Zákeřní vandalové nastražili přes silnici ocelový drát, ničí i značky

  18:14aktualizováno  18:14
Obce na Hustopečsku znepokojují opilí vandalové. Po místních zábavách či hodech končí tamní dopravní značky zohýbané, koše na odpadky převrácené a rozkopané, domy posprejované. A nejen to. Ve Vranovicích u místní cukrárny dokonce kdosi nastražil přes frekventovanou silnici ocelový drát.

Zničená dopravní značka ve Vranovicích na Hustopečsku | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Jen díky všímavosti lidí bydlících v blízkosti, kteří drát vzápětí odstranili, nepřišel náhodný motorkář či cyklista doslova o krk," nastínil vranovický starosta Jan Helikar.

Obecní pokladnu ve Vranovicích už řádění vandalů přišlo letos na 55 tisíc korun.

Vtípky, ale i záludnosti

Obce ani města si s vandaly neví rady. V drtivé většině nejsou totiž pachatelé dopadeni. V noci si v opilosti najdou málo frekventovanou ulici, kde se rozhodnou ničit. Než si škody někdo všimne, jsou již pachatelé dávno pryč.

"Ten problém tady neustále je. Často to bývají jen takové ty vtípky, jako třeba různě otočené dopravní značky a podobně," nastínil nebezpečnou zábavu opilců i hustopečský radní Zbyněk Háder.

A zejména v menších obcích se to již stává pomalu pravidlem. Když se třeba ve Vranovicích či v okolí koná zábava nebo jiná večerní akce, opilce nad ránem čeká ještě druhá štace. Pod jejich rukama končí většinou právě obecní majetek.

"Třeba nyní máme v některých našich ulicích sundané ukazatele, které jsou kvůli poničení v opravě," nastínil starosta Vranovic Jan Helikar.

Zničená dopravní značka ve Vranovicích na Hustopečsku

Jen letos vydaných 55 tisíc korun na opravách jsou pro dvoutisícovou obec nemalým zásahem do rozpočtu. "Ohlásili jsme to již policii. Pokud by se našli ti, kteří to dělají, tak jim samozřejmě dáme škodu k úhradě," upozornil starosta.

Podle něho je možné shovívavě přehlédnout drobné pubertální kratochvíle, jakou může být například zvonění na domovní zvonky, situace se však stává vážnou ve chvíli, kdy dochází k poškození majetku nebo ohrožení zdraví lidí.

"Právě v případě ničení dopravních značek může dojít snadno k nehodě," dodal.

Ceduli podřezali třikrát

Břeclavská policie eviduje po celém regionu řadu takových případů, avšak většinou ne v kolonce vandalismus, ale jen jako přestupky. U většiny jde totiž o škody do pěti tisíc.

"Těch věcí je tady opravdu dost. Co pak spadá pod trestný čin vadalismu, jsou nejčastěji škody na dopravním značení či reklamních poutačích," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Většinou se podle ní takové řádění objevuje o víkendech. "Měli jsme tady i kurióznější případ, kdy v obci Hlohovec byl hned několikrát poškozen jeden poutač," nastínila.

Dřevěné kůly nesoucí desku s nápisem vítajícím turisty kdosi nejméně třikrát podřezal. "Pokud lidé někoho uvidí ničit, ať to neprodleně ohlásí městské či státní policii, aby byl pachatel dopaden," vyzvala policejní mluvčí.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Chráněná Pálava se zbaví své jizvy, elektrické vedení schovají pod zem

Zastaralé elektrické vedení je ošklivou jizvou na tváři jihomoravské Pálavy už přes šest desítek let. Teď konečně...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Půlmiliardový projekt nefunguje, lednické jízdárny tak zaplní turisté

Půl miliardy korun stála velkolepá přeměna zámeckých jízdáren v Lednici na multifunkční centrum. Ze zchátralého objektu...

VIDEO: Žena zmatkovala na sjezdu z D1, půl kilometru jela v protisměru

Ve velmi nebezpečné situaci se ocitla žena, která nezvládla sjezd z D1 a zamířila do protisměru dálnice D46. Ostatní...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz