"Umíme si představit využití nemovitostí například pro záchrannou službu nebo hasiče," uvedl hejtman Stanislav Juránek.
Budovy by ovšem mohly přispět i ke zlepšení služeb pro turisty. Z některých z nich se totiž pravděpodobně stanou informační centra. Proměna se má dotknout všech hraničních přechodů na území Jihomoravského kraje.
Kraj smí budovy částečně využít také pro komerční účely. "Je to nezbytné k jejich dlouhodobému udržení, takže to není v rozporu s veřejným zájmem," uvedl Juránek.
Unie: Sundejte stříšky
Na rozdíl od převedení nemovitostí totiž jejich provoz a údržba zdarma nebudou. Dohromady s pojištěním a ostrahou vyjdou na třicet milionů korun ročně. Dalších sedm a půl milionu budou stát jednorázové stavební úpravy na přechodech stojících na silnicích druhé a třetí třídy.
Změny požaduje Evropská unie. V takzvaném schengenském protokolu je požadavek na odstranění překážek bránících plynulosti provozu.
"Velice laicky řečeno, půjde o to, že sundáme přístřešky, aby nepřekážely průjezdu vysokých vozidel," vysvětlil mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.
Stát ve smlouvě zakotvil záruky, na jejichž základě bude moci ministerstvo vnitra objekty využívat v případě dočasného obnovení kontrol na hranicích.