V Břeclavi by aspoň podle ředitele školy měl být výsledek citlivější.

Výsledek zateplení školy v Kamenných Žehrovicích u Kladna

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Další z rubriky

V obci na Hodonínsku se hádají, zda opravit silnici. Rozhodne referendum

Ilustrační snímek

V mnoha obcích si lidé stěžují na rozbité cesty a apelují na Správu a údržbu silnic, aby hlavní tahy co nejdříve...

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Najdete na iDNES.cz