Zámecký rybník v Lednici je plný bahna, z narušených břehů padají stromy

  10:25aktualizováno  10:25
Zámecký rybník v Lednici je zanesený blátem, břehy se rozpadají a stromy padají do rybníka. V ohrožení je jak kompozice celého parku, tak národní přírodní rezervace. Zachránit je má mnohamilionový projekt.

Návštěvník si změn na rybníce v lednickém parku zřejmě nevšimne, průhledy k památkám – třeba i k minaretu, jsou ale zcela jiné než při založení parku. | foto: Jindřich Říha

Když před dvěma sty let začali Lichtensteinové budovat zámecký park, rybník měl zcela jinou podobu než dnes. Podepsal se na něm nejen čas, ale hlavně léta intenzivního chovu ryb.

„Rybník byl původně postaven jako okrasná nádrž. Nikdy nebyl projektován jako chovný. Tomu odpovídal i charakter břehů a ostrovů,“ vysvětluje správce zámeckého parku v Lednici Oto Bernad.

Za socialismu, ale také pár let po revoluci, se nicméně v rybníce ryby chovaly ve velkém množství. Ke kaprům, kteří léta podrývali břehy a ryli ve dně, se přidaly i vlivy počasí. Břehy podemlely rovněž vlny, odhalily kořeny stromů, a ty se začaly vylamovat. Vzaly pak s sebou i kus pobřežní linie.

„Některé z ostrovů, jak ukázal historicko-technický průzkum, se zmenšily o pět a více metrů. Původní tvar ostrovů a rybníka se výrazně změnil. A veškerá hmota, která se takto uvolnila z břehů, je dnes na dně rybníka. Místy je to až osmdesát centimetrů mocná vrstva nánosů bahna, kterou potřebujeme vrátit zpět na půdorys ostrovů,“ naznačuje Bernad.

Fotogalerie

Pomoci tomu má projekt, který připravuje biosférická rezervace Dolní Morava ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky. Jeho cílem je vyčištění rybníka, zpevnění jeho břehů, obnova ostrovů a mělčin, jež jsou nejen důležitou součástí komponované krajiny Lednicko-valtického areálu, ale také národní přírodní rezervace.

Rybníku i ostrovům se má vrátit původní tvar, jejž dnes odborníci znají nejen z historických map, ale i z terénního průzkumu pobřežní linie. Rybník má znovu sloužit výhradně jako okrasná nádrž.

Současně mají být nastaveny podmínky příznivé pro přírodní rezervaci. Ostrovy budou opět osázeny vegetací, která zde dnes chybí, a to do budoucna umožní udržet ptačí kolonie, které jsou dnes v ohrožení.

Bude se víc dařit obojživelníkům, ptákům i hmyzu

Náklady na revitalizaci rybníka budou obrovské, odhadují se na více než padesát milionů korun. Konečná částka bude záviset na výsledcích soutěže.

„Je to nesmírně náročný projekt. Je potřeba nejen obnovit původní tvar ostrovů, ale také udělat taková opatření, aby se do budoucna jejich rozplavování neopakovalo. Budovat se budou bariéry ze dřeva a kamení, které vytvoří opevnění břehů,“ vysvětluje Jan Vybíral, ředitel biosférické rezervace Dolní Morava, která chce na obnovu rybníka získat prostředky z Operačního programu Životní prostředí.

Vybíral věří, že uspěje. „Účelem revitalizace zámeckého rybníka je z velké části i obnova přírodních poměrů,“ zdůrazňuje s tím, že součástí opevnění ostrovů budou pobřežní pásma, která budou přát vodní a mokřadní biodiverzitě.

Více by se mělo dařit obojživelníkům, ptákům i hmyzu. Nejde tak jen o obnovu kulturních, ale i přírodních hodnot rybníka.

Všechny podklady pro žádost o dotaci by měly být připravené do října. Dotace by mohla pokrýt až devadesát procent nákladů. Projektu je nakloněný i ministr životního prostředí Richard Brabec, což jednoznačně deklaroval při své červnové návštěvě Lednice. O získání dotace se přitom biosférická rezervace Dolní Morava pokouší už podruhé. Poprvé to nevyšlo kvůli vysokým nákladům na odbahnění.

Rybník je kvůli malé hloubce plný sinic

Pokud by tentokrát vše šlo dobře a žádost o dotaci by byla úspěšná, na samotné práce by mohlo dojít v září příštího roku. Stavební úpravy si vyžádají spuštění vody na části rybníka.

Na problém zámeckého rybníka poukazují odborníci řadu let. „Jestli se do dvou let nezačne se stabilizací břehů zámeckého rybníka, bude ohrožena samotná podstata parku,“ řekl Zdeněk Novák, státní tajemník ministerstva kultury, už v roce 2012, když se odborníci sešli na konferenci uspořádané ke dvoustému výročí založení parku.

Dnes, řadu let poté, je situace ještě horší. „Vnímám to tak, že není za pět minut dvanáct, ale dávno po dvanácté. Rybník už je v takovém stavu, že nemůže plnit dobře svoji funkci. Když se na něj půjdete podívat, uvidíte, že je zakalený, zelený. Je tam spousta sinic, což je dáno také malou hloubkou, v níž se voda přehřívá,“ míní Oto Bernad.

Kvůli vyvráceným stromům se změnila i podoba průhledů zámeckým parkem chráněných UNESCO. Zmenšující se ostrovy mají vliv na kolonie vzácných ptáků, například mimořádně vzácného kvakoše nočního.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Tramvaj se schová do tunelu. V Brně začali stavět trať za 1,4 miliardy

V Brně dnes slavnostně začala největší stavba tramvajové trati za poslední čtvrtstoletí. Spojí Starý Lískovec a...

Krasobruslař Novotný pomáhal jako starosta developerovi, tvrdí kritici

Bývalého starostu brněnských Židenic Reného Novotného (ANO) vyzývá opozice, aby se vzdal zastupitelského mandátu....

Úroda se musí hlídat i po sklizni, zachránit ji pomáhají chytré senzory

Zemědělci přicházejí při skladování o pětinu úrody. Čím dál víc tak do práce zapojují chytré senzory. Díky nim zachrání...

Mladík vytvořil stránky s odkazem na filmy zdarma, dostal podmínku

Patrik Drábek založil před čtyřmi lety internetovou stránku, kam nelegálně bez souhlasu autorů vložil téměř 1 500...

Najdete na iDNES.cz