Servírky, kuchařky, prodavačky, ale i geodeta nebo konstruktéra z Ukrajiny aktuálně poptávají jihomoravští zaměstnavatelé na tržišti pracovních příležitostí jobs4ua.cz, které nedávno spustila agentura CzechInvest. Jen v kraji jde o desítky míst.
A podle politiků i dobrovolníků v uprchlických centrech se většina příchozích ptá na práci hned za hranicemi. Zdá se to jako ideální řešení nedostatku pracovní síly v Česku. Jenže se snahou o zaměstnávání utečenců se vyrojily také problémy.
Redakce MF DNES zaznamenala stížnosti některých Čechů, jejichž firmy přijaly desítky Ukrajinců a na ně tak nezbylo místo.
„Všichni pomáháme, jak se dá, nicméně bychom měli dávat pozor, abychom nezpůsobovali existenční problémy někomu jinému,“ upozorňuje ředitel Krajské hospodářské komory jižní Moravy Tomáš Psota.
Zároveň však dodává: „Je logické, že se může omezit výběr pro české zaměstnance, ale tato situace přišla v době, kdy je celkem jednoduché najít práci. Zároveň se bude ve většině případů jednat o krátkodobé řešení.“
Uplatní se dělníci i odborníci
Vzhledem k tomu, že v kraji nyní existují desítky tisíc volných pracovních míst, jsou podle něj ukrajinští uprchlíci pro naši ekonomiku významným přínosem.
Ani podle proděkanky pro vnější vztahy Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Sylvy Žákové Talpové není strach, že by Ukrajinci sebrali Čechům práci, namístě. Trvalý nedostatek zaměstnanců totiž způsobuje demografická situace, která je neúprosná – obyvatelstvo stárne a lepší to nebude.
„Již v minulosti se častokrát mluvilo o řešení v podobě zaměstnávání cizinců. Na to je samozřejmě ideální obyvatelstvo připravit, což se nyní kvůli naléhavosti situace nestalo. Proto je možné, že se někteří pracovníci začali přílivu Ukrajinců bát. Z dlouhodobého hlediska ale ke strachu není důvod,“ zdůrazňuje.
Vyšší konkurence na trhu práce navíc většinou vede také k vyšší produktivitě práce. Současná situace je tak výhodná pro firmy, které hledají nekvalifikované zaměstnance, třeba do zemědělství nebo výroby.
Asi čtyřicet ukrajinských občanů už pracuje u Lesů města Brna na pozici dělníka pěstební činnosti, nabírat hodlají i Brněnské komunikace, Muzeum města Brna, dopravní podnik a další.
Uprchlíci se ovšem mohou uplatnit i na odbornějších pozicích. „Je nutné se trochu oprostit od naší zažité představy, že lidé z Ukrajiny jsou jen málo kvalifikovaní dělníci. Naopak před válkou prchá celá řada odborníků z různých oblastí, kteří mohou být velmi přínosní pro český pracovní trh. Ale pokud se díváme na oblast startupů a technologických firem, tak tam hrozbu, že by ukrajinští lidé začali nějak masivně nahrazovat současné zaměstnance, určitě nevidíme,“ oznamuje Filip Mikschik, zakladatel webu StartupJobs.
Je třeba také brát v potaz, že většinu ukrajinských příchozích tvoří ženy. Primárně tedy budou obsazeny pozice pro ně bez ohledu na kvalifikaci. „V některých firmách se tak setkáme i s uklízečkou, která má vystudovanou psychologii,“ poukazuje Žáková Talpová.
Podmínky pohlídá inspektorát
Oslovené firmy tvrdí, že s uprchlíky jednají stejně jako s každým dalším zájemcem o práci.
„Vždy posuzujeme individuálně každou jednotlivou poptávku a vhodnost daného kandidáta. V našich projektech je zaměstnaná řada ukrajinských pracovníků již z dřívější doby a obsazování pozic novými kolegy na to nemá vliv,“ říká například Jaroslava Šindelářová, manažerka lidských zdrojů společnosti Geis CZ, která má na jižní Moravě hned několik logistických projektů s manuálními i administrativními pozicemi, do nichž se mohou Ukrajinci zapojit.
Ani Státní úřad inspekce práce nemá informace, že by docházelo k zaměstnávání uprchlíků na úkor českých brigádníků. Na tuto záležitost se však hodlá dál zaměřovat.
Další výhodou pro zaměstnavatele je nižší průměrný plat Ukrajinců, kteří tak většinou obsazují pozice, o něž již Češi nestojí. Některé firmy by toho mohly i zneužít. „Považuji za vysoce neetické, pokud se komukoli nabízí minimální mzda jen proto, že je dotyčný v nouzi a v danou chvíli nemá jiné řešení,“ podotýká šéf hospodářské komory Psota.
Náležité odměňování nebo dodržování pracovní doby, bezpečnosti práce i principů rovného zacházení hodlá kontrolovat inspektorát práce.
„Zvýšená pozornost bude věnována potírání nelegálního zaměstnávání, pracovního zneužívání a vykořisťování držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny,“ podotkl mluvčí inspektorátu Richard Kolibač.