Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Za provázek a tužku pro odboráře Duška mu už píší urážky

  8:01
Když šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek řekl, že České dráhy ovládá skupina homosexuálů a že se na ministerstvu dopravy bojí předklonit pro tužku, dostal psací potřebu s provázkem k zavěšení na krk. Tu Duškovi odeslal Martin Strachoň ze Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno.

Martin Strachoň ze sdružení Stud | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zástupce jednoho z nejaktivnějších občanských sdružení zabývajícího se problematikou homosexuality má jasno.

"Tužka se mu určitě bude hodit, aby se pro ni nemusel ohýbat, když mu upadne. Může si ji připnout na opasek jako správný muž," říká Strachoň (viz jak to bylo s tužkou).

Strachoň už v neděli po půlnoci dostal vulgární a urážlivý e-mail podepsaný Michalem Kuklíkem z Plzně.

"Pokud mají České dráhy problém s hospodařením, je to záležitost ekonomická. Dušek vše spojuje se sexuální orientací, to je nemístné. Naznačované protežování je zase obecná lidská vlastnost, paušálně přece s homosexualitou nesouvisí," myslí si zástupce STUDu Martin Strachoň.

Jaromír Dušek vulgárně vtipkoval, že se na českých drahách a ministerstvu dopravu bojí předklonit, když mu upadne tužka. Vy jste mu včera poslali propisku na krk, aby se shýbat nemusel. Jak k té vtipné reakci došlo?
Nápad s tužkou zavěšenou na krk nebo připevněnou na opasek vlastně vzešel od příznivců našeho sdružení STUD na síti Facebook při okamžité víkendové reakci. My ho dovedli do konce.

Posílat mu nebudete jen závěsnou propisku, ale také příručku o homofobii a průvodní dopis. Jaký je jeho obsah?
Pan Dušek se svá tvrzení snažil rozmlžovat jako vtip. Chceme testovat, zda přijme i náš humor. Nemám v plánu mu spílat nebo jej třeba kaceřovat.

Duškova tvrzení jistě nepřispívají k toleranci a vzájemnému respektu. Nevidí si ten člověk podle vás jen do pusy, nebo je to skutečně skandál, a jak míní premiér Fischer, jde o "nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost"?
Pozornost tyto řeči poutají, protože zazněly v souvislosti s nějakým širším konfliktem. Mimo drážní souvislosti by si toho možná ani nikdo nevšiml. Jde o jakési buranství a primitivismus pana Duška, který má v sobě zakódovanou homofobii.

U obyčejných civilů bez funkcí by bylo podle vás takové vyjadřování jen neslušné, nebo přímo nenávistné?
U nich bychom se nad tím měli pozastavit. Pan Dušek to ale prohlásil v souvislosti se svou funkcí a tématy, kterými se v ní zabývá. To je nepřípustné, nejen co se týče kultury projevu.

Na internetu se ovšem záhy objevily i názory, že Dušek konečně řekl pravdu a ještě je za to pranýřovaný...
Tady ale nejde o to, jestli tři jmenovaní pánové jsou homosexuálové či nikoliv. On ve své "pravdě" hovořil o mafii a spiknutí. Jeho vyjádření bylo v prvním plánu zejména neslušné.

Slovní konflikt ale eskaluje. Vzduchem létají dokonce trestní oznámení. Souhlasíte i s nimi?
V naší humorné reakci jsme naznačili, že je buran. Zaslouží si víc než cokoliv jiného ignoraci. Ostatně nebude jednat s politiky, což je totéž. Nevím zda měl pan Dušek záměr nabádat k nenávisti vůči jisté skupině.

Když ale o nějakém prohřešku nebudeme mluvit, neznamená to, že se nestal a nemá společenské důsledky...
Praxe ukazuje, že jde právě o ty důsledky. Po Duškových řečech se ozývají nenávistné projevy vůči českým homosexuálům. A tyto hlasy vůbec neřeší problémy hospodaření Českých drah.

Vy jste se s takovou homofobií setkal?
Už v neděli po půlnoci mi přišel velmi arogantní a otevřeně nenávistný e-mail, ve kterém vulgarismy převažují. Mám jej k dispozici, autor je z Plzně a dokonce se podepsal. Ve společnosti by se takovým urážlivým způsobem mluvit neodvážil. Anonymita internetu dělá své.

Pomůže kauza ke zvýšení tolerance, nebo bude vířit českou homofobii?
O české společnosti se říká, že je jedna z nejliberálnějších. Proklamovaná tolerance však stranou oficialit většinou nefunguje. Nejde o slovní a fyzické útoky, otevřeně proklamovanou homofobii, mluvím třeba o přehlížení či neschopnosti většiny pracovat s lidmi s jinou sexuální orientací nebo identitou. Češi jsou homofobní, nejde však o naši ryze národní záležitost.

Z čeho a jak se homofobie rodí?
Stejně jako jakákoliv xenofobie má své opodstatní ve zvířecích instinktech. Tyto primitivní pudy cokoliv neznámého, cizího a odlišného nutí vnímat s ostražitostí, odporem nebo přímo agresí. Může nás to přece napadnout! Humanita lidi ale odlišuje od zvířat a měla by pracovat proti těmto instinktům.

Homofobie je společenský problém. Úřad vlády nyní vydal příručku Homofobie v žákovských kolektivech, která má sloužit jako výukový materiál pro základní a střední školy. Je podle vás taková tiskovina skutečně potřebná?
Jako člen výboru pro sexuální menšiny působící jako poradní orgán pro vládu o této brožuře vím. Je určena pro pedagogy a výchovné poradce. S homofobií souvisí třeba šikana a také nedostatečná osvěta. Knížka homofobii vysvětluje, pomáhá učitelům ji ve všech možných podobách poznat. A radí, jakou prevenci proti těmto negativním a často přehlíženým nebo dokonce učiteli podporovaným projevům zvolit.

Ve výzkumu Člověka v tísni nazvaném Rovnost je cool z podzimu 2007 se polovina z 1 650 náctiletých respondentů přiznala, že nemá ráda homosexuály. Konkrétně to bylo 72 procent všech dotázaných chlapců, 24 procent dívek. Nepřichází ta kniha s tříletým zpožděním?
Zmíněný průzkum pojmenoval tento problém, kterého jsme si dříve nevšímali. Reakcí je právě zmíněná publikace. Není pozdě, dochází naopak k jistému zlepšení. Dříve byla homofobie standardem a dokonce jakousi normou.

Prozradíte konkrétní prostředky, jak se nejen Dušek může zbavit svého iracionálního strachu z homosexuálních lidí?
Názory na svět hlavně u starších lidí bývají často obtížně překonatelné. Nejefektivnější způsobem je poznání. Pan Dušek se dušoval, že má mezi gayi kamarády. Jeho výroky však prozradily, že je jako lidi moc nepoznal.

  • Nejčtenější

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plány na brněnský park čelí kritice, zahrádky mají po 75 letech zmizet

Klikatící se pěší cesty propojující Vaňkovo a Mendlovo náměstí, atraktivní „levitující“ chodník či využití objektu...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Z Červené studánky se pilo už za Lichtenštejnů, nadšenci ji zpřístupnili

Nad studánkou vybudovali roku 1894 Lichtenštejnové stavbu z typických červených cihel. Proto také dostala název Červená...

Motorkář dostal tolik krve, kolik se daruje za den ve třech nemocnicích

Za pouhých 12 minut proteče hadičkou do odběrového vaku 450 mililitrů červené tekutiny, která zachraňuje životy. Počet...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Minulostí Hodonína provede děti komiks, hrdinou je anděl z městského znaku

S historií města od dob Přemyslovců, kdy Hodonín obdržel městská privilegia, až po současnost seznámí zejména děti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...