Boskovický zámek není jenom památkou, kterou vyhledávají návštěvníci, ale také domem plným života s rodinnou atmosférou. Na nádvoří nebo v zámeckém parku se lidé mohou potkat s hraběnkou Gabrielou von Mensdorff-Pouilly, jak venčí psa.
„Setkání s hraběcí rodinou je přidaná hodnota, kterou státní zámky nenabízejí,“ podotýká kastelán Milan Vaněrka, který se stará nejen o zámek, ale i hrad, kde má zároveň svůj byt.
Prohlídky zaměřené na historii šlechtického rodu Mensdorff-Pouilly, jak na zámku kdysi žil a jak žije teď, jsou tady hlavním lákadlem. Sama rodina dokonce salony, které jsou součástí prohlídkové trasy, využívá. Třeba když na návštěvu do Boskovic přijedou jejich příbuzní.
„Milujeme toto prostředí, dům s jeho malými i velkými zvláštnostmi a baví nás výzva zachovat vše pro další generace. Opravdu jsme si zamilovali zdejší lid, ale taky celkově české prostředí,“ přiznává svou lásku jeden z majitelů, Ferdinand Mensdorff-Pouilly.
Návštěvníky zámkem někdy provází i sám kastelán. A jak říká, jeho prohlídky bývají jiné. „Snažím se s nimi spíše konverzovat. Jakmile návštěvníci poznají, že jdou s kastelánem, mají hned víc dotazů,“ zasměje se Vaněrka. Protože je stavař, pořádá navíc i prohlídky, jež cílí na technický stav budovy, technické zajímavosti a architekturu.
K topení používají dřevní štěpku
Jedním z největších projektů, které Vaněrka zahájil, byla generální rekonstrukce vytápění. Dříve se topilo elektrickými kotli nebo starými akumulačními kamny, a to jen v osmnácti místnostech.
Jelikož majitelé vlastní i lesy, nově používají v 89 místnostech dřevní štěpku z vlastních lesů. „Jsme první zámek nebo objekt tohoto typu, jenž má takové topení. To bude pro návštěvníky velmi zajímavé,“ věří kastelán. Kromě topení se na zámku opravují také apartmány pro šlechtickou rodinu.
Empírový zámek za svou historii prošel mnoha změnami. Hraběcí rodině Mensdorff-Pouilly byl vrácen v roce 1991. „Vnímáme jako velkou příležitost zachovat tento majetek nejen pro nás, ale i pro lidi z okolí. Máme k předešlým generacím velkou úctu, hlavně k mému strýci Hugovi, jenž se Boskovicím vždycky věnoval,“ podotýká Ferdinand Mensdorff-Pouilly. Návštěvníci na zámku mohou vidět i jeho osobní věci, k nimž má stále citový vztah.
Většina lidí si podle něj jistě představuje žití na zámku jako romantiku. Někdy to tak sice může být, je to ale hlavně život plný práce a obětavosti. Vždycky se najdou věci, které je třeba opravit. Díky velkým prostorům pořádají i kulturní a společenské akce pro rodinu a také lidi z okolí. „Našim hostům můžeme poskytnout nezapomenutelné chvíle, což je pro nás velmi obohacující,“ popisuje majitel zámku.
Jelikož na zámku sídlí šlechtický rod, kastelán bydlí na hradě. „Je to pochopitelné, nikdo nechce, aby u vás bydlel někdo cizí,“ říká Vaněrka. Hrad aktuálně přitahuje téměř dvojnásobné množství návštěvníků než zámek, což je podle něj logické. Turisté tady mají možnost prohlédnout si hrad sami bez časových omezení. Je tak mnohem lákavějším cílem. Chybí v něm už jen zpřístupnit poslední čtyři místnosti sklepů.
Hrad budou obléhat rytíři
Na hradě je k vidění opravená studna s unikátním šlapacím rumpálem, který je jeden z pouhých dvou v republice, ten druhý se nachází na Karlštejně.
Ideálním časem, kdy na hrad vyrazit, je víkend 20. a 21. května. Budou jej totiž obléhat středověcí rytíři. Bohatý program akce Oživlý hrad s koňmi a historickými rytíři a šermíři doplní také hudebníci.
Právě dokončenou rekonstrukcí vytápění však opravy na zámku nekončí. Do budoucna je v plánu renovace a přestavba spodního zámeckého parku, do něhož majitelé investovali v minulém roce. Zatím se v něm teď obnovují staré a zanedbané cesty.