Víno není droga, protestují vinaři proti zákazu reklamy na alkohol

  6:46aktualizováno  6:46
Ministerstvo zdravotnictví připravuje přísná omezení reklamy na alkohol. Protestují ale vinaři, kteří tvrdí, že vniveč přijdou desítky milionů vynaložené na propagaci vinařství. Požadují proto výjimku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) plánuje předložit zákon omezující reklamu na alkohol v televizi, rádiu a na internetu ještě do konce letošního roku. Nejpřísnější varianta počítá s úplným zákazem, jaký funguje v Norsku, Rusku či Francii.

Proti jsou však ministerstvo zemědělství, jihomoravské hejtmanství, vinařské organizace a samozřejmě i vinaři.

Požadují, aby vše, co se týká vína, bylo ze zákona vyjmuto. Regulace by se totiž týkala i propagace různých vinařských projektů, na které v minulosti směřovaly milionové dotace. Patří tam například Moravské vinařské stezky mapující cyklotrasy mezi sady a vinicemi jižní Moravy.

„Reklamou přece nenabádáme lidi, aby pili více alkoholu. Naopak propagujeme kvalitu nad kvantitou. Například v případě párování jídla s vhodným vínem. Navíc jsme si dohledali závěry studií i ze zahraničí, které jasně prokazují, že reklama nemá vliv na stoupající spotřebu alkoholu,“ argumentoval ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Regulace funguje už nyní, namítají kritici zákona

S omezováním reklamy nesouhlasí ani vinař Jan Stávek, který loni získal ocenění Vinařství roku. „Desítky milionů korun vynaložené na vinařské projekty by přišly vniveč. Víno není droga, abychom ho museli zakazovat,“ myslí si.

Jihomoravský kraj na posledním jednání zastupitelstva přijal stanovisko směrem k vládě a parlamentu.

„Vyzýváme je, aby při zvažované regulaci reklamy na alkohol nedošlo k restrikci vinařství a jeho propagace. Neboť by tím bylo zmařeno posledních třicet let rozvoje jihomoravského vinohradnictví a vinařství i podpory poskytnuté veřejným sektorem,“ zní návrh, který předložili bývalí hejtmani Stanislav Juránek (KDU-ČSL) a Michal Hašek (ČSSD) se současným hejtmanem Bohumilem Šimkem (ANO).

Kritici připravovaných změn připomínají, že už nyní regulace funguje. Reklamy například nesmí nabádat k nestřídmému užívání alkoholických nápojů anebo záporně či ironicky hodnotit abstinenci nebo zdrženlivost. Dále pak nesmí spojovat spotřebu alkoholu se zvýšenými výkony nebo být užity v souvislosti s řízením auta.

Zakázané je také zdůrazňovat obsah alkoholu jako kladnou vlastnost nápoje a vytvářet dojem, že spotřeba alkoholických nápojů přispívá ke společenskému nebo sexuálnímu úspěchu.

Ministrovi vadí, že reklama vede k alkoholu mládež

Ministerstvo zdravotnictví je však přesvědčené, že se tažení proti alkoholismu bez přísnější regulace neobejde. O nastavení přísnějších pravidel usiluje resort společně s odborem protidrogové politiky vlády.

„Reklama je jedním ze zásadních faktorů přispívajících k přetrvávající vysoké toleranci české společnosti k alkoholu, posiluje jeho spotřebu a působí negativně zejména na děti a mládež,“ zdůvodnila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová s tím, že ministerstvo vychází z mezinárodních doporučení.

„Prozatím se nacházíme v přípravné fázi. Příprava případných návrhů na změny v této oblasti vyžaduje čas a pracovní konzultace s věcně dotčenými resorty a dalšími aktéry. Návrhy konkrétních opatření představíme, jakmile budou k dispozici,“ dodala Štěpanyová.

Ministr zdravotnictví Vojtěch nedávno zdůraznil, že děti mají zkušenost s alkoholem už ve věku dvanácti let. Resortu nahrává fakt, že kromě již tří zmiňovaných evropských zemí přijali loni zákaz reklamy také v Litvě, která dlouhodobě vévodí evropským žebříčkům v konzumaci alkoholu. Týká se tisku, billboardů, televize, rádia i internetu. Zahraniční magazíny reklamu přelepují samolepkami.

Vinaře však ve vládě podporuje ministerstvo zemědělství, které se zpřísňováním regulace reklamy na alkohol nesouhlasí. Jeho představitelé minulý týden debatovali o připravovaném návrhu s ministrem Vojtěchem i zástupci ministerstev kultury a průmyslu.

„Vymezili jsme se vůči dalším snahám směřujícím k omezení reklamy na alkohol. Současnou právní úpravu vnímáme jako dostatečnou. Na jednání byly zmíněny negativní výsledky studií, které jednoznačně konstatují nulový efekt na spotřebu alkoholu v případě omezení reklamy,“ nastínil postoj ministerstva zemědělství mluvčí tohoto resortu Vojtěch Bílý.

Konkrétní návrh ministerstvo zdravotnictví podle Bílého ještě nepředložilo. „Proto je nyní obtížné tuto věc obšírněji komentovat,“ poznamenal mluvčí.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Jak může matka zabít své dítě? Brňané zastavují na místě vraždy

Parkoviště za benzinkou na Hněvkovského ulici v Brně se stalo místem jednoho nejhrůznějších činů, jaké si dokážeme...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

VIDEO: Hledaný muž ve ferrari se nechal dopadnout kvůli nedání přednosti

Na netrpělivost na křižovatce v centru Brna doplatil padesátiletý cizinec ve žlutém ferrari. Poté, co nedal přednost...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

Jedno místo za 300 tisíc. V Brně chtějí uklidit auta do skeletových domů

Jednoduchý betonový monolit založený na pilotech a umístěný přímo mezi paneláky. Za ideálních podmínek navíc zapuštěný...

Najdete na iDNES.cz