Zběsilý finiš před volbami. Zastupitelé si naložili trojnásobek práce

  15:44aktualizováno  15:44
Ve velkou finální jízdu se v úterý proměnilo poslední zasedání brněnských zastupitelů v tomto volebním období. Na programu měli závratných 342 bodů, třikrát víc než obvykle. Na poslední chvíli uvedli do běhu řadu projektů, které ovlivní životy Brňanů na desítky let.

Brněnský primátor Petr Vokřál a jeho investiční náměstek Richard Mrázek (vpravo) opouštějí poslední zasedání zastupitelstva. Věří, že po říjnových volbách se na radnici zase vrátí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

K těm největším patří výstavba devítipatrového kancelářského komplexu za zhruba půldruhé miliardy za hotelem Grand. Do něj chce město sestěhovat všech 1 100 úředníků, kteří jsou rozesetí v budovách po Brně.

Zastupitelé posvětili nákup akcií společnosti CD Centrum Coms, která tu původně chtěla vybudovat hotel a pak kancelářské centrum, ale záměru se vzdala. Výstavbu supermagistrátu tak odstartuje koupě pozemku i s projektovou dokumentací za celkem 170 milionů korun.

I když nutnost postavit moderní magistrát nikdo nezatracoval, zástupcům opozice se zdálo 139 milionů za pozemek a 31 milionů za projekt, na nějž musí firma nejprve získat stavební povolení, příliš.

„V případě zamítavého rozhodnutí o změně stavby to není pro město dobrý obchod,“ obával se například šéf opoziční ČSSD Oliver Pospíšil. „Pokud firma stavební povolení nezíská, dostaneme projekt, jak leží a běží, a nedáme za něj ani korunu,“ ujistil ho investiční náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Fotogalerie

Úplně hladce prošla nová koncepce družstevního bydlení pro mladé páry, začínající rodiny a samoživitele. Týká se lidí od 18 do 36 let s čistým příjmem mezi 35 a 55 tisíci korunami na domácnost, kteří nemají vlastní bydlení a nedosáhnou na hypotéku. Už od 1. října se mohou hlásit do družstva, které založí společně s městem.

„Počítáme se stavbami v Černovicích na Kaménkách, na Západní bráně ve Starém Lískovci či na Kamenném vrchu v Novém Lískovci. Celkem vznikne 1 500 bytů, část obecních a část družstevních. První lidé by se mohli nastěhovat do čtyř let,“ vypočítal náměstek primátora pro bydlení Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že podmínky pro družstevní bydlení se mohou změnit podle aktuální situace.

Spor o Fond mobility

A bez námitek zastupitelé odmávli i akcionářskou zápůjčku 350 milionů korun pro Veletrhy Brno na stavbu nového výstavního pavilonu D za současným „céčkem“. To na moderní objekt naváže a zároveň projde rekonstrukcí.

Půjčka nepochází od banky, ale z rezerv brněnského koncernu, který zastřešuje všechny městské společnosti. Výstaviště přidá na pavilon 150 milionů ze svého. A postupně bude za výhodnějších podmínek, než kdyby si zbytek půjčilo od banky, peníze vracet zpátky do koncernu.

S odporem opozice se však setkal Fond mobility, který souvisí s právě zahájeným rezidentním parkováním. Fond začne fungovat od 1. ledna a poplynou do něj peníze z nového systému dopravy, ale také pokuty od řidičů.

Opozici vadí, že rozdělení peněz je vymezené jen rámcově – 70 procent do rozpočtu města a 30 procent městským částem, jichž se rezidentní parkování týká. Podle ČSSD a ODS jsou pravidla nejasná, ačkoliv Brno už v příštím roce počítá, že do fondu připluje 150 milionů.

„Peníze by měly jít zpátky na vylepšení automobilové dopravy, a ne do reklamy a na propagaci jiných druhů dopravy, třeba pro pěší, cyklisty nebo MHD, s čímž návrh kalkuluje,“ protestoval předseda brněnské ODS Robert Kerndl.

Podle Mrázka, který má v gesci i dopravu, ale o přesném rozdělení rozhodne speciální komise. Fond nakonec koalice prohlasovala, ale ze 46 přítomných zastupitelů se 14 zdrželo.

Zastupitelstvo bylo poměrně pracovité, zhodnotil primátor

Ve schvalovacím kolotoči zastupitelé odklepli i desítky operací s majetkem města. Mimo jiné i záměr směny polikliniky Bílý dům na Žerotínově náměstí s Masarykovou univerzitou. Brno by na oplátku získalo pozemky v bohunickém kampusu, po kterých už vedou městské silnice. A přes námitky opozice a Zelených prošlo také povolení pro třetí kasino, které vznikne v Benešově ulici.

Na jednání nechyběly ani emoce. Protestovat proti postoji Brna k cyklistické dopravě přišli členové spolku Brno na kole a příznivci Brněnské cykloguerilly, kteří v pondělí zablokovali na několik minut silnici na Cejlu. Přinesli s sebou nápisy Chceme bezpečný prostor či Dejte nám pruhy.

I když se schůze protáhla na deset hodin, primátor Petr Vokřál (ANO) byl spokojený, stejně jako s prací zastupitelů za uplynulé čtyři roky. „Přestože jsme si tady občas hráli na koalici a opozici, tohle zastupitelstvo bylo poměrně pracovité, a to i z té opoziční strany,“ řekl Vokřál.

Podle něj měl na svižné tempo posledního jednání vliv i počet plánovaných položek v programu. „Obvykle za jeden den nestihnete probrat 342 bodů, ale atmosféra obecně nebyla agresivní,“ uzavřel.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz