Žabovřesky přitahují nejen obří projekty, ale i korupční prostředí

  7:00aktualizováno  7:00
Někdy nemají ani dvacet pater, místní však těmto budovám přesto říkají mrakodrapy. Ve světových metropolích by takové stavby budily pousmání. Projektů, ať už uskutečněných nebo jen na papíře, je v Brně-Žabovřeskách víc než dost. Jsou jednou z nejžádanějších a nejatraktivnějších lokalit ve městě.

Výškový dům Perla, Brno-Žabovřesky - Stavby svým tvarem i polohou zakončuje městskou část s vyššími budovami. Na střechách je umístěna vzrostlá zeleň. | foto: Fránek Architects

"Žabiny" ovšem podle posledních událostí zároveň i vytvářejí korupční prostředí. Pro podezření z úplatkářství skončili ve vazbě dva vlivní představitelé brněnské ODS Radovan Novotný a žabovřeský starosta Aleš Kvapil.

Policie je podezírá, že si řekli o milionový úplatek firmě Sono Records, která v proluce na ulici Veveří chce stavět multifunkční Sonocentrum. - čtěte Za zatčením brněnských politiků ODS je nejspíš žádost o milionový úplatek

Proč je čtvrť tak lukrativní? Žabovřesky nabízejí dobré dopravní spojení, dostatek zeleně i služeb, a to vše v těsném sousedství s centrem města. "Dobrá poloha je klíčová. Kolem ní se točí veškeré investice," potvrdil děkan fakulty architektury VUT Vladimír Šlapeta.

Kozák by vybočoval

Emoce však budí nejen projekt Sonocentra. Hned vedle žabovřeské radnice stojí v Horově ulici hotel Kozák. Na jeho přestavbu nyní investoři shánějí potřebná povolení. Podniku se stoletou historií by společnost Kozák Inn ráda vtiskla novou tvář, kterou by si každý zapamatoval na první pohled.

Vizualizace plánovaného domu

Z okolní, relativně nízké zástavby, by trčel patnáctipatrový bytový komplex s hotelem a dalšími službami. Nelíbí se to některým lidem, kteří v okolí bydlí.

Už v roce 2008 začali sbírat podpisy pod petici a nelíbí se ani odborníkům. Architekt Petr Hrůša si myslí, že stavební úřady by se při rozhodování neměly řídit jen danými omezeními například na výšku staveb, ale také zdravým rozumem.

Zákon jim to podle něho umožňuje. "Obecně by se mělo přihlížet k okolí a jeho historickému kontextu. Není rozumné, aby nějaká stavba extrémně vybočovala," myslí si Hrůša.

Vzhled však není jediným problémem "nového" Kozáka. "Všechny domy kolem jsou sto let staré a stojí na nestabilním podloží. Všude je voda a základy výškové budovy by se hloubily do jedenácti metrů pod zem," upozornil již dříve Bronislav Zachoval. Jeden z místních, kteří by čtyřicetimetrový kolos ve svém sousedství měli neradi. - čtěte Minská ulice v Brně se může kdykoli propadnout

Perla názvem i vzhledem

Ještě o šest pater vyšší má být dům, který developeři plánují na místě obchodního střediska Perla na náměstí Svornosti.

Podle tvůrců z kanceláře Fránek architects, z jejíhož pera návrh pochází, je plánovaná stavba sice vysoká, ale ke svému okolí velmi citlivá. Stavbu se 128 byty otočili tak, aby nezakrývala výhled z již stojících domů, na střechy umístili vzrostlou zeleň a aby dostála Perla svého jména, dali jí perleťovou fasádu. Pošta, která je v objektu dnes, by mohla fungovat i dál. Nově by vzniklo 225 parkovacích míst.

Výškový dům Perla, Brno-Žabovřesky

Ani zde však nejsou všichni místní z příprav nadšení. Několik desítek metrů dělí jejich domy od rozestavěného městského okruhu a bojí se, že obří stavba přivede ještě více aut a zhorší tak životní prostředí. Také zde shání firma Goodwill International potřebná razítka.

Mocné Sonocentrum

Jako brána do Žabovřesk bývá označován projekt Sonocentra, který nyní přitáhl pozornost. Právě zde začala korupční kauza starosty Aleše Kvapila.

Představitelé studia Sono Records, které chce centrum postavit, zalarmovali státní zastupitelství s tím, že po nich starosta Kvapil opakovaně požadoval úplatek.

Extravagantní dům Sonocentrum.

Víceúčelový komplex za stovky milionů má stát v proluce vedle administrativního centra Platinium na ulici Veveří. Nabídnout má především byty, restauraci a v bílé kouli uprostřed i kongresový sál. Stavět by se mohlo už v polovině roku.

Podle Hrůši je Sonocentrum k okolí necitlivé. "Velký Špalíček je proti němu kultivovaný a konzervativní," zkritizoval projekt architekt.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Další z rubriky

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz