Zběsilý finiš před volbami. Zastupitelé si naložili trojnásobek práce

  15:44aktualizováno  15:44
Ve velkou finální jízdu se v úterý proměnilo poslední zasedání brněnských zastupitelů v tomto volebním období. Na programu měli závratných 342 bodů, třikrát víc než obvykle. Na poslední chvíli uvedli do běhu řadu projektů, které ovlivní životy Brňanů na desítky let.

Brněnský primátor Petr Vokřál a jeho investiční náměstek Richard Mrázek (vpravo) opouštějí poslední zasedání zastupitelstva. Věří, že po říjnových volbách se na radnici zase vrátí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

K těm největším patří výstavba devítipatrového kancelářského komplexu za zhruba půldruhé miliardy za hotelem Grand. Do něj chce město sestěhovat všech 1 100 úředníků, kteří jsou rozesetí v budovách po Brně.

Zastupitelé posvětili nákup akcií společnosti CD Centrum Coms, která tu původně chtěla vybudovat hotel a pak kancelářské centrum, ale záměru se vzdala. Výstavbu supermagistrátu tak odstartuje koupě pozemku i s projektovou dokumentací za celkem 170 milionů korun.

I když nutnost postavit moderní magistrát nikdo nezatracoval, zástupcům opozice se zdálo 139 milionů za pozemek a 31 milionů za projekt, na nějž musí firma nejprve získat stavební povolení, příliš.

„V případě zamítavého rozhodnutí o změně stavby to není pro město dobrý obchod,“ obával se například šéf opoziční ČSSD Oliver Pospíšil. „Pokud firma stavební povolení nezíská, dostaneme projekt, jak leží a běží, a nedáme za něj ani korunu,“ ujistil ho investiční náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Fotogalerie

Úplně hladce prošla nová koncepce družstevního bydlení pro mladé páry, začínající rodiny a samoživitele. Týká se lidí od 18 do 36 let s čistým příjmem mezi 35 a 55 tisíci korunami na domácnost, kteří nemají vlastní bydlení a nedosáhnou na hypotéku. Už od 1. října se mohou hlásit do družstva, které založí společně s městem.

„Počítáme se stavbami v Černovicích na Kaménkách, na Západní bráně ve Starém Lískovci či na Kamenném vrchu v Novém Lískovci. Celkem vznikne 1 500 bytů, část obecních a část družstevních. První lidé by se mohli nastěhovat do čtyř let,“ vypočítal náměstek primátora pro bydlení Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že podmínky pro družstevní bydlení se mohou změnit podle aktuální situace.

Spor o Fond mobility

A bez námitek zastupitelé odmávli i akcionářskou zápůjčku 350 milionů korun pro Veletrhy Brno na stavbu nového výstavního pavilonu D za současným „céčkem“. To na moderní objekt naváže a zároveň projde rekonstrukcí.

Půjčka nepochází od banky, ale z rezerv brněnského koncernu, který zastřešuje všechny městské společnosti. Výstaviště přidá na pavilon 150 milionů ze svého. A postupně bude za výhodnějších podmínek, než kdyby si zbytek půjčilo od banky, peníze vracet zpátky do koncernu.

S odporem opozice se však setkal Fond mobility, který souvisí s právě zahájeným rezidentním parkováním. Fond začne fungovat od 1. ledna a poplynou do něj peníze z nového systému dopravy, ale také pokuty od řidičů.

Opozici vadí, že rozdělení peněz je vymezené jen rámcově – 70 procent do rozpočtu města a 30 procent městským částem, jichž se rezidentní parkování týká. Podle ČSSD a ODS jsou pravidla nejasná, ačkoliv Brno už v příštím roce počítá, že do fondu připluje 150 milionů.

„Peníze by měly jít zpátky na vylepšení automobilové dopravy, a ne do reklamy a na propagaci jiných druhů dopravy, třeba pro pěší, cyklisty nebo MHD, s čímž návrh kalkuluje,“ protestoval předseda brněnské ODS Robert Kerndl.

Podle Mrázka, který má v gesci i dopravu, ale o přesném rozdělení rozhodne speciální komise. Fond nakonec koalice prohlasovala, ale ze 46 přítomných zastupitelů se 14 zdrželo.

Zastupitelstvo bylo poměrně pracovité, zhodnotil primátor

Ve schvalovacím kolotoči zastupitelé odklepli i desítky operací s majetkem města. Mimo jiné i záměr směny polikliniky Bílý dům na Žerotínově náměstí s Masarykovou univerzitou. Brno by na oplátku získalo pozemky v bohunickém kampusu, po kterých už vedou městské silnice. A přes námitky opozice a Zelených prošlo také povolení pro třetí kasino, které vznikne v Benešově ulici.

Na jednání nechyběly ani emoce. Protestovat proti postoji Brna k cyklistické dopravě přišli členové spolku Brno na kole a příznivci Brněnské cykloguerilly, kteří v pondělí zablokovali na několik minut silnici na Cejlu. Přinesli s sebou nápisy Chceme bezpečný prostor či Dejte nám pruhy.

I když se schůze protáhla na deset hodin, primátor Petr Vokřál (ANO) byl spokojený, stejně jako s prací zastupitelů za uplynulé čtyři roky. „Přestože jsme si tady občas hráli na koalici a opozici, tohle zastupitelstvo bylo poměrně pracovité, a to i z té opoziční strany,“ řekl Vokřál.

Podle něj měl na svižné tempo posledního jednání vliv i počet plánovaných položek v programu. „Obvykle za jeden den nestihnete probrat 342 bodů, ale atmosféra obecně nebyla agresivní,“ uzavřel.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Brno chce mít na zastávkách stříšky. Není však jasné, kdo je postaví

V Brně je 1 450 zastávek MHD, ovšem pouze 573 z nich je zastřešených. Vedení města chce přidat stovky dalších. Náprava...

Premium

Jak může matka zabít své dítě? Brňané zastavují na místě vraždy

Parkoviště za benzinkou na Hněvkovského ulici v Brně se stalo místem jednoho nejhrůznějších činů, jaké si dokážeme...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz