Barabizny v Žabčicích nahradí nízkoenergetická moderna s penzionem

  11:06aktualizováno  11:06
Místo dvou zchátralých domů v Žabčicích na Brněnsku postaví dřevěný nízkoenergetický objekt. Bude v něm vinárna, jídelna, informační centrum i penzion. Celá fasáda včetně střechy bude vyskládaná z barevných desek.

Projekt multifunkčního centra v Žabčicích | foto: Vizualizace: Mersy MF DNES

Starosta si od projektu nového multifunkčního centra slibuje i dobré jídlo. "Dnes je tu několik hospod, ale v žádné se nevaří, jsou to spíš nalévárny. Stylová vinárna a dobrá kuchyně tady chybí," řekl starosta Vladimír Šmerda (ODS).

V Žabčicích mají špičkové koupaliště i kulturní dům, ale chybělo jim místo, kde se dá ubytovat. "Přijedou sem třeba na svatbu a nemají kde spát. Centrum nabídne asi třicet lůžek," uvedl starosta.

Stavba multifunkčního centra, které nahradí dva vepřovicové domky, už má stavební povolení. S pracemi se začne v dubnu a hotové má být v roce 2014.

Projekt multifunkčního centra v Žabčicích

Budování půjde podle projektanta Jana Mertlíka rychle. "Hrubá stavba bude smontovaná za týden, protože se bude skládat z dřevěných panelů," objasnil Mertlík.

Centrum navrhl spolu se svým kolegou Alešem Synkem v pražském studiu Mersy. Jejich projekt využije i suterén nového bloku. "Tam vznikne menší relaxační centrum s vířivkou, vinárna a podzemní garáže pro čtrnáct aut," popsal starosta.

V přízemí vznikne infocentrum. "Žabčice leží na cyklostezce z Brna na jih. Proto plánujeme minimálně v létě otevřít malé infocentrum. Bude do něj vidět proskleným foyerem restaurace," popisuje další záměry starosta.

O novostavbě se mluví

Žabčičtí už teď mluví o novém domě jako o avantgardní stavbě. "Tvarově se snažíme nevyčnívat z obecní zástavby, ale celý dům jsme zabalili do moderních materiálů," vysvětluje architekt Mertlík.

Úspornou dřevostavbu totiž zvenku obalí celoplošné eternitové desky. "Vůbec poprvé v republice je používáme i pro takzvanou pátou fasádu, stejné panely totiž přecházejí i ve střechu. Nabízejí širokou škálu barev," dodává Mertlík.

O konečné barvě multifunkčního domu ještě není rozhodnuto, ale nejspíš na něm bude převládat zelená. "Moravské vesnice jsou barevné. I to chceme respektovat," říká architekt.

Žabčice přijde nový dům na 75 milionů korun. "Podobně jako sportovní centrum ho pronajmeme soukromé firmě. Na stavbu si můžeme odečíst DPH, takže ušetříme. Náklady se nám pak začnou vracet v podobě nájmu," dodal Šmerda.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Najdete na iDNES.cz