Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Zahraničním firmám toho v Brně chybí mnoho: letecké spoje i info v angličtině

  16:30
Na půdě brněnského magistrátu se začíná vážně debatovat o podpoře cizinců. Nejen těch sociálně slabších, ale i těch, co v Brně pracují pro přední mezinárodní firmy. Mnohdy jde o vysoce kvalifikované odborníky, programátory, vědce, manažery nebo umělce. Říká se jim také expati. Ve městě jich jsou tisíce.

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Úředníci z Kanceláře strategie města Brna znovu oprášili myšlenku, která se v jejich hlavách zrodila před dvěma lety. V té době se na magistrát stále častěji obraceli zástupci zahraničních firem, pro jejichž zaměstnance z různých koutů světa se Brno načas stalo přechodným bydlištěm. Potřebovali něco, díky čemu by se v cizím městě snáze zorientovali. Tehdy přišlo město s myšlenkou Mezinárodního domu.
 
"Měl by fungovat jako centrum služeb pro cizince. V prvé řadě by vznikl web s praktickými informacemi o lékařské péči, cizinecké policii, o tom, jak a kde se dobře najíst nebo vyřídit potřebné doklady, informace o kulturních akcích," řekla vedoucí kanceláře strategie města Marie Zezůlková.
 
Zatím však zůstalo jen u myšlenky. Dosud nedostala takovou prioritu, aby na ni vedení města při sestavování rozpočtu vyčlenilo potřebné peníze. 

Jde o to, cizince ve městě udržet, nejen přitáhnout

Kvůli krizi začala být podpora cizinců znovu aktuální. "Zahraniční investoři teď pod tlakem hospodářské krize musí snižovat náklady a začínají uvažovat o odchodu. Město vložilo hodně úsilí do toho, aby je sem přitáhlo, ale ne do toho, aby je tu také udrželo. Dřív se o to nemusel nikdo starat," poznamenal Richard Lank, který v Brně pracuje jako finanční analytik pro nadnárodní logistickou firmu.
 
Pokud chce být Brno domovem elity, jak se píše ve strategii města, mělo by pro to i něco dělat. "Zatím si nikdo nedal tu práci, aby zjistil, jaké služby by měl Mezinárodní dům vlastně cizincům poskytovat. Nemusí se kvůli tomu nutně zakládat další úřad. Stačí, když na to město najde v rozpočtu peníze," řekl majitel poradenské firmy First Innovation Park Vlastimil Veselý.

Potřeby cizinců, o kterých mluví, se ale hodně liší od potřeb národostních menšin a nekvalifikovaných přistěhovalců. Na blogu www.brnopolis.eu, který provozuje stejnojmenné sdružení, je na toto téma množství rozhovorů s cizinci, kteří v Brně pracují.

Ilustrační foto

Poradenská linka nebo mezinárodně uznávané školy

Na středečním setkání Opencoffee, které jednou za čas pořádá Brnopolis, mohli úředníci z magistrátu od zaměstnanců zahraničních firem nabrat inspiraci.

"Když jsem se přistěhoval do Brna, měl jsem mnoho otázek. Jak založit firmu, jak se naučit jazyk, jak najít místo k bydlení a mnoho dalších. Přirozeně jsem taky chtěl najít další lidi, co mluvili anglicky jako nové přátele a to nebylo jednoduché," řekl Anličan Joe Atkinson, který v Brně žije téměř dvacet let. Když nepřišla pomoc odjinud, začal sám před rokem provozovat web pro expaty www.brnoexpats.cz.

Magistrát by podle jeho názoru mohl třeba vytvořit telefonní linku s operátory, kteří by cizincům radili na dálku, bez nutnosti navštěvovat nějaké kontaktní místo v centru.
 
Dnes už bývalý ředitel Centra zahraničních studií Masarykovy univerzity Don Sparling, který v Brně vybudoval centrum anglistiky, si myslí, že by město mělo zapracovat na své image. "Místní jsou skeptičtí k tomu, že se tu může dít něco zajímavého. Brno přitom vždy bylo velmi otevřené město, které se dynamicky rozvíjelo v době průmyslové revoluce v devatenáctém století i ve třicátých letech minulého století, kdy se stalo mekkou české moderní architektury," popsal Sparling. Myslí si, že město by se mělo v očích cizinců lépe prezentovat.
 
A nejen to. "Mělo by vyřešit třeba problém s nedostatkem anglických středních škol, které by učily podle mezinárodně uznávaných osnov. Pro rodiny expatů, kteří sem přijedou jenom na přechodnou dobu, je to dost důležité," dodal Sparling. 

 Letiště Tuřany

Slabým místem je letiště, chlouba města

Magistrát nedávno udělal průzkum mezi zástupci zahraničních firem na téma, v čem je Brno málo atraktivní pro investory, a dospěl k překvapivým výsledkům. "Největším problémem je totiž podle nich dopravní dostupnost, na které si město i kraj zakládá. Máme přece letiště, dálnice, hromadnou dopravu …," uvedla Zezůlková.

Dostupnost je podle ní ale jen zdánlivá. "Dvě třetiny zaměstnanců firem, které do Brna umístily své zákaznické centrum, cestují často po světě. Protože nemáme pravidelné letecké linky do Vídně, odkud je spojení na jiné kontinenty, musí jejich zaměstnavatel dopravu složitě řešit," dodala.
 
A Sparling jí přizvukuje. "Byznysmeni si často říkají, co to je za město, které nemá funkční letiště."
 
Druhým nejbolavějším místem je z hlediska investorů legislativa. Vadí jim třeba vysoké odvody na sociálním a zdravotním pojištění nebo účetní standardy. "V minulých dnech jsme tu měli dvě přední americké poradenské firmy, které se rozhodovaly, jestli v Brně založí pobočku. Nakonec se ale rozhodly pro Polsko a Lotyšsko, kde jsou odvody na pojistném za zaměstnance mnohem nižší," poznamenala Zezůlková.
 
Podle Lanka je samotná legislativa pro cizince moc komplikovaná. "V Holandsku může cizí firma vést účetnictví podle mezinárodních standardů. Když přijde sem, musí vést dvojí výkaznictví, jednak podle platné české legislativy, jednak podle mezinárodních standardů. Investor tak musí vynaložit drahé peníze za konzultanty, které by jinak mohl vložit do rozvoje svého podnikání," řekl Lank.
 
Za zjednodušení zákonů může podle něj město nebo kraj lobbovat u vlády a v parlamentu, v případě letiště může snad využít svých kontaktů.

  • Nejčtenější

Had požírá záhadného tvora, kování od Břeclavi vede k neznámému kultu

7. prosince 2023  20:36

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u...

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

4. prosince 2023  16:57,  aktualizováno  5.12 8:37

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

5. prosince 2023  13:01

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dali mi volnou ruku a dostali, o co jim šlo, říká hvězda nového filmového hitu

5. prosince 2023

Premium V současné české kinematografii jde o nevídaný jev. Film Přišla v noci od mladých scenáristů a...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Učitel už není zvěstovatel pravd, ale spíš průvodce, říká ředitel prestižního gymnázia

8. prosince 2023

Premium Je to jen mírná nadsázka, když říká, že si v Brně nemůže dovolit provést nic nepatřičného. „V mém...

V roli astronautů si studenti vyzkoušeli expedici na Mars, kde strávili 100 hodin

8. prosince 2023  15:30

Pět studentů z Česka si v simulaci vyzkoušelo, jaké je to cestovat na Mars. Na misi v prostředí...

S autem za osm tisíc prokřižoval Kavkaz. Spím i na staveništi, říká turista Svaťa

8. prosince 2023  11:21

Obrazil kus světa „šrotovým“ autem, na kole, vlakem, ale klidně i stopem. Dvacetiletý Svatopluk...

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...