"V Ardoně se bez jeho souhlasu neudělalo nic. Figuroval v té firmě a jakékoliv rozhodnutí šlo přes něj," tvrdí bývalý zaměstnanec firmy, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce ho však zná.
MF DNES se ozval poté, co zveřejnila, že Ardona zmizela i s dluhem ze svého sídla na Václavské ulici.
Kde sídlí ardona?Společnost Ardona, která osm let pořádala vánoční trhy na náměstí Svobody, dluží za jejich poslední ročník městské části Brno-střed půl milionu korun. Firma ovšem změnila majitele a sídlí ve vybydleném domě na Bratislavské ulici. - čtěte Ardona nedluží městu jen za trhy, ale i za svoz odpadu |
Po Václavské ulici se firma Ardona "přestěhovala" do vybydleného domu v Bratislavské ulici číslo 22 a podle obchodního rejstříku změnila majitele.
"Vůbec nevím, o čem to mluvíte," reagoval Dočkal na otázku, zda má nebo měl s firmou Ardona něco společného.
Cílené vytunelování?
To ovšem není pravda. Dočkal musí vědět minimálně to, že dům v Bratislavské ulici 22, kde Ardona nyní sídlí, patří podle katastrálního rejstříku firmě Haratsis. A v té podle obchodního rejstříku Dočkal figuruje, dokonce jako předseda představenstva.
Místopředsedou je Martin Kolář, který byl oficiálně jednatelem společnosti Ardona.
Ardoně vypršela smlouva na pořádání Vánočních trhů loni. Městské části však podle ní dluží zhruba půl milionu korun a další statisíce dvěma firmám za svoz odpadu.
"Vytunelovat Ardonu těsně po posledních trzích bylo v plánu. I proto jsme měli zákaz neplatit už dva roky za svoz odpadu," popsal bývalý zaměstnanec.
Jeho tvrzení nasvědčuje i to, že jednatel Martin Kolář firmu převedl na nového majitele Michala Florece 19. prosince 2008. Tedy v době konání posledních trhů v režii Ardony.
"Prodalo se to černému koni"
Vedení městské části Brno-střed podalo nedávno kvůli nezaplacenému dluhu na Ardonu trestní oznámení. Peníze však pravděpodobně nikdy neuvidí. "Prodalo se to černému koni," tvrdí zaměstnanec.
Podnikatele a bývalého politika a lobbisty Milana Dočkala spojuje s firmou Ardona mnoho nepřímých důkazů.
Firma Ardona, která loni náhle změnila majitele, totiž nyní sídlí v domě, který patří Dočkalově firmě. Ale nitky Dočkala a Ardony se sbíhají už dávno v minulosti.
Už v roce 2003 MF DNES zjistila, že Ardona je přímo napojená na politiky. Tehdy se mluvilo o současném starostovi Znojma Petru Nezvedovi (ODS), který byl v té době krajský zastupitel.
Radní Brna-středu totiž tehdy Ardoně bez výběrového řízení pořadatelství trhů o další tři roky prodloužili.
Propojení jmen a firem
O propojení Ardony a Dočkala existuje mnoho nepřímých důkazů. Například to, že v radě, která Nezvedovi smlouvu prodloužila, seděla mimo jiné Renata Dočkalová, manželka Milana Dočkala. A Dočkal v té době působil ve firmě ICB, v jejímž domě měla Ardona sídlo.
V té době byl jednatelem Ardony podle oficiálních dokumentů právě Petr Nezveda, bývalý člen Unie svobody. Dočkal přitom za Unii kandidoval o rok dříve do zastupitelstva městské části. A Nezveda byl také ve firmě ICB, tedy Dočkalovy firmy, obchodním ředitelem.
I dnes však Petr Nezveda tvrdí: "Milan Dočkal není a nebyl nijak spjatý s firmou Ardona."
Kdo je tedy Milan Dočkal? Politiku už sleduje jen z povzdálí. Jeho jméno však figuruje podle obchodního rejstříku v pětadvaceti firmách. A vlastní majetek, konkrétně nemovitosti, za stovky milionů korun.
"Patří mu například komplex budov v ulici Václavská a Hybešova, dům na Mendlově náměstí, kus parkoviště u nemocnice u svaté Anny, dva domy na Vídeňské a další na Kolišti, vše v Brně. Kromě toho má ubytovnu v Litvínově, nemovitosti v Praze, Liberci nebo Kutné Hoře," vypočítává jeho bývalý zaměstnanec.
Proč stamilionář nezaplatil půl milionu?
Proč by tedy podnikatel likvidoval firmu Ardona, když šlo "jen" o půl milionu, který dlužila městské části Brno-střed?
"Protože je takový. Vlastní sice cenné domy a vydělává na jejich pronájmu velké peníze, mnoha lidem však dluží pár desítek tisíc na výplatách nebo za drobné práce, které pro něj dělali," tvrdí zaměstnanec.
Dočkal už v minulosti problémy s propojením politiky a podnikání řešil. Jeho jméno figurovalo ve firmě Tenir, která vyhrála veřejné výběrové řízení na správu bytů na Brně-středu. Radní městské části přitom byla jeho manželka Renata. Čelil proto podezření ze střetu zájmů a korupce.
Dočkalovo jméno se také objevilo při skandálu s unionistickými černými dušemi v roce 2000. Tehdy spolu s několika dalšími unionisty opustil stranu a zůstal v zastupitelstvu.