Zahrádky neotevřeme, bouří se majitelé restaurací v centru Brna

  15:31aktualizováno  15:31
Vedení městské části Brno-střed změnilo metodiku pro vzhled i cenu letních zahrádek v centru. Provozovatelé restaurací a kaváren jsou naštvaní, pronájem podle nich zdraží až čtyřnásobně.

Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ulice zaplněné židlemi a stolky, u kterých lidé usrkávají kávu nebo se v parném počasí chladí pivem. Tradiční letní pohled na centrum Brna se může změnit. Provozovatelé místních restaurací a kaváren se totiž bouří proti změnám ve vyhlášce městské části Brno-střed, která od letošního roku upravuje poplatek za zahrádky, a proti nové metodice, jež zase určuje jejich vzhled.

Na protest vznikl dopis zastupitelstvu, který už podepsalo 32 provozovatelů ve středu města. Ti tvrdí, že pokud pravidla zůstanou stejná, zahrádky za několik týdnů vůbec neotevřou.

Jedním z nich je i Zdeněk Sklenář, majitel restaurace Zlatá loď na náměstí Svobody. Za celou sezonu, tedy od dubna do října, za pronájem venkovní plochy doteď platil 45 tisíc korun. „Teď to bude 170 tisíc, cena se mi zvýší čtyřnásobně. Zahrádku beru jako službu navíc. Pokud se částka radikálně zvýší, nevyplatí se to a zahrádku ani neotevřu,“ podotkl Sklenář.

Stejné podmínky pro všechny

Před změnou vyhlášky byly na výběr dvě varianty - buď platit za metr čtvereční šest korun na den, nebo měsíční paušál. Do 20 metrů čtverečních stál 2 500 korun, za větší zahrádky pak 6 500. Městská část však paušální platbu zrušila, a zůstala tak pouze denní taxa.

Restaurační zahrádky v centru Brna

  • Od letošního roku přestal platit původní paušální poplatek za zahrádku v městské části Brno-střed (do 20 m² byl 2 500 Kč, nad 20 m² 6 500 Kč).
  • Zůstává tak pouze poplatek 6 Kč za 1 m²/den; pokud má zahrádka podestu, majitelé nově zaplatí 8 Kč za 1m²/den.
  • Od roku 2017 navíc začne platit nová metodika, která omezí velkoplošné reklamy na slunečnících (povolené bude jen malé logo).
  • Má vymýtit z historického centra i zahrádky s podestou, kterou budou památkáři povolovat pouze tam, kde sklon ulice nedovoluje umístit jen stoly a židle.

„Dva způsoby vedly k tomu, že provozovatelům s větší plochou se vyplatilo platit paušálně a ve výsledku dali méně za metr čtvereční než majitelé, kteří měli menší zahrádku. Změnou jsme tedy chtěli nastavit stejné podmínky pro všechny,“ vysvětlil starosta městské části Martin Landa (Žít Brno).

Koalice, která slibovala celoroční provoz zahrádek v centru, se toho, že některé možná neotevřou ani v sezoně, nebojí. „Nemyslím si, že k tomuto kroku majitelé přistoupí. Pro některé je to velmi lukrativní záležitost. Nejvíc peněz nově vydají provozovatelé zahrádek s rozlohou větší než sto metrů čtverečních.

Takových je v naší městské části jen sedm, a to v lokalitách s největším pohybem lidí. Komu se cena zdá vysoká, může si prostor zmenšit,“ reagovala místostarostka Brna-střed Jasna Flamiková (Strana zelených).

V porovnání s jinými městy na Moravě je však částka za provozování zahrádek vyšší. Ve středu Ostravy majitelé během sedmi měsíců za stometrovou plochu zaplatí přes 50 tisíc korun, podobné ceny jsou také v Olomouci. Za stejných podmínek se částka v Brně blíží 130 tisícům. Podle podnikatelů je to likvidační a zcela v rozporu s tím, co nové vedení radnice slibovalo.

Právě to vadí i opozici, která vedení městské části kritizovala i za změny na Zelném trhu. „Žít Brno mělo v předvolebních slibech, že nebude buzerovat podnikatele nesmyslnými regulacemi. Nejenže to nedodržují, ale jdou přímo proti tomu,“ prohlásil Bohumil Straka (TOP 09).

S podestou o dvě koruny dražší

Další regulací, kterou se musí majitelé venkovních posezení řídit, bude nová metodika o vzhledu zahrádek. Ta je má od příštího roku upravovat tak, aby svou vizáží nenarušovaly veřejný prostor. Styl budou schvalovat památkáři (psali jsme o tom také zde).

„V minulých letech provozovatelé dělali zahrádky nekoordinovaně, což vedlo k tomu, že na pěkných historických místech byly hnusné reklamní deštníky a dřevěná pódia,“ obhajuje zavedení metodiky Flamiková.

Právě podesty u zahrádek jsou další třaskavé téma, které dráždí podnikatele.

„Kvůli tomu, aby se zákazníkům sedělo pohodlněji, mám pódium, na kterém se stolky a židle nekývají. Podle vyhlášky ale právě proto zaplatím o dvě koruny více za metr čtvereční,“ štve dalšího nespokojeného provozovatele, majitele restaurace Dominik, Pavla Podsedníka.

Brno-střed zdražení u pódií vysvětluje tím, že je chce z centra města vymýtit. „Nevypadají dobře a chodcům vadí ve volném pohybu. Navýšením ceny je chceme omezit a postupně odstranit,“ vysvětlila Flamiková.

Dodala, že podesty budou povolovat odborníci, takže pokud naznají, že na některých místech to bude bez pódia pro lidi nebezpečné, mohou si je tam provozovatelé nechat.

Autor:

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz