Gymnázium Matyáše Lercha

Gymnázium Matyáše Lercha | foto: archiv

Za šéfa gymnázia Kovače se postavilo přes 1 900 lidí. Rada na odvolání trvá

  • 11
Každou minutou přibývají pod internetovou peticí proti odvolání ředitele Gymnázia Matyáše Lercha Petra Kovače podpisy. Ráno už jich bylo více než devatenáct set. Na stranu odvolaného ředitele se postavili nejen studenti a rodiče, ale i brněnská ODS.

Krajská rada se peticí bude zabývat, její rozhodnutí je však podle hejtmana jihomoravského kraje Michala Haška konečné.

Odvolaný ředitel Petr Kovač stále doufá, že bude možné rozhodnutí rady zvrátit. "Je to nedorozumění. V rámci opravných opatření upozorním na některé věci, které považuji za mylné a chybné," řekl Kovač. - čtěte také Proti odvolání ředitele Gymnázia Matyáše Lercha vznikají petice

Ředitel: je to nedorozumění

O přesných důvodech svého odvolání by Kovač nerad mluvil konkrétněji. Připustil jen, že se jednalo o neoprávněné nakládání s majetkem. "To ale neznamená, že jsme zločinci. Na každé škole se mohou vyskytovat administrativní nedostatky," podotkl ředitel.

Podle něj se mělo jednat například o některé poukázky na učebnice pro pedagogy nebo nesprávně vedené odpisy. Objevily se také spekulace o využívání školního auta pro účely curlingového klubu.

Petr Kovač

Petr KovačGymnázium Matyáše Lercha vede od listopadu 1990.
Za jeho vedení se postavila budova na Žižkově ulici, vzniklo osmileté gymnázium a hala na squash.
Připravoval stavbu haly pro curling, ve škole vznikla česko-francouzská sekce, studenti vyjíždí na zahraniční stáže.

Podle hejtmana Haška byly však zjištěné nedostatky rozsáhlejší. "Nemohu sdělovat podrobnosti, protože jsem vázán mlčenlivostí. Výsledky kontroly nám byly velmi podrobně prezentovány a jednalo se o provinění v řádech statisíců korun," vysvětlil Hašek.

Ředitel podle něj měl navíc možnost proti výsledkům kontroly podat právní námitky. "To však v zákonné lhůtě neudělal, což znamená, že je uznal," míní Hašek. Kovač už v neděli řekl, že výsledky dostal už v září, ale vyjádřil se k nim pouze ústně.

Hašek: roli ředitele Kovač nezvládl

Hejtman zároveň odmítl tvrzení, že by Kovačovo odvolání bylo účelové nebo politické, protože se na něm shodlo několik politických stran a rada hlasovala jednomyslně.

"Týká se to čistě hospodářských záležitostí. Nezpochybňuji pedagogické schopnosti pana Kovače, ale z pohledu Jihomoravského kraje jako zřizovatele školy svoji roli ředitele prostě nezvládl," dodal Hašek. Pokud Kovač jako ředitel opravdu definitivně skončí, může podle něj učit ve škole dál.

ODS: rozhodnutí rady bylo ukvapené

Podle brněnské ODS však bylo rozhodnutí krajské rady ukvapené, neodůvodněné a po formální stránce zcela nepřijatelné. "Z dostupných informací vyplývá, že pro odvolání posloužily pouze zástupné a k tomu ještě veřejnosti utajované argumenty. Proto žádáme Radu, aby se svým usnesením co nejdříve znovu zabývala," žádali včera Pavel Blažek a Libor Šťástka z ODS.

Je důvodem curlingová hala?

Spekuluje se také, že kontrola na gymnáziu nebyla náhodná. Podle zdroje MF DNES, který si však nepřál být jmenován, nebyli radní spokojení s výběrem firmy na výstavbu curlingové haly. Jimi upřednostňovaná firma totiž podala návrh o 10 milionů dražší než firma jiná.

S tím ale hejtman Hašek nesouhlasí. "Ten, kdo to tvrdí, by měl podat důkazy. Jinak je to křivé obvinění," komentoval spekulace Hašek.

Ani Kovač si nemyslí, že by za jeho odvoláním stála právě curlingová hala. "Výstavbu haly podporuje jak primátor Onderka, tak kraj. Pro region by to byl přínos. Navíc by se mělo stavět na pozemcích města, které jsou určeny pro tělovýchovu a na škole působí několik kantorů. kteří curlingu rozumí. Bylo by to ideální pro všechny," míní Kovač.

Petici podepisují učitelé, studenti i bývalí žáci

Proti odvolání ředitele se okamžitě zvedla vlna odporu a učitel Stanislav Zajíček založil na internetu petici, pod níž včera bylo více než šestnáct set podpisů. Mezi těmi, kteří podepsali jsou učitelé, studenti i bývalí žáci a všichni o Kovačovi mluví v superlativech.

Hodně lidí v ní tvrdí, že školu pro své děti vybrali právě kvůli němu. A Když o petici mluví Kovač, láme se mu hlas. Objevila se jediná výtka. "Kvůli jeho urputnému trvání na přezůvkách chodily tisíce studentů gymnázia obuty jak banda východoněmeckých důchodců. To je ale tak zhruba všechno, co mu mohu vyčíst," napsal k petici bývalý student Aleš Chmelař.

Petici na Kovačovu podporu dostali krajští radní v pondělí a podle Haška se jí budou zabývat. Nejlepší by však podle něj bylo, kdyby ředitel zveřejnil celé výsledky kontroly sám, aby se tak předešlo spekulacím.