Po řediteli jihomoravské záchranky odchází i šéf odborářů. Napětí končí

  7:17aktualizováno  7:17
Odboráři jihomoravské záchranky v lednu ukončí stávkovou pohotovost, která začala v roce 2016. Věří, že si s novou ředitelkou Hanou Albrechtovou porozumí lépe než s jejím předchůdcem Milanem Klusákem.

Nastupující ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Po téměř dvou a půl letech by měl na jihomoravské záchrance zavládnout klid zbraní. V lednu současně skončí oba rivalové, kvůli kterým na záchrance od července 2016 platí stávková pohotovost. Kromě ředitele Milana Klusáka oznámil odchod také jeho největší kritik, předseda jihomoravských záchranářských odborů Bohuslav Zrza.

Dohadovali se kvůli počtu lékařů na výjezdových stanicích, kompetencím inspektorů provozu i trestům pro lékaře, kteří sloužili opilí. Za každým z nich přitom stojí výrazná část z více než šesti set zaměstnanců záchranky.

Rozhádanou instituci převezme od Nového roku Klusákova dosavadní náměstkyně pro zdravotní péči Hana Albrechtová. Spolu s jejím nástupem skončí dle slibu odborářů stávková pohotovost.

„Samozřejmě jsem ráda, že bude zrušena, nicméně chci všechny ujistit, že zdravotnická záchranná služba i v době stávkové pohotovosti fungovala na sto procent,“ konstatovala Albrechtová s tím, že dosavadní spory nechce hodnotit.

Ačkoliv patřila do Klusákova manažerského týmu, její zvolení vnímají s optimismem i odpůrci dosavadního ředitele. Vyzdvihují, že je na rozdíl od něj lékařka a mohla by tak mít větší pochopení pro potřeby zaměstnanců.

Odboráři chtějí s novým vedením usednout k čistému stolu. „Jsme přesvědčení, že komunikace s novou paní ředitelkou bude lepší,“ poznamenal Zrza, kterého u vyjednávacího stolu nahradí nový předseda. Toho odbory teprve vyberou.

„Funkce jsem se chtěl vzdát už před dvěma lety. Vzhledem k vývoji situace na záchrance a důvěře v mou osobu ze strany kolegů jsem ještě setrval. Teď v souvislosti se změnou ve vedení jsem se však definitivně rozhodl, že se místa předsedy vzdám a přesunu se jinam. Stal jsem se totiž členem celostátní sekce zdravotnických záchranných služeb Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče,“ uvedl Zrza, který byl předsedou dvanáct let.

Zaměří se na inspektory

S odborovými organizacemi se plánuje setkat hned, jak zaujme místo ředitelky. Zároveň si chce se svými náměstky vytyčit klíčové body, které je nutné řešit. Zaměstnanci u Albrechtové vítají, že nechystá radikální změny a plánuje se věnovat tématu, které je dlouhodobě tíží. „Hodlám se zabývat inspektory provozu,“ nastínila Albrechtová. Jaké přesně plány má, neuvedla.

Někteří zaměstnanci si stěžovali, že je inspektoři šikanují. „Přijedou na výjezd a první je zajímá, jestli máme správné boty a bundu při předávání pacienta. A to i v tropických vedrech. Pokud to tak není, dostaneme zápis za porušení pracovní kázně,“ nastínil už dříve Zrza za zaměstnance jednu ze situací. Odboráři proto chtějí prosadit personální změny mezi inspektory a úpravy jejich kompetencí.

Hana Albrechtová

  • U záchranné služby pracuje 23 let. Z toho 12 let byla vedoucí územního oddělení v Břeclavi.
  •  Nyní na jihomoravském vedení zastává funkci náměstkyně pro zdravotní péči.
  • Dříve pracovala také na ARO břeclavské nemocnice nebo byla členkou záchranné výjezdové skupiny.

Albrechtovou do funkce ředitelky navrhla komise, ve které seděli zástupci odborů, kraje jako zřizovatele záchranky a další odborníci na zdravotnictví. Kandidáti byli čtyři. Mezi nimi i Rudolf Zvolánek, který je předchůdcem Albrechtové na pozici náměstka pro zdravotní péči.

Rezignoval v srpnu roku 2016 poté, co se situace na záchrance vyhrotila. Odboráři požadovali jeho odchod stejně jako rezignaci Klusáka. Vadily jim systémové změny, jež podle nich mohly za špatnou atmosféru a odchod řady kvalifikovaných zaměstnanců.

Několik měsíců po vyhlášení stávkové pohotovosti se Zvolánek přesunul do vedení letecké záchranné služby. „Jeho návrat jsme si nepřáli. I proto jsme rádi, že konkurz vyhrála Albrechtová,“ říká jeden z lékařů jihomoravské záchranky, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Milana Vojty (ANO) ze všech kandidátů prokázala Albrechtová největší znalosti. „Ví, jak řídit takovou organizaci v souladu se všemi náležitostmi. Rozhodly její zkušenosti,“ konstatoval.

Albrechtová se ujme ředitelské funkce 1. ledna. Klusák po devíti letech ve vedení odchází do důchodu. „Lidem bych popřál, aby nás potřebovali co nejméně, a když už, tak abychom u nich byli včas a pomohli jim. Záchrance bych přál, aby v jejím čele stál moudrý vedoucí, který organizaci zase posune o kousek dál,“ prohlásil Klusák.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Další z rubriky

Když bude v Brně hrozit kolaps dopravy, pošlou auta z ucpaných ulic jinam

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Pokud se doprava v Táborské ulici v Brně zhorší natolik, že by se mohl opakovat dopravní kolaps ze začátku týdne,...

Pomoct s pátráním po syslech může i veřejnost, prozradí je třeba pískání

Sysel obecný.

S jarem nedávno skončil i zimní spánek syslů. Do terénu proto vyrazili výzkumníci, kteří po tomto kriticky ohroženém...

Při nehodě u Znojma zemřel muž, v době srážky byl vedle auta

Ilustrační snímek

Smrtelná nehoda na několik hodin uzavřela úsek silnice I/53 mezi Znojmem a Brnem. Při srážce dvou aut zemřel muž, který...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz